#RunEveryDay

Karnitin (L - Carnitine)

Není to tak dlouho, co se stal karnitin hitem č.1 na našem trhu, a to především v souvislosti s hubnutím.
 
Disponuje skutečně tak zázračnými účinky, jak uvádí výrobci této moderní látky?
 
Podívejme se na něj blíže.

L-karnitin je ve vodě rozpustná aminokyselina, která byla dříve řazena mezi vitaminy ze skupiny B – její nadbytečné množství se vyloučí ledvinami do moči, stejně jako u vitaminů rozpustných ve vodě. Hlavním úkolem této látky v těle je oxidace (rozkládání) tuků. Tělesný tuk se ukládá v tukových buňkách, ale jako energetický zdroj se spaluje pouze v mitochondriích svalových buněk. Aby se tuk přesunul z tukových buněk do buněk svalových, je zapotřebí právě karnitinu.
Platí pravidlo - čím vyšší je hladina karnitinu ve svalu, tím více tělesného tuku se může přesunout a spálit.
L-karnitin je látkou, kterou si naše tělo dovede vyrobit samo (vzniká v játrech a ledvinách z esenciálních aminokyselin lysinu a methioninu za účasti vitaminů - niacin, pyridoxin, a vitamin C - a za spolupůsobení železa).
Chybí-li kterákoliv z uvedených látek, produkce začne váznout.

Nejlepším vnějším zdrojem karnitinu je svalstvo savců. Relativně dobré množství je v rybách, kuřatech a mléce. Zelenina, ovoce, obiloviny a další rostlinné potraviny jej obsahují velmi málo.
Z celkově přijatého množství stravou naše tělo využije přibližně 65 - 75%. Jinými slovy pokud je naše strava skutečně pestrá, získáme přirozenými procesy karnitinu dostatek. Bohužel ne každý se může chlubit každodenní rozmanitostí svého jídelníčku.
Když navíc ještě připočteme některé negativní vlivy, které ovlivňují jeho množství v těle, zjistíme, že dodatečné užívání v podobě doplňkové výživy je téměř nutností.

Nás bude samozřejmě zajímat vliv karnitinu na vytrvalostní sporty: Výzkumy potvrzují, že podáváni karnitinu může zlepšit fyzický výkon a rovněž podpořit úbytek tělesného tuku. Zvýšené spalováni tuků během dlouhodobe zatěže, a tedy šetření omezených zásob sacharidů, může zlepšit vytrvalostní kapacitu.
Mimochodem kromě této vlastnosti také karnitin urychluje přísun kyslíku do krve, což sportovci rozhpdně ocení.
Karnitin mj. působí i jako mozkový stimulátor - energizér a antistresor současně - při velkém fyzickém či psychickém zatížení a zpomaluje a oddaluje pocit únavy. Navic má pozitivní vliv na ochranu srdečniho svalu.
 
Další informace, která se vytrvalcům může hodit.
Schopnost těla syntetizovat L-karnitin se plně rozvine až od 15 let věku.
Doporučený denní příjem karnitinu se udává kolem 1000 mg rozdělených alespoň do dvou dávek, jako minimální účinná denní dávka je citováno 300 mg čistého karnitnu. Působi i jednorázově, vhodné je ale jeho použiti načasovat. Obecně se nedoporučuje užívání L-karnitinu večer nebo před spaním, protože zvýšená dávka může vést k vyšší aktivitě a může ztížit usínání.
Sportovce určitě potěší informace, že dlouhodobé podávání karnitinu nevede k návyku.
Užívání této látky by se měli vyhnout lidé s ledvinovou či jaterní poruchou, bez souhlasu lékaře by neměli užívat karnitin ani cukrovkáři. U kardiaků by měl být užíván také jen s lékařským dohledem.
 
Běžecké ponožky Hilly, které víc jak zpříjemní váš běh - https://www.babos-sports.cz/bezecke-ponozky/