#RunEveryDay

Návrat po zranění............nebo

Návrat po zranění, ovšem stejně tak to může platit i pro začátek vašeho běhání ve věku, kdy vám už není -náct.

Tady máte deset bodů, kterých by jste se měli (mohli) držet, aby jste se úspěšně vrátili, nebo začali svoji běžeckou budoucnost.

1 - stále mějte na mysli proč, respektive z jakého důvodu se buď chcete vrátit, a nebo proč chcete začít. Cílem číslo jedna je vyběhnout. Po dosažení tohoto dílčího cíle si nastavte další postupný cíl. Zeptejte se sami sebe, proč vlastně chci "opětně" běhat: chci se dostat do formy? chci se cítit lépe? chci shodit nějaké to kilo? chci se účastnit nějakého závodu?

Podle toho si naplánujte svůj tréninkový harmonogram tak, aby jste zjistili jestli jste či nejste schopni dosáhnout svého cíle, respektive jestli je váš cíl dosažitelný, a pokud ano, tak kdy.

2 - vyhodnoťte dobu, kdy jste neběhali (netrénovali). V závislosti na délce vašeho "neběhání" či "nesportování", bude váš návrat snadný, méně snadný, nesnadný, těžký, ale v žádném případě ne nemožný.

3- zapomeňte na minulost. Běžecké či jiné tréninky, které jste realizovali buď před zraněním a nebo v dávných (mladických) dobách, nemají až tak zásadní význam pro vaše aktuální snažení se. Snažit se navázat na vaši fyzickou kondici tam, kde díky zranění skončila, nebo byla v dřívějších dobách, povede k jednomu - zranění!! Zkrátka pokračovat tam, kde jste skončili můžete až tehdy, když znovu získáte svoji základní kondici, jakou jste měli dříve. Ovšem stále se ptejte sami sebe, zda chcete (nebo můžete) obnovit svoje dřívější tréninkové postupy. (ovšem nelžete si)

4 - zvažte, jak to tentokrát můžete udělat lépe. Vyvarujte se chyb, kterých jste se dopustili v dřívějších dobách. Přehodnoťte celý svůj přístup, abyste mohli dosáhnout co nejlepších výsledků. Třeba změňte i trenéra pod jehož vedením jste si "vyběhali" zdravotní problém.

5 - nepodceňujte jednoduchá cvičení. Pro netrénovaného běžce se může běh kolem domu zdát stejně těžký jako maraton. Poté, co znovu získáte aerobní kondici, se můžete postupně vrátit k náročnějším tréninkům.

6 - neignorujte svůj věk! Když je vám dvacet, tak návrat je daleko snažší a jednodušší než když je vám třicet, čtyřicet, padesát.......Budete muset používat takové techniky a postupy, které jste dříve mohli ignorovat.

7 - i rychlost chce svůj čas - nespěchejte se svým tréninkem rychlosti. Jistě ji budete v budoucnu potřebovat, ale v prvé řadě budete muset mít pro její trénink dostatečně vybudovanou aerobní základnu. Pokud by jste s rychlostí začali příliš brzo, tak to může vést (a povede) k nadměrné únavě a případným zraněním. Je třeba si uvědomit, že i když jste se vrátili do dobrého fyzického stavu, tak vaše šlachy a vazy nemusí být vždy schopny akceptovat rychlost a objem kilometrů jako dříve.

8 - nespěchejte, dejte tělu čas, aby bylo schopno nabýt ztracenou sílu. Síla se rovná rychlost, což znamená, že je lehké ji ztratit, ale těžké ji znovu získat. Samozřejmě musíte (můžete) zařazovat tréninky síly a rychlosti, ale ne příliš často.

9 - nezačínejte příliš brzy závodit. Závod může být dobrým způsobem, jak změřit úroveň své kondice, ale pokud nejste dostatečně připraveni na maximální výkon, tak riziko zranění je příliš vysoké. Do prvních závodů "jděte" s tím, že výsledný čas a umístění vás až tak nezajímá.

10 - neztrácejte víru. Občas můžete mít pocit, že cesta zpět je příliš dlouhá a trnitá na to, abyste se mohli vrátit. Ale vrátit se můžete. Vzpomeňte si na dobré časy, které jste si užili, když jste byli ve špičkové formě. Ano, můžete se vrátit do těchto dnů.

Vše, co je potřeba, je disciplína a trpělivost.

2506_rh