#RunEveryDay

Bolest zad a protizánětlivé léky

Běžné léky proti bolesti, jako je třeba ibuprofen, nepřinášejí téměř žádný pozitivní účinek pro lidi, kteří trpí bolestí zad (to říkají vědci).

Nová studie zjistila, že pouze jeden ze šesti pacientů léčených nesteroidními protizánětlivými léky, známými jako NSAID, dosáhne významného snížení bolesti.

Bolest zad je častým "onemocněním", a postihuje v průběhu života každého šestého člověka. Obvykle se toto "onemocnění" zlepší během několika týdnů.
Dle profesora M. Ferreiry výsledky ukazují, že ve skutečnosti protizánětlivé léky poskytují pouze velmi omezenou krátkodobou úlevu od bolesti.
Proto se pro některé "pacienty" doporučuje zůstat co možná nejvíce a nejdéle aktivní (co bolest dovolí (ne přes bolest)).
Doporučují se cviky a postupy na záda, s jen minimálním užíváním protizánětlivých léků proti bolesti a používání teplých nebo studených obkladů pro krátkodobou úlevu.

Profesor M. Ferreira dále uvádí, že je třeba vyvinout nové terapie k "léčbě" bolesti, než je v současné době užívání nesteroidních, protizánětlivých léků.
Je třeba si totiž uvědomit, že bolestivé stavy (a teď se nejedná jen o bolest zad) postihují, respektive se opakují u čtyř pětin "pacientů".

"Bolest zad je nejčastější příčinou invalidity po celém světě a je obyčejně "léčena" předepisováním léčiv, jako jsou protizánětlivé látky," to říká profesor M. Ferreira. Dále říká:
"Naše výsledky ukazují, že protizánětlivé léky ve skutečnosti poskytují pouze velmi omezenou krátkodobou úlevu od bolesti."
"Ony sice snižují míru bolesti, ale jen velmi mírně, a pravděpodobně nemají žádný klinický léčebný význam."

"Když vezmete v potaz vedlejší účinky, které jsou velmi časté, je zřejmé, že tyto léky nejsou to "pravé ořechové" na poskytování úlevy od bolesti pro mnoho milionů lidí, kteří trpí tímto "onemocněním" každý rok."

Samotná závěrečná studie zkoumala 35 studií zahrnujících více než 6000 lidí, kteří v rámci "léčby" užívali protizánětlivé léky. U těchto pacientů byla zjištěna 2,5 krát větší pravděpodobnost, že budou trpět, respektive trpí gastrointestinálními problémy, jako jsou žaludeční vředy a krvácení.

Dřívější výzkum zjistil, že paracetamol byl neefektivní a opiáty měly minimální přínos při léčbě ve srovnání s placebem.

V současné době při klasické "léčbě" se doporučuje používání nesteroidních antirevmatik jako druhá vlna "léčby" právě po užívání paracetamolu. Opiáty přicházejí na řadu jako třetí.

Dle American Heart Association ibuprofen a jiné podobné léky mohou vyvolat srdeční selhání.

S použitím zahraničních materiálů.

Sice od bolesti zad Vám nepomohou, ale jistě Vám zpříjemní Váš běh - speciální, běžecké ponožky anglické značky Hilly (ty byly dle The 2016 Running Awards vyhlášeny jako nejlepší).