#RunEveryDay

Závěrečné zhodnocení běžeckého modelu JOMA STORM VIPER VALENCIA (mužská verze)

test

Mužská verze proto, že dámský model je na první pohled identický, ale po dalším zkoumání má pár konstrukčních odlišností v mezipodešvi a podešvi

Hned úvodem je třeba říct, že v tomto modelu mám odběháno cca 1000km po betonu, asfaltu, dlažbě, škváře, pilinové dráze a travnaté ploše stadionu, a že moje hmotnost je pod 80kg.

Když jsem si je vybíral, tak jsem v podstatě nevěděl co mohu a mám od nich očekávat. Navíc jsem neměl žádnou zkušenost s běžeckou obuví této španělské značky JOMA. Věděl jsem, že existuje a že poslední dobou expanduje nejen v atletice, respektive běhu ale i tenisu, a to bylo vše. Samozřejmě jsem si o tomto a ještě jednom modelu FENIX  (mezi těma dvěma jsem si vybíral, a později jsem si vzal i ten FENIX) něco málo přečetl na webu, ale to bylo vše. Navíc všichni víme, že web a papír snesou všechno.

První obutí v dobře zvolené velikosti (v UK číslování shodná velikost jako u MIZUNO) bylo bez jakýchkoliv problémů, a první proběhnutí bylo víc jak příjemné.

A tak kde při zhodnocení vlastně začít??

Tak třeba u barvy. Barva je jaká je, a po pravdě, při výběru běžecké obuvi to u mě není ten hlavní parametr. Co je však zajímavé, tak na boční části textilního svršku, v místě loga J, šněrování a patní části je nalysována nějaká reflexní "folie" na kterou když zasvítí slunko nebo kužel světla, tak neskutečně svítí. Zkrátka řidič auta či jiného dopravního prostředku vás za tmy nemůže přehlédnout (tedy pokud má rožnutá světla).  Jinak textilní svršek je elastický, takže krásně obepne nárt, v přední části v oblasti prstů je zevnitř zpevněn, aby tak byly lépe chráněny prsty.  Po bocích je taktéž elastický, takže kdo má třeba halux nebo něco podobného, tak tento model ho nebude v daném  místě nijak omezovat.  

Běhal jsem ho od jara do podzimu, při teplotách kolem 5°C a také při víc jak 35°C, a v kombinaci se speciální, běžeckou ponožkou (žádné jiné neběhám) maximální komfort v botě, jak tepelný, tak i co se vlhkosti týče. Šněrování - absolutně žádný problém. Jazyk v botě je dle mého gusta, ani moc a ani málo polstrovaný, a je uchycen dvěma bočními pásky k mezipodešvi, aby se v botě při běhu neposouval.

Nejvíce jsem byl potěšen z mezipodešve a z toho jaký komfort nabízela. Samozřejmě jsem z webu věděl, že má být z nějakého materiálu REACTIVE BALL, který má nejen tlumit nárazy, ale i zrychlovat díky naakumulované energii odraz.  Pocitově to bylo velice příjemné a asi to byla i pravda (nijak jsem to neměřil). Co bylo taky velice přínosné, tak to byl takový tužší segment v mezipodešvi pod patou (STABILIS), který ať jste při běhu běželi přes přední část chodidla nebo jste běželi přes patu, tak při dopadu na patu jsem měl pocit, že ten došlap a patu nějak stabilizuje a centruje.   

DROP výrobce uvádí 10mm, ale ten jsem nikdy při výběru běžecké obuvi neřešil - buď jsem měl z boty dobrý pocit a nebo ne, a jestli byl DROP 0 nebo 10mm..... (za těch skoro 38 let běhání jsem oběhal tolik bot a u některých, obzvláště v dřívějších dobách, jsem ani nevěděl jaký DROP mají, protože to tehdá výrobci vůbec něřešili a běžci také ne).

Tkaničky lehce, ale velice lehce elastické a za celou dobu běhání se mně ani jednou nerozvázaly a ani nepovolily a ani se nijak neroztřepily.  

Podrážka s lehkým vzorkem (jsou určeny pro běh po tvrdých a zpevněných površích, takže žádný markantní není třeba). Místy, aby se boty odlehčily "prosvítá" mezipodešev což není na škodu, spíš naopak. Co se týče odolnosti, tak já osobně jsem s ní velice spokojen. Stále i po těch cca 1000km funkční. Samozřejmě opotřebování zde je, ale ještě něco vydrží.

Ohledně tlumení jsem měl donedávna pocit, že je stále stejné jako první den. Ovšem v rámci zkoušky jsem si na jednu nohu obul ten stejný model, ale nový, a na druhé jsem si nechal ten starý, a sakra byl to rozdíl. No po cca 1000km se není co divit. Zkrátka pomalu nastává čas na výměnu.

Za celou tu dobu jediná havárka, a to, když jsem přelézal plot na stadion, tak jsem botou zavadil o drát a lehce si poškodil svršek v přední části v místě palce - estetická záležitost.

A ještě při jaké příležitosti jsem je používal?? Vesměs volné běhy v aerobním pásmu na površích viz výše, běžeckou abecedu, technické klusy, kruhový trénink, posilovací cviky a strečink.

Pokud někdo má neutrální došlap, případně supinaci a běhá po tvrdých a zpevněných površích a pokud má do 85kg tak doporučuji jako super tréninkovou botu (pokud má víc jak 85kg, tak ji může mít spíš jako silniční, závodní.)

Tento model a jemu velmi podobné naleznete ZDE valencia