#RunEveryDay

Jak výživa ovlivňuje geny

eattt

Jak výživa ovlivňuje geny

Kromě zřejmého příkladu tréninku s nízkým obsahem glykogenu se vaše stravovací návyky mohou projevit i na genech, mohou ovlivnit tyto dráhy a výsledné adaptace.

Pro nárůst síly, doplňování aminokyselin při silovém tréninku působí na zvýšení síly, protože aminokyseliny aktivují dráhu mTOR.

S aktivací AMPK (je hlavním regulátorem buněčné a celotělní homeostázy energie - jedná se o energetický senzor, která koordinuje metabolické dráhy, především metabolismus lipidů a sacharidů) lze manipulovat i prostřednictvím výživy. Aktivace AMPK je částečně závislá na zásobách glykogenu. AMPK obecně zůstává aktivní i během tréninku, ale jakmile je trénink ukončen, může být vypnut příjmem sacharidů po tréninku. Toto rychlé vypnutí AMPK by bylo vhodné pro silový trénink, pro sportovce, kteří chtějí minimalizovat její účinky, ale pro vytrvalostní běžce to nemusí být OK. I když je doplňování glykogenu dobrý nápad, je třeba se ptát, zda deaktivace AMPK, jakmile skončí trénink, tím, že se napijete iontového nápoje je opravdu dobrý nápad co se týče dlouhodobého praktikování.

 

Běžecké kompresní návleky

cel_1

 

Pozn. s využitím zahraničních materiálů