#RunEveryDay

Šestero běžeckých potíží a co s nimi

Aby nás těšil a přinášel nám to, co od něj chceme, pravidelný běžecký trénink vyžaduje, abychom byli zdraví a v duševní pohodě. Bohužel, všichni občas musíme čelit nepřízni osudu v podobě někdy více a někdy méně závažných onemocnění nebo zranění. Ne vždy je však nutné jít hned k lékaři, protože jsou situace, kdy si můžeme pomoct i sami. Předpokladem ovšem je, že známe příčinu svých zdravotních potíží. V tomto článku najdete šest různých nepříjemností, jež vás v souvislosti s běháním mohou potkat, a návrh, co u každého z těchto stavů můžete zkusit udělat, když už budete mít tu smůlu a některý z nich vás postihne.
 
achievement

Potíže: Když běžíte, pálí vás v krku nebo na prsou

Možná příčina: Zpětné pronikání žaludečních šťáv do jícnu vyvolané namáhavou fyzickou aktivitou. Při běhu se obsah žaludku více pohybuje a tlak z břišních svalů může uvolnit jícnovou záklopku, která za normálních okolností drží žaludeční šťávy tam, kde mají být.
Možná náprava: Alespoň dvě hodiny před během nejezte čokoládu, mátu, cibuli ani citrusy a nepijte nápoje obsahující kofein.

Potíže: Bezprostředně po závodě vás bolí hlava

Možná příčina: Tenzní bolest hlavy. V podstatě jde o bolest z námahy způsobenou přílišnou napjatostí krčních a ramenních svalů a následným omezení toku krve do hlavy. Hrozí obzvláště při běhu po nezpevněném povrchu (písek, sypký sníh apod.), kdy je velice obtížný odraz a horní části těla, včetně krčních svalů, jsou vystaveny většímu zatížení.
Možná náprava: Krk a ramena si zahřívejte pomocí masážních válečků, popřípadě jinou formou automasáže. Účinný je strečink krčních svalů. Zvýšíte tak průtok krve a pomůžete zabránit únavě a křečím v místech, odkud se mohou začít šířit bolesti hlavy. Při běhu se snažte mít ramena uvolněná a jednou za 1-2 km si protřepte paže.

Potíže: Nemáte při běhu žádnou energii a cítíte se vyčerpaní

Možná příčina: Pokud vysvětlením nejsou nedostatek spánku ani přetrénování, mohlo by jít o nízkou hladinu železa ve vaší krvi. Železo je nezbytné pro tvorbu hemoglobinu, což je protein uložený v červených krvinkách, který přivádí kyslík do svalů. Méně železa = méně hemoglobinu = méně kyslíku ve svalech = méně energie pro běh.
Možná náprava: Dejte si udělat krevní rozbor, abyste zjistili, kolik máte feritinu. To je bílkovina sloužící k ukládání železa v buňkách a její množství, které lze u nesportovců považovat za dostačující, sportovcům stačit nemusí (hodnoty nižší než 30 ng/ml u žen a 40 ng/ml u mužů mohou vést k poklesu běžecké výkonnosti). Dbejte na dostatečný přísun železa ze stravy (optimálně do 27 mg denně z hovězího, drůbežího a rybího masa spíše než z potravin rostlinného původu, protože železo živočišného původu je naše tělo více schopno využít). Po poradě s lékařem či dietologem pro vás může být rovněž vhodné, abyste železo užívali formou léčiva nebo potravinového doplňku.

Potíže: Když běžíte, máte svíravý pocit na prsou a po běhu kašlete

Možná příčina: Astma způsobené fyzickou námahou v důsledku stažení svalů v okolí průdušek. V klidovém stavu dýcháme nosem, kde se vdechovaný vzduch zahřívá a zvlhčuje. Při běhu dýcháme ústy a vzduch se nám do plic dostává chladnější a sušší, což může mít za následek kašel, sípání a lapání po dechu.
Možná náprava: Ještě než se rozeběhnete svým tempem, asi pět minut choďte nebo pomalu klusejte, aby se vaše plíce mohly připravit na běžeckou zátěž - při pozvolném zahřívání snáze zvládnou rychlejší a obtížnější dýchání při běhu. Pomocí může být i vitamín C (v rámci jedné ze zahraničních studií se potíže astmatiků, kterým bylo po dobu dvou týdnů podáváno 1500 mg vitamínu C denně, snížily na polovinu).

Potíže: Při běhu nebo po něm se vám na kůži objeví svědivé pupínky a zarudlá místa, zhorší se vám dýchání a máte pocity pálení, štípání, brnění apod.

Možná příčina: Fyzickou aktivitou spuštěná alergická reakce na pyl, jídlo, léky, oblečení nebo prací (čisticí) prostředky.
Možná náprava: Jestliže patříte k takto trpícím nešťastníkům, vyhledejte lékařskou pomoc, protože ve vážnějších případech vám vaše alergie může přivodit otok obličeje a dýchací potíže. Když budete pravidelně sledovat, kde běháte, co při tom máte na sobě a co jste před tím jedli, snadněji společně se svým lékařem zjistíte, na co jste alergičtí. Jakmile budete znát svůj alergen, přinejmenším dvě hodiny před tréninkem se mu vyhýbejte. Pouze po poradě s lékařem můžete před během zkusit užívat antihistaminika.

Potíže: Když běžíte, bolí vás břicho a sužuje vás nadýmání

Možná příčina: Plynatost. Při běhu se krev přesouvá ze zažívacího ústrojí do svalů na nohách, a pro účely trávení je jí tak v trávicím traktu méně.
Možná náprava: Pro každého, kdo běhá, jsou (kromě mnoha jiných) důležitými potravinami ovoce, zelenina a luštěniny. Obsahují však vlákninu a cukry, jež často vedou ke vzniku většího množství plynu. Zvláště, pokud je nesnášíte nebo jste-li na ně alergičtí, mohou mít podobný účinek i mléčné a pšeničné výrobky. Jednu po druhé vždy na celý týden tyto potraviny postupně vynechávejte ze svého jídelníčku a sledujte, zdali dojde ke zlepšení. Až „viníka“ najdete, minimálně čtyři hodiny před tréninkem se mu vyhýbejte. Jestliže máte v oblibě energetické a jim podobné tyčinky, dejte si také pozor na náhradní sladidla (např. sorbitol). Za úvahu rovněž stojí dát alespoň někdy přednost obyčejné vodě před sportovním nápojem, protože je pro nás lépe stravitelná.



 
 
awards_2019