#RunEveryDay

Iontové nápoje - obecné tipy

Sportovní nápoje se dělí dle jejich použití a vlastností do třech kategorií

1. doplňující tekutiny

Jsou to nápoje, jejímž prvořadým cílem je nahradit ztracenou tekutinu během fyzické zátěže. Obsahují určité množství minerálů a malé množství energie.

2. doplňující energii

Jsou to nápoje, které obsahují větší množství sacharidů. Jejich cílem je předcházet vyčerpání energetických zásob při dlouhodobé zátěži (např. vytrvalostní běhy - půlmaraton, maraton, atd.) Jsou však méně efektivní co se týče náhrady tekutin.

3. regenerující

Jsou to nápoje, které obsahují velké množství lehce vstřebatelných sacharidů a bílkovin pro doplnění "paliva" po tréninku a tím urychlení vlastního zotavení.
Studie prokázaly, že voda se nejlépe a nejrychleji vstřebává v žaludku, pokud obsahuje zhruba stejnou koncentraci rozpustných látek jako je koncentrace vašich tělesných tekutin.

Během cvičení organismus ztrácí nejenom vodu, ale i energii (ve formě sacharidů) a minerály (sodík, draslík, vápník a hořčík). Rozpuštěním těchto látek ve vodě, při správné koncentraci, získáme nápoj, který pomůže daleko rychleji nahradit ztracenou tekutinu než čistá voda a zároveň pomůže doplnit (alespoň částečně) energii a minerály!

Kdy je vhodné a důležité používat sportovní nápoje pro náhradu tekutin?

Obzvláště důležité je používat tyto nápoje při fyzické zátěži, v délce půl hodiny a více, při vyšší okolní teplotě, anebo i v chladnějších podmínkách při délce zátěže jednu hodinu a více!
Minimální složení nápoje by mělo být: 6g sacharidů/100ml (přibližně 25 - 30kalorií), alespoň 40mg sodíku (Na), 15mg draslíku(K), 15mg vápníku(Ca) a 15mg hořčíku(Mg). Nesmíme zapomenout ani na sacharidy, které jsou také velmi důležité. V neposlední řadě byste neměli zapomenou na chuť!

Co se týče vlastního občerstvování (popíjení), tak se doporučuje pít maximálně (je to velice individuální) 200ml každých 15min., než "jednorázově" větší množství! Pokud začínáte používat "nový" nápoj, tak ho prvně vyzkoušejte několikrát v tréninku než rovnou při závodě!

Pozn. pokud se chcete účastnit důležitého závodu (maraton, atd.), tak si buď na každou občerstvovací stanici nachystejte své vlastní odzkoušené pití a nebo se informujte u organizátora jaké nápoje jsou při závodu k mání, abyste třeba nebyli nepříjemně překvapeni!

Samozřejmě jsou mezi námi i tací, kteří preferují obyčejnou vodu! Proč ne – je vesměs dobře snášena a dělá dobrou práci při rehydrataci (zavodnění organismu po ztrátě tekutin) a hlavně je nejméně finančně náročná!
Pokud vám žádný iontový nápoj nevyhovuje anebo jste se dostal do stavu "nouze“ a v blízkosti není žádný k mání, či si chcete „vyrobit" svůj vlastní, tak tady je návod:

6dcl čerstvé pomerančové šťávy + 4dcl obyčejné vody + 1/4 čajové lžičky kuchyňské soli a máte 1 litr izotonického nápoje. Sice tímto nápojem nenahradíte ztracenou energii, ale minerální látky ano. Navíc je i chutný!

Ovšem iontový nápoj, stejně tak i jiné nápoje, které používáte při závodu nebo tréninku, je třeba v něčem uchovávat - třeba bidony Ronhill
 
deh