#RunEveryDay

Dietní nápoje nejsou zdravé a mohou ........


Dietní nápoje nejsou zdravé a mohou způsobit přibývání na váze, říkají vědci

Sladké nápoje

Dieta bez cukru (jako alternativa) by neměla být podporována jako součást zdravé výživy, říkají výzkumníci .

Strava bez cukru a používání dietních nápojů (slazených umělými sladidly) není vhodná pro Vaše hubnutí. Mohla by dokonce být příčinou přibývání na váze, tvrdí vědci z Imperial College.

Přehled desítek studií za posledních 30 let zjistil, že není nezvratný důkaz, že by nápoje bez cukru zabránily přibývání na váze, vzniku diabetu typu 2 a nebo pomáhaly udržovat zdravý Body Mass Index (BMI).

Ačkoli uměle slazené nápoje obsahují méně kalorií než klasické sladké, tak vědci říkají, že stále "spouštějí" sladké receptory v mozku, což může způsobit, že lidé více touží po jídle. Ve spojení s tím, že většina lidí si představuje dietní nápoje jako zdravější, by toto mohlo vést k nadměrné konzumaci potravin, argumentují vědci.
"Běžné lidské vnímání, které může a je ovlivněno marketingem, bere jako bernou minci to, že " dietní "nápoje protože nemají žádný cukr, musí být tím pádem zdravější, a proto podporují hubnutí!" říká profesor Christopher Millett, šéf z Imperiál School of Public Health.

"Nicméně jsme nezjistili žádný nezvratný důkaz na podporu tohoto tvrzení. Toto nemá nic společného s pomocí vyřešit globální krizi obezity. Uměle slazené nápoje mohou přispívat k problému, a neměly by být podporovány jako součást zdravé výživy. " tvrdí profesorka Susan Jebb

Autoři dále tvrdí, že předchozí studie, které "propagují" dietní nápoje by měly být diskontovány (sečtení plusů a mínusů, respektive přepočítání jejich kladů a záporů), protože byly financovány nápojovým průmyslem.

Na druhou stranu Gavin Partington, BSDA generální ředitel, řekl: "V době, kdy se snažíme povzbudit lidi, aby snížili celkový příjem kalorií, je mimořádně nevhodné démonizovat výrobky, které neobsahují cukr, bez důkazů. "
"Je dobré mít na paměti, že ve Velké Británii je odvětví nealkoholických nápojů jako jediné, ve kterém příjem cukru soustavně klesá meziročně - více než 17 procent od roku 2012."

Pít spíše pitnou vodu než dietní nápoje se doporučuje pro lidi, kteří se snaží zhubnout

Profesorka Susan Jebb, vládní poradkyně pro obezitu, říká, že cukr je významným rizikovým faktorem pro obezitu, diabetes typu 2 a výskyt zubního kazu, a dále řekla, že "přechod" na uměle slazené nápoje byl "krok správným směrem."

"U lidí, kteří se snaží kontrolovat svoji hmotnost, je voda z kohoutku bezesporu nejlepší nápoj. To nejen pro jejich zdraví, ale i pro životní prostředí. Ovšem pro mnoho lidí to bude velice těžké, přejít ze slazených nápojů na vodu z kohoutku. " dále uvedla profesorka Susan Jebb.

Dr. Alison Tedstone, šéfka pro výživu v oblasti veřejného zdraví v Anglii, řekla, že v případě náhrady sladkých nápojů za nápoje s nízkým a nebo žádným obsahem cukru jde nějakým způsobem o snahu řízení příjmu kalorií, a že je to obzvláště důležité zejména pro mladé lidi.

"Nicméně, udržovat si zdravou, optimální hmotnost je o něčem jiném než jen, že vyměníte jeden produkt za jiný," dodala. "Spotřebované kalorie by měly odpovídat jejich výdeji."

Průzkum byl publikován v časopise PLoS One.

Ovšem, co určitě zabírá při snižování hmotnosti, respektive nastavení její optimální hodnoty, je sportování, respektive běh.