#RunEveryDay

Čtyři způsoby, jak "nepodporovat" vznik zranění

respektive zvýšit pravděpodobnost, že se při svém běžeckém tréninku vyvarujete zranění


Čím dál tím víc běžců, respektive běhajících, se potýká se zraněními (teď nemám na mysli jen počet jako takový, díky jejich zvýšenému počtu běžců, ale především procentuálního nárůstu z celkového počtu lidí, co provozují běh). Příčiny se budou lišit v jednotlivostech, ale mnoho z nich má stejný základ: PŘETÍŽENÍ, příliš dlouhé a nebo příliš rychlé běhy + nedostatečná regenerace.

Pokud však chcete běhat bez zranění nejen týden, měsíc, rok, ale co možná nejdelší dobu, tak zde je menší návod ve čtyřech bodech. Ty, když budete dodržovat, Vám mohou pomoci se zraněním vyvarovat, a nebo je omezit na minimum.

1) Odpočinek

Pokud běháte, nebo chcete-li sportujete každý den, tak postupně ztrácíte svoji sílu a vyčerpáváte svoje zásoby energie. Potom místo toho, aby Vás trénink posouval vpřed a zvyšoval Vaši trénovanost, tak naopak dochází k Vašemu oslabování a snižování Vaší kondice. Trvá totiž minimálně 48 hodin (to je individuální díky vrozeným dispozicím, věku, Vaší aktuální trénovanosti, apod.), aby jste se po tvrdém tréninku plně zotavili. Trénink totiž, když jste unavení, klade větší nároky na Vaše šlachy, klouby a kosti, což zvyšuje riziko zranění z přetížení, jako jsou třeba únavové zlomeniny, apod.. Dostatečný odpočinek dá možnost tělu, aby se samo zregenerovalo. Tak se stává silnějším a to se samozřejmě kladně projeví i na Vašem výkonu. Dny odpočinku, nebo chcete-li volna, umožní také doplnit zásoby energie, kterou využijete v příštím tréninku.

2) Sportovní masáže

Pokud jste ještě nikdy nebyli na sportovní masáži, tak je nejvyšší čas. Je to skvělý způsob, jak pomoci tělu se zotavit, snížit napětí svalů. Sportovní masáž může dokonce zabránit zranění. Běh totiž klade vysoké nároky na Vaše svaly, šlachy a fascie (pojivové tkáně, která obklopují svaly). Když je svalové napětí "přes hranu", tak Vaše svaly nemohou pracovat tak, jak by měly. Sportovní masáž může pomoci zmírnit toto svalové napětí a tak umožnit svalům, aby pracovaly efektivněji. Pokud to je možné, tak si dopřávejte sportovní masáž každý měsíc, nebo alespoň několik dní před Vaším důležitým závodem.
Pokud z nějakých důvodů si nemůžete dopřát sportovní masáž, tak pěnový váleček je úžasnou a levnou alternativou. Tento váleček Vám pomůže zmírnit svalové napětí a ztuhlost kloubů.
Jeho použití je následovné - buď s ním "válcujete" s určitým tlakem svaly, a tím zvýšíte místní krevní oběh v měkkých tkáních a napětí ve svalech. Druhou možností je, že se po pěnovém válečku "válíte" a s pomocí vlastní hmotnosti dosáhnete podobných výsledků. To vše sníží svalové napětí a ztuhlost kloubů, a tím snížit riziko zranění.

3) Správná strava

Při náročném tréninku můžete přijímat více energie než je obvyklé. Je třeba zvýšit především příjem sacharidů. Pokud nebude příjem sacharidů dostatečný, tak se to opětně negativně projeví na Vašem výkonu. Rychlejší bude nástup únavy, trénink negativně ovlivní Váš organismus, a je velká pravděpodobnost zvýšeného rizika vzniku zranění.

4) Teplé a studené koupele

Ty mohou významně pomoci při obnově, a prevenci úrazů. Ledová koupel po doběhu může pomoci snížit potréninkový zánět ve svalech a kloubech. Pokud nejste z nějakých důvodů schopni "akceptovat" ledovou koupel, tak ji můžete nahradit velmi studenou sprchou. Horké koupele jsou zase ideální den nebo dva po náročném běhu, protože i ony přispějí ke snížení svalového napětí a ztuhlosti kloubů. Horké koupele by neměly být používány ve stejný den jako byl náročný trénink, protože v ten den bude u Vás zvýšená dehydratace a teplo tak zvýší pouze zánětlivou reakci Vašeho těla.

I běžecký textil té nejvyšší technologiské kvality Ronhill Vám může Váš běh zpříjemnit.