#RunEveryDay

Nejste ve formě? – 2. část

Nejste ve formě? – 2. část

 

Mým záměrem v žádném případě není, abyste propadli panice pokaždé, když se vám v tréninku nebo závodě něco nepovede nebo když se prostě jenom špatně vyspíte a v následující den to s vámi běžecky nebude stát za nic. Není to vůbec snadné, ale v běžeckém životě si musíte neustále udržovat dlouhodobou perspektivu a krátkodobé bolístky, nezdary či poklesy výkonnosti musíte brát jako přirozenou součást tréninkového procesu.

Nechá-li vás vaše tělo někdy „na holičkách“, neberte to jako bodnutí do zad, ale vždy jen a pouze jako přátelské upozornění, že od něj v dané chvíli chcete už vážně trochu moc. Někdy stačí den volna navíc a někdy to chce sednout si a popřemýšlet, proč se mi nedaří a co s tím. Ale vždycky se na svůj trénink dívejte z dlouhodobého pohledu. To vám umožní dostat se přes občasné zdravotní nebo kondiční problémy a „zůstat na trati“.

Jak jsem tedy napsal v první části, ani výskyt některého ze zmíněných signálů, že máte kondiční problémy, nemusí hned nutně vyústit v zásah do způsobu trénování. Je totiž nemožné přesně zformulovat soubor pravidel, kterými byste se mohli řídit při zvažování změn v tréninku. I když se to někomu možná nebude zdát být dostatečně „profesionální“ často jediné, čím se můžete řídit a na co byste se měli učit spoléhat, jsou vaše pocity a intuice podepřené znalostí o sobě samém.

Ani když vám vaše běžecká intuice potvrdí, že nejde o drobnost, jež zřejmě sama během den či dvou odezní, nemusí být vaše tréninková opatření nikterak drastická. Posuďte sami:

 

  1. aerobní složka

Jestliže máte pocit, že příčinou vašich potíží je aerobní složka, po dobu dvou až tří týdnů trénujte více aerobně a mírně uberte v práci na svalové síle a rychlostní vytrvalosti.

 

  1. neuromuskulární (nervově-svalová) složka

Jestliže máte pocit, že příčinou vašich potíží je složka neuromuskulární, po dobu dvou až tří týdnů pracujte více na svalové síle a mírně uberte v aerobním a rychlostně-vytrvaleckém tréninku.

 

  1. rychlostně-vytrvalostní složka

A konečně, jestliže dospějete k závěru, že příčinou vašich potíží je rychlostně-vytrvalostní složka, po dobu dvou až tří týdnů trénujte více rychlostní vytrvalost a mírně uberte v aerobním tréninku a práci na svalové síle.

 


KDYŽ ZAOSTÁVÁ:

PO DOBU 2-3 TÝDNŮ:

AEROBNÍ SLOŽKA

 

 

 

• každý týden prodlužujte nejdelší běh týdne o 1,5-3 km

• na závěr lehkého regeneračního běhu běžte 1,5-3 km rychle, a to nejprve svým maratonským závodním tempem a postupně zrychlujte až na svoje závodní tempo na 10 km

NEUROMUSKULÁRNÍ SLOŽKA

 

 

 

 

• každý týden běžte poslední 1,5-3 km nejdelšího běhu týdne hodně rychle a nejlépe do kopce

• na závěr nejtěžšího tréninku týdne běžte 4x 300-400 m ve svém závodním tempu na 1500 m nebo 5 km

• na závěr lehkého regeneračního běhu běžte několik 15-20metrových rovinek ve svém závodním tempu na 800 m nebo 1500 m

RYCHLOSTNĚ-VYTRVALOSTNÍ SLOŽKA

 

 CvDvWC_WgAABItc

 

 

 

 

 

 

 

 

• na závěr nejdelšího běhu týdne běžte 1,5-5 km v cílovém závodním tempu, a to:

spíše 1,5 km, chystáte-li se na závod na 5 km

zhruba 3 km, chystáte-li se na závod na 10 km

spíše 5 km, chystáte-li se na půlmaraton

• jako nejtěžší trénink týdne běžte 5-8 km v cílovém závodním tempu, a to:

5 km rozložených do úseků po 800-1200 m, chystáte-li se na závod na 5 km

6,5 km rozložených do úseků po 1500-3000 m, chystáte-li se na závod na 10 km

8 km buď vcelku jako běh na laktátovém prahu, nebo dva takové běhy (4+4) s 3minutovým meziklusem , chystáte-li se na půlmaraton

 

Výše uvedenou tabulku však berte pouze jako doporučení, jak svůj trénink můžete na krátkou dobu změnit. Po dvou až třech týdnech pak bude na vás, abyste posoudili výsledky a rozhodli se, zdali se vrátíte k původnímu tréninku nebo už zůstanete u nového.

 

Volně převzato z knihy Run Faster: How To Be Your Own Best Coach (Broadway Books, 2008).

 

Běžecké láhve a bidony, které se pro běžecký trénink jistě hodí - https://1url.cz/1zQZG

lahev

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení