#RunEveryDay

Kdy použít horké, a kdy naopak studené??

Obě možnosti jsou účinné pro zmírnění (sportovní) bolesti. Ovšem POZOR, podle povahy újmy musí být jeden nebo druhý aplikován. Není "doporučeno" se mýlit.

Horké na "odpočinek"

Teplo rozšiřuje objem svalů, průměr cév a tepen, tím pádem zvyšuje průtok krve a umožňuje tak lépe proniknout do míst, kde se v průběhu tréninku nashromáždily toxiny. Takže dochází nejen k lepšímu prokrvení, ale i k lepšímu zásobení svalů sacharidy a lipidy, svaly znovu získají svoji elasticitu.
Toto vše se projeví zmírněním bolesti.

Použití horka je ideální pro svalové kontrakce, lumbago, bolesti zad a křeče.

POZOR: horko se nedoporučuje při zvýšeném riziku krvácení. Takže nikdy ho nepraktikujte při riziku podkožního výpotku, a to ani ve formě komprese či horké masti.



Chlad

Působením chladu dochází naopak ke snižování průtoku krve, minimalizace otoku svalů nebo zánětu kloubů. Vedle snížení edému má chlad i analgetický účinek. Úleva může trvat od 30 minut do několika hodin v závislosti na intenzitě tepelného šoku, což samo o sobě zpomalí "příliv" bolesti zaslaný do mozku.
Pro skutečnou účinnost je dobré používat led po dobu nejméně 20 minut, 3 až 5krát denně.

Použití chladu je ideální na tendinitidu (zánět šlach),výrony, dislokace, atd.

POZOR: na "popáleniny"!! Nikdy nepřikládejte led přímo na kůži. Omotávejte jej látkou nebo preferujete specifické ledové "obklady". Používáte-li chladicí sprej, vždy dodržujte vzdálenost 20 - 30 cm. Vždy se vyvarujte "námrazy", a také si dávejte velký POZOR v případě pokročilého diabetu nebo Raynaudovy choroby (onemocnění tepenného systému nejčastěji horních končetin).

Pro použití jak k ledování, tak prohřívání vám může posloužit New Balance Ice/Heat Pack