#RunEveryDay

Běžecká anatomie

MW revive umist doubles-2431

 

Slovo anatomie lze obecně použít k popisu struktury těla. Samozřejmě, většina z nás by se chtěla pochlubit svým tělem, a snaha být fit umožnila podnikání v oblasti fitness, průmyslem v hodnotě miliard dolarů.

Pokud se rozhodneme necvičit, i když bychom to fyzicky dokázali, promarníme si šanci prospět našemu zdraví. Fitness by však nemělo být definováno z hlediska toho, jak přistupujeme k fyzickému modelu dokonalosti.

Do značné míry tvar našeho těla leží mimo naši kontrolu. Například naše výška je dána především geneticky; nic, co děláme, kromě správné výživy, to neovlivní.

Současně lze tréninkem změnit  fyzický vzhled lidského těla bez ohledu na výchozí parametry člověka. Cvičené tělo bude charakterizováno definicí svalu, tvarem a zlepšeným výkonem, pokud jsou to tréninkové cíle.

Je-li vaším cílem použít běh, stejně jako mnohým dalším, ke zlepšení tvaru těla, pak budou vaše výsledky záviset nejen na množství kilometrů, ale i jak tyto kilometry budete běhat.

Pokud je vaším cílem zhubnout, může trvat několik měsíců běhání čtyřikrát nebo pětkrát týdně, než uvidíte jasně viditelnou změnu, ale váha sama vás "uklidní", že ke změně dochází.

Běh může také ovlivnit to, jak se cítíte. Mnoho vědeckých důkazů ukazuje, že se při běhu uvolňují látky, které zlepšují náladu a sebevědomí. I zde se tento efekt neobjevuje přes noc; pokud si však zvyknete na pravidelnou běžeckou aktivitu, pravděpodobně tyto výhody pocítíte dříve, než si všimnete účinků tonizace těla.

Stejně jako u všech užitečných vylepšení v životě nebudete tyto pokroky dělat bez námahy, obtíží a občasných neúspěchů. Jak řekl Theodore Roosevelt: „Nic na světě nestojí za to mít, pokud toho dosáhnete bez úsilí, bolesti, potíží.“