#RunEveryDay

Zaspali výrobci běžecké obuvi a nebo ne??

Diagnostika došlapu překonala výrobce běžecké obuvi?



Touto otázkou jsem se již delší dobu zaobíral, a dnes po jisté zkušenosti jsem se rozhodl o svoje poznatky podělit.

Na první pohled to tak vypadá, ale je to skutečně tak?? Je opravdu třeba tak "fundovaně" diagnostikovat náš došlap?? Není to jen nafouklá bublina?
Není to v podstatě jen nahrazení neodbornosti prodejců, kteří nejsou schopni doporučit vhodný model obuvi na základě svého vlastního vypozorování a vlastních vědomostí a zkušeností?? Není to jen takové divadýlko pro zájemce o běh a některé běhající?? Co to vlastně je??

Výrobci diagnostických zařízení došlapu, respektive prodejci běžecké obuvi se předhání v tom, kdo Vám nejdokonaleji, nejpřesněji, nejodborněji změří Váš došlap, Váš styl běhu, a podle něho vám doporučí tu, pro Vás nejsprávnější, nejideálnější, nej......... běžeckou obuv.
Používají se zařízení statická, kdy Vám změří došlap "jen" podle vašeho stoje na diagnostickém zařízení (např. podometr); v kombinaci s běžeckým trenažérem, kde Vás za pomoci jedné, dvou, nebo dokonce tří kamer při běhu snímají a dle toho vyhodnocují Váš došlap, nebo ještě dle "koberce", který několikrát přeběhnete bos a díky senzorům v něm zabudovaným Vám taktéž vyhodnotí došlap, a nebo kombinací vícero takovýchto přístrojů a zařízení včetně senzorů snímajících Vaše tělo.

Ovšem ať chcete nebo nechcete, když víte, že Vás někdo sleduje, respektive diagnostikuje, tak ať vědomě a nebo podvědomě běžíte, došlapujete jinak, než když běžíte s "čistou" hlavou!! Je to obdobné, jako když se dva běžci potkávají. Když jsou si na dohled, tak každý z nich se snaží o perfektní, běžecký styl, i tempo se ještě snaží o něco zrychlit (pokud jsou na tom fyzicky ještě tak dobře, že mohou "zareagovat"), ale jakmile se dostanou mimo zorné pole druhého běžce, tak vše se vrací do původních kolejí - tempo jde dolů, a styl také už není tak oku lahodící:-)
A to nemluvím o tom, že pokud jste diagnostikováni na běžeckém trenažéru, a nemáte na něm již něco odběháno, tak Váš běh na něm je oproti Vašemu běžeckému stylu výrazně "ovlivněn", a tak vypovídací hodnota vlastního testování neodpovídá na 100% Vašemu "přirozenému" běhu.

Nemohu si nevzpomenout na svého kamaráda - blázna do běhání, který již před rokem 1989 měl ve Vídni běžeckou speciálku, kde už tehdá měl diagnostiku s běžeckým trenažérem a dvěma kamerami. Když jsme u něj byli poprvé, tak jsme se hned chtěli "diagnostikovat". Samozřejmě, aby nám udělal radost, tak jsme běhali po pásu, on nás filmoval a pak nám to vše ukazoval včetně vyhodnocení. Potom ale řekl kouzelnou větičku: "Na to, abych poznal co máš s nohama a jak běháš nepotřebuji žádné zařízení - podívám se na Tebe při běhu tady před obchodem, a mám jasno. To však nebude vypadat tak "odborně". A měl pravdu, už tehdy víc jak před třiceti roky. I tady je vidět, jak daleko jsme v současné době třeba za Rakouskem:-)

Měří se v podstatě vše, od opravdu Vašeho došlapu, jestli běžíte přes patu, či přes špičku, poměru zatížení pravé a levé končetiny (jsou zařízení, která zaznamenají tuto disbalanci i když máte v kapse jen svazek klíčů, nebo mobil, či peněženku - (běžci POZOR, vy co běháte s mobilem na paži, s bidonem u pasu nebo v ruce, ať si tak "nezaděláte" zbytečně na zdravotní problém právě díky disbalanci??), dlouhou a krátkou osu chodidla, jak se pohybuje těžiště při došlapu, jakou máte výšku klenby, jaká působí zátěž na vaše končetiny, respektive plosku nohy při dopadu i odrazu, a kde je nejvíce zatěžována, atd., atd.
Když to přeženu, tak i jestli máte ostříhané nehty, jak se vám potí či nepotí nohy, jestli máte na jedné noze pět prstů nebo více, případně méně, jestli máte jednu nohu levou a jednu pravou, a nebo jestli obě levé, jestli se jmenujete Pavel a nebo Anežka.
Zkrátka "diagnostika" českým během vládne.
A co teprve, když takový běžecký novic po tomto diagnostickém "koncertu", dostane takovou přehršel informací? Ten zákonitě nabude dojmu, že je úplný zázrak, že doposud bez těchto informací mohl žít, natož chodit nebo nedej bože dokonce běhat...

Na základě naměřených hodnot je vám pak doporučena obuv pro vás nejideálnější, nejkomfortnější a v podstatě nejzdravější.
Ovšem další POZOR, to, že budete mít běžecký model vybraný pro Vás na Vaše naměřené hodnoty ještě neznamená, že samotný běh je pro Vás zdravotně "nezávadný", nebo dokonce zdraví prospěšný. Znám ze svého okolí případy, kdy se u lidí, kteří začali běhat, objevily zdravotní problémy, které by se u nich, neobjevily, kdyby běhat nezačali (byly to srdeční problémy, ortopedické problémy, atd.) Ovšem to se týká zlomku běžeckých adeptů. I když se však jedná pouze o zlomek z celkového počtu, tak doporučuji, ještě než začnete běhat, navštívit lékaře - odborníka, a poradit se s ním o tom, jestli běh je pro Vás tou správnou fyzickou aktivitou. Není nic horšího, než když propadnete vlastnímu běhu a ze zdravotních důvodů ho jste nuceni ukončit.

Buď Vám ji dle již avizovaných hodnot vybere sám prodejce na základě nějakých, jemu známých informací , a nebo Vám je vybere počítač, respektive běžecké modely dle určitých parametrů jsou zadány v počítači a ten Vám je "sám" vybere a doporučí. Jenže, kdo a podle čeho zadává jednotlivé modely do databáze modelů?? Když si přečteme parametry, které uvádějí výrobci a nebo prodejci u běžeckých modelů, tak dle těch nejste schopni seriózně jednotlivé modely zadat do programu.

Dva příklady za všechny:

Technologické popisy u některých běžeckých modelů:
a) Pánská běžecká obuv ........... určená pro běh po silnici a zpevněných cestách pro běžce s neutrálním došlapem.
Jedná se o nový model určený pro rok 2019, ve kterém dosáhneš těch nejlepších časů.
Disponují velmi lehkým a bezešvým svrškem.
V obuvi se nachází vložka............., která má anti-bakteriální účinky a zajišťuje maximální pohodlí.
Technologie mezipodešve ......... ti dopřeje maximální energickou návratnost a skvělé tlumící vlastnosti.
Podrážka upravena proti oděru technologií ........., která zvyšuje trvanlivost v místech s vysokým opotřebením.
Rozdíl pata/špička: 8 mm

b) Pánské běžecké boty ............ jsou jedny z nejlehčích běžeckých bot značky .......... Jedná se o ideální tréninkovou obuv pro běh po silnici a zpevněném povrchu, která ti pomůže udržet ve městě vysoké tempo.
Svršek je vyroben z 3D otevřené síťoviny, která se postará o maximální prodyšnost. O pevné a zároveň komfortní usazení chodidla se postará rychlošněrování .............
Zcela nová prémiová podešev z pěny ................ poskytuje lehké tlumení.
Podešev z pryže .............. poskytuje dlouhodobou ochranu proti odírání, vysokou přilnavost a skvělou trakci za všech klimatických podmínek.
Hmotnost obuvi je pouze 240 gramů.
Rozdíl pata/špička je 8 mm (24mm/16mm).


a nebo Vy by jste byli schopni dle těchto údajů doporučit tyto modely pro určité běžce??
Kde máte specifikovánu hmotnost běžce, kde došlap (patu, špičku, střed, atd.), běžecké tempo, respektive rychlost běhu, výšku klenby, atd.??

Pozn. z vlastních zkušeností vím, jak se tvoří, respektive kdo tvoří technické popisky k jednotlivým modelům........

V některých případech se to už dál neřeší a Vy odcházíte s doporučeným modelem, a nebo varianta dvě, že se ve vybraných modelech (většinou jich bývá více - zkrátka to by bylo, aby si zákazník nevybral a samozřejmě to jinak vypadá!!) znovu proběhnete a znova se vyhodnocuje...... Boty, respektive údaje jsou buď počítačem a nebo prodejcem opětně vyhodnocovány a je vybrána "ideální" bota, respektive model. To už je ta závěrečná fáze, kdy už bude záležet na Vás, v kterém modelu se nejlépe budete cítit, který Vám bude i barevně a finančně blízký.

Pozn. mám osobní zkušenost, že za mnou přišel běžec s výsledkem takového diagnostikování a nestačil jsem se divit. Jako doporučené měl dva modely od té stejné značky (nebudu jmenovat ani značku, ani kde byla provedena diagnostika), a jelikož jsem tu značku a konkrétně ty dva modely velice dobře znal, tak jsem strnul hrůzou. No, nestrnul jsem a hrůzou už vůbec ne, ale bylo to něco. Byly to totiž dva běžecké modely, které stály na dvou protilehlých koncích řady běžeckých bot - jeden byl pro supinaci a ten druhý byl pro nadměrnou, ale opravdu nadměrnou pronaci. Pozn. vybíral to počítač, respektive program!!!
Zkrátka někde se vloudila chybička, která mohla být pro běžce ne chybičkou, ale zásadní hrubkou, která se mohla neblaze projevit na jeho běhu, respektive zdraví.


Shrňme si, co všechno ovlivňuje, nebo by měla zohledňovat běžecká obuv (je to opravdu tak??):

základní rozdělení

1)mužská - ženská (při určitých velikostech a typech nohou, hmotnosti běžce, toto rozdělení padá)

2)pro nezpevněné povrchy - pro zpevněné povrchy

3)hmotnost uživatele (muži do 70kg, kolem 75kg, nad 80kg, ženy ...............podobně, jen o nějaké kilogramy méně)

4)nadměrná pronace - mírná pronace (neutrální došlap) - supinace

5)došlap - spíš pata - spíš přední část plosky nohy

6)výška nártu, respektive klenby

7)tvar plosky nohy

8)kilometráž - závodní - tempové - objemové
atd.

Někteří výrobci v současné době "zapomínají" na zohlednění hmotnosti běžce a bohužel i došlapu. Co ovšem řeší v současné době nejvíce je barevné provedení. Kolikrát člověku připadne, že to je úkol výrobců běžecké obuvi číslo jedna (obzvláště některých značek). Ani se jim však nedivím, protože tak v podstatě reagují a "nároky" běhajících. Co si budeme povídat - při výběru běžeckých bot u určité části běhajících je rozhodující především barevné provedení.

Samozřejmě si možná budete připadat jako minimálně olympijský vítěz, respektive budete mít takový dojem, že příští olympijské hry Vás neminou (pokud však nebudete v té skupině, kde bude uplatňována kolektivní vina ohledně dopingu).

Ovšem je dobré poznamenat, že jinak došlapujete, když jste svěží ( v takovém stavu většinou dorazíte do prodejny) a jinak, když máte za sebou např. 20km běhu. Čím méně jste trénovaný, tím je rozdíl markantnější. Zkrátka tělo se ukáže v tom pravém světle, když pracuje v únavě.

Jinak došlapujete v terénu, respektive na nezpevněném povrchu a jinak na silnici nebo jiných tvrdých površích.
Jinak došlapujete při Vaší závodní rychlosti a jinak při např. obecné vytrvalosti (jinak při tepech při 70% maxima a jinak při 95% maxima.....
Těch hodnot, které ovlivňují Váš došlap, je spousta, a je třeba určit, které jsou a které nejsou důležité.

Třeba Vám během diagnostiky zjistí, že více zatěžujete jednu z dolních končetin (do určitého stupně rozdílnosti si s tím tělo poradí samo, ale od určité již ne). Jenže co teď s tím?? Co je příčinou?? Může to být např. nestejná délka Vašich dolních končetin - a ta může být způsobena opravdu nestejnou délkou končetin, respektive kostí dolních končetin, ale stejně tak může být způsobena kloubním spojením, zkrácenými svaly či šlachami, může to být postavením pánve, atd.....
Ona disbalance je extra kapitola, a tu Vám žádná sériově vyráběná obuv nevyřeší - tu musíte řešit Vy ve spolupráci s ortopedem nebo minimálně fyzioterapeutem. V žádném případě to "neřešte" sami, nebo s neodborníkem na slovo vzatým.

Mně se osobně velice líbí tato specifikace běžeckého stylu (kroku): Běžecký krok začíná již v ramenou a konečný došlap je jen odrazem cesty "pohybu" právě od těch ramen celým tělem až po konečný dopad nohy na zem!!

Sice Vám tedy doporučí a vyberou model ideální pro Vás, v ten daný čas, ale je Váš běh v tu dobu ten správný, ten zdravotně nekonfliktní, a nebo odpovídá Vašemu aktuálnímu zkrácení svalů a šlach, disbalanci jako takové, takže Vám v podstatě, výběrem určitého modelu "zakonzervují" Váš aktuální, třeba i špatný stav. Toť otázka. To se může týkat jak délky kroku, tak došlapu, pohybu horních i dolních končetin, ramen, atd., zkrátka všeho, co dělá běh bezproblémovým během!! Taková "konzervace" se může časem projevit jak snížením "stropu" Vaší potenciální maximální hranice výkonu, nebo i zdravotními problémy, kdy Vy si marně lámete hlavu, a ptáte se proč!!
Takže, když to shrnu, tak se nám může zdát, že diagnostika předstihla výrobce běžecké obuvi, ale na druhou stranu to nebude až tak horké. V podstatě si dovolím tvrdit, že opravdový odborník, který ví kam se při Vašem běhu podívat, na co se zaměřit, nebo co naopak neřešit, Vám vybere a doporučí obuv (jak to už před víc jak třiceti roky tvrdil můj kamarád - běžec v Rakousku), aniž by musel mít po ruce nějaké diagnostické přístroje a zařízení. Jen to nebude tak "vědecké":-)

Běhu ZDAR!!