#RunEveryDay

New Balance M1080M10 moje zkušenost

M1080M10

podle mne to je takový Rolls Royce mezi běžeckými modely nejen New Balance. 

Kdo vyžaduje především komfort, tak pro něj výborná volba.

Tak po nějaké době běhání v nich jsem dospěl k tomuto poznání.

Ano, je to víc jak pohodlný a komfortní model.  Ideální pro běh po tvrdých površích - asfalt, beton, dlažba, atd., ale ani lesní a polní cesty mu nikterak nevadí. Co mu však vadí, tedy spíš kde tento model výrazně trpí, jsou kamenité, šotolinové cesty.  A to z jednoho prostého důvodu - protože nejen z důvodu snížení hmotnosti, není podešev, chcete-li podrážka z odolného materiálu po celé její ploše, ale pouze na exponovaných místech dopadu a odrazu. V těch zbývajících je mezipodešev Fresh Foam X, kterou by jste během po ostrých kamenech pěkně rozsekali.  Takže dle mého jedině takováto cesta není pro váš běh v tomto modelu OK. Jinak zkoušel jsem i běh po trávnatém povrchu - paráda.  A ještě jeden povrch není ideální pro běh v tomto modelu - bláto!! Jelikož vzorek podešve je vyroben pro běh po tvrdých površích, tak pro běh v blátě a vlastní záběr při odrazu, není dobrý, tedy je spíš hodně klouzavý.

Když už jsem se zmínil o mezipodešvi z Fresh Foamu X, tak to je víc jak zajímavý materiál. Nemám to nijak vědecky ověřené, ale  při běhu jsem měl a mám pocit (obzvláště na tvrdých površích a při dopadu na patu), že na rozdíl od ostatních materiálů, z kterých se mezipodešve vyrábějí (EVA,  atd.) má tento materiál snahu vás postrčit vpřed. Zkoušel jsem to i fyzicky (na jedné noze jsem měl M1080M10 a na druhé jiný silniční model - zkoušel jsem jich více i od různých značek) a ten pocit jsem si potvrdil. U těch jiných modelů jsem měl pocit, že noha dopadla na zem, chvíli tam zůstala s dobře odtlumeným nárazem a díky působícím silám zase pokračovala v běžeckém kroku.  U M1080M10 jsem měl ten pocit, že při dopadu pěkně odtlumí náraz a pak přidá energii do odrazu.  Jak píši, vědecky to ověřeno nemám, ale ten pocit tam byl.

Svršek, kromě toho, že je bezešvý, elastický a tím pádem v podstatě bezproblémový  - odpadají zde případné komplikace tužší materiál X textilní svršek.  Víc jak zajímavá je konstrukce patní části, nejen materiálově, ale i tvarově. Když jsem tento model poprvé viděl, jak na obrázku, tak ve skutečnosti, tak mě hned napadlo, že vypadá  jako kašpárkovské boty (jak barevně, tak v patní části tvarově, jen ty rolničky chyběly). Měl jsem k patní části docela nedůvěru. Byl jsem však mile překvapen, co se týče konstrukce této části - zajímavý nejen tvar, ale i materiál. Dohromady dávají výborný parametr, co se týká paty a jejího upnutí v obuvi. Věřím, že si na své přijdou i takoví běžci, kteří mají atypický tvar paty, případně i jiné komplikace s touto částí nohy.  Mokasínové uchycení jazyka zase garantuje, že se vám nebude při běhu posouvat na jednu nebo druhou stranu. Tkaničky lehce elastické (tak akorát), které se nerozvazují ani nepovolují. Co víc si od nich přát??

Stélka v obuvi = klasika, když je správně tvarově vyrobená a z dobrého materiálu, tak jen umocňuje příjemný pocit z tohoto modelu.   

A co se týče rychlostního zaměření, tak tento model je tak rychlý (a vytrvalý) jako jeho uživatel. Musím se však přiznat, že pokud bych chtěl model na běhání rychlých, kratších úseků, tak bych se podíval po nějakém jiném. Vše však záleží na vaší výkonnosti, délce trati a i vaší hmotnosti. V některých případech si dovedu představit v tomto modelu běžet i závod včetně maratonu.

A ještě jeden detail - pokud disponujete nadměrnou, ale opravdu nadměrnou pronací, a potřebujete tím pádem stabilní model, tak se také podívejte po nějakém jiném. Pokud však máte neutrální došlap, případně supinaci, tak tento model vám určitě udělá dobrou službu.     

A když k tomuto modelu přidáte ještě kvalitní běžecké ponožky jako jsou třeba Hilly, tak je výborný pocit zaručen.

 

IMG_20200728_092228[1]