#RunEveryDay

Běh po měkkém

MW hybrid running-4025
 
Dnes a denně se stále někde prezentuje běh po měkkém povrchu a jeho samá pozitiva - šetření pohybového aparátu - zad, kloubů, svalů, atd.
Ano, běh po měkkých površích - lesní a polní cesty, louky, travnatá plocha na stadionu, golfové hřiště, za určitých předpokladů a podmínek má významná pozitiva.
Ano, je to velice šetrné a příjemné běhání. Jenže jsou zde ty určité předpoklady a podmínky. Ptáte se jaké to jsou? No, jsou to zpevněné klouby jako jsou kyčle, kolena a kotníky. Ono totiž právě a především při běhu po měkkých površích, pokud nemáte dostatečně zpevněny avizované klouby, dochází zvláště u kolen k jejich nadměrnému vybočování. Při došlapu na měkký povrch, který není všude stejně měkký a stabilní, o určité nerovnosti ani nemluvě, dochází díky tomu k enormní zátěži vaziva a úponů kloubů, které mají zabraňovat právě různým nežádoucím vychýlením. Samozřejmě toto vybočení se zákonitě projeví i na styčných plochách kloubu samotného. Takže dochází k soustavnému výraznému přetěžování nejen vazivových tkání a úponů, ale i kloubu samotného.
 
Jen pro lepší představu třeba takové koleno má styčnou plochu, která přenáší zatížení (střelil jsem od oka) cca 25cm2?? (určitě ortoped by to věděl přesně), a při běhu vzniká zátěž až trojnásobku naší hmotnosti, takže:
běžec má např. hmotnost 70kg, x 3 = 210kg . To je zátěž, která působí při jednom došlapu na kloub. Tu podělíme plochou - 25cm2 a získáme výsledek = 8,4kg/cm2. To je zatížení, kterému je vystaven 1cm2 plochy kolenního kloubu. Jenže pokud dojde k avizovanému vybočení a díky tomu zatížení bude třeba jen na 4/5 této plochy, tak to bude 210kg děleno 20cm2 = 10,5kg/cm2, tzn. zatížení bude o 2,1kg/cm2 větší. A když budeme počítat s během v trvání jedné hodiny a počtu 75 dopadů jedné nohy za minutu na zem, tak můžeme počítat se zvýšeným zatížením 1cm2 o 9450kg, tzn. skoro o 9,5tuny více zatížení na 1cm2 při hodině běhu. A když budu počítat se třemi hodinami běhu týdně, tak za rok to je šílených 1 587 600kg navíc na 1cm2!!
To už se musí nějak podepsat na kloubu, ne??
A my si klademe otázku: Proč mě bolí klouby, když běhám v drahých, kvalitních botách (to, že jsou kvalitní a drahé ještě neznamená, že jsou pro mě a můj běh vhodné), běhám po měkkém, extra se nepřetěžuji......??????
Co s tou bolestí. Takže jak budeme tuto bolest řešit?? Zkusíme vysadit nebo omezit běh. Zkusíme nějaké preparáty proti bolesti (píšu schválně preparáty a ne léky, protože dle mne to nejsou léky ). Použijeme tejpy. Zkusíme nějaké podpůrné prostředky na chrupavku, a že jich je, atd. atd. Jenže vším tím "léčíme" důsledek a ne příčinu. Proto doporučuji zařadit i, a nebo především, cviky na posílení kloubů, tzn. i jejich stabilitu.
PS. samozřejmě pokud nemáte dostatečně zpevněné klouby, tak k nadměrnému vybočování dochází i při běhu po zpevněných površích!! Ne tak výraznému, ale dochází.
Takže běh po měkkém určitě super, ale .......