#RunEveryDay

Chia semínka + papaya + jogurt = běžecká "mňamka"

papaNejen během je člověk živ, respektive i potraviny a jídlo vůbec, pozitivně a nebo negativně ovlivňují váš tréninkový běh, a tedy tím pádem i závod.
Zrovna tato "mňamka" vám váš běh ovlivní víc jak pozitivně.
Chia semínka tradičně nazývaná "potravinou Aztéků", jsou "plná" vlákniny, bílkovinami a omega 3 mastnými kyselinami. Podle některých výzkumů chia semínka, bohatá právě na omega 3 mastné kyseliny mohou mít pozitivní vliv pro vytrvalostní sportovce jako "nabíječ" energie bez nadbytečného cukru v potravě (publikováno v Journal of Strength and Conditioning Research 2011).
Jedná se o velice jednoduchý recept. Tato "mňamka" je ideální pro vaše dlouhé, víkendové výběhy (samozřejmě a nejen ty). Konzumací minimálně hodinu před vlastním během, budete přímo nabiti energií. Ovšem pozor, pokud tuto "mňamku" použijete hodinu před během tak klasické, tučné mléko nahraďte mlékem odtučněným a nebo kokosovou vodou.

V tomto receptu můžete použít kefír, kokosové a nebo jiné alternativní mléko. Pro zvýšení množství bílkovin přidejte protein. Použití kefíru bohatého na probiotika je skvělý způsob, jak podpořit trávicí systém a imunitu.

Papája obsahuje enzym papain, který pomáhá při trávení, stejně jako při hojení běžeckých poranění a alergií. Obsahuje také enzym chymopapain, který v kombinaci s již zmíněným papainem napomáhá ke zmírnění zánětu a pomáhá při zotavení po tréninku.

Teď k vlastnímu receptu:

doba přípravy: 10 minut plus namočení přes noc

Složení:

40g chia semínek
300 ml kefíru nebo mandlového či jiného mléka
1 papaya, oloupaná, nakrájená, asi 300g
30g práškový vanilkový protein
15 g sušeného kokosu
200 g nízkotučného jogurtu nebo kokosového jogurtu

Postup:
Večer polovinu papaye a vanilkového proteinu spolu s kefírem nebo mandlovým či jiným mlékem rozmixujeme, a dáme do lednice. Chia semínka pro změnu namočíme přes noc do vody.
Ráno, druhý den, rozmícháme směs papaye a namočených chia semínek, navrch přidáme nízkotučný jogurt a zbývající kousky papay. Na závěr to vše posypeme sušeným kokosem nebo kokosovými chipsy a můžeme hned konzumovat, a nebo si tuto "mňamku" schovat do lednice.


Výživové hodnoty:

Kalorie 365kcal, tuky 13,7g, nasycené 4,8g, uhlohydráty 26,2g, cukry 17,2g, vláknina 13,4g bílkoviny 27,6g, sůl 0,2g