#RunEveryDay

Dusičnany, kofein a beta-alanin - doplňky stravy pro sportovní výkon u žen

doping_1

 

Doplňky stravy pro sportovní výkon u žen:

Dusičnany, kofein a beta-alanin.

Beta-alanin, kofein a dusičnany jsou doplňky stravy, které jsou vědeckou komunitou zabývající se sportem a cvičením obecně uznávány jako ergogenní pomocné látky založené na vědeckých důkazech.

Důkazy podporující účinnost těchto doplňků jsou však značně zkreslené vzhledem k tomu, že výzkum byl prováděn především u mužů. Fyziologické rozdíly mezi muži a ženami, především v pohlavních hormonech a výkyvech menstruačního cyklu, způsobují, že zobecňování údajů o mužích na sportovkyně je nevhodné a pro ženy potenciálně škodlivé.

Tento přehled popisuje studie provedené u žen, které se týkají účinnosti suplementace beta-alaninem, kofeinem a nitráty pro zvýšení výkonnosti. Jako relevantní pro tuto výzkumnou otázku bylo identifikováno pouze devět studií o beta-alaninu, 15 o kofeinu a 10 o dusičnanech u zdravých žen mladších 40 let provedených v podmínkách normoxie (normální hodnota O2 v tkáních) .

Důkazy naznačují, že beta-alanin může snížit míru vnímané námahy a prodloužit tréninkové dávky u žen, což vede k větší funkční adaptaci.

Studie kofeinu u žen naznačují, že k účinnosti kofeinu může přispívat stavu fyziologické odezvy a návyk na kofein s možnou plošnou závislostí mezi dávkou a odezvou na zvýšení výkonnosti.

Zdá se, že vliv dusičnanů se liší v závislosti na typu aktivity a zkoumané primární svalové skupině.

Výsledky shrnuté v omezené literatuře pro každý z těchto tří doplňků však neposkytují žádnou shodu ohledně dávkování, načasování nebo účinnosti pro ženy. V literatuře navíc chybí úvahy o hormonálním stavu a jeho úloze v metabolismu. Tato mezera v poznatcích o pohlaví vyžaduje další výzkum těchto ergogenních doplňků u žen s větším ohledem na účinky hormonálního stavu.

zdroj - International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení