#RunEveryDay

Paracetamol je méně účinný u trénovaných běžců

parac

 

Paracetamol je méně účinný u trénovaných běžců

Při hodnocení "zázračných" tréninků, doplňků stravy apod. je třeba mít na paměti jedno důležité pravidlo: u dobře trénovaných běžců je méně pravděpodobné, že budou fungovat, než u relativních začátečníků.

To může platit i pro paracetamol. Podle článku "Current Findings" může být paracetamol užitečný při vytrvalostních závodech, v horku a i u sprinterů. Neměl však žádný vliv "na fyziologii, vnímání a výkonnost trénovaných triatlonistů v horkých a vlhkých podmínkách". Totéž se stalo i při testech na 3000 metrů u atletů na dráze.

Závěr: "Přínos paracetamolu se u dobře trénovaných běžců zatím neprokázal." Více na Int J of Environmental Research & Public Health.

Vliv paracetamolu na ekonomiku běhu a výkonnost u vysokoškolských běžců na dlouhé tratě

Redukovaný test

Paracetamol (ACT) může snižovat vnímání bolesti během tréninku či závodu, což by běžcům mohlo umožnit zlepšit ekonomiku běhu (RE) a výkonnost. Cílem této studie bylo zjistit účinky ACT na RE a výkonnost na distanci 3 km u vysokoškolských běžců. Byla použita randomizovaná, dvojitě zaslepená, zkřížená studie, v níž 11 atletů na dráze (9mužů/2ženy; věk: 18,8 ± 0,6 let; VO2max: 60,6 ± 7,7 ml/kg/min) absolvovalo tři intervenční sezení. Účastníci nepozřeli buď nic (výchozí hodnota, BSL), tři želatinové kapsle (placebo, PLA), nebo tři 500 mg kapsle ACT (ACT). Jednu hodinu po požití absolvovali účastníci odstupňovaný zátěžový test sestávající ze 4 × 5 min ustálených fází běhu při ~55-75 % VO2max a následného běhu na 3 km. V žádné fázi nebyl zjištěn vliv ACT na RE. Stejně tak ACT příznivě nemodifikoval výkon na 3 km. Výsledky naznačují, že ACT nezlepšuje výkonnost RE u vysokoškolských běžců na trati 3 km. Ti, kteří chtějí ACT využívat pro zvýšení výkonnosti, si musí uvědomit, že přínosy ACT se u dobře trénovaných běžců zatím neprokázaly. Budoucí studie by měly zkoumat účinky ACT na dobře trénované běžce na delších vzdálenostech a za kontrolovanějších podmínek s odpovídajícím lékařským dohledem.

Pozn. s použitím zahraničních materiálů