#RunEveryDay

Proč by děti měly běhat.

child1

 

Děti, které cvičí a hrají si venku, získávají tak mnoho výhod pro svoje fyzické a duševní zdraví.

Povzbuzování dítěte ke sportování je velmi důležité, protože fyzická aktivita je skvělá pro kognitivní, sociální a duševní rozvoj. Běh je ideální typ cvičení pro rodiny, protože je zábavný, efektivní z hlediska nákladů, a lze ho provádět v podstatě kdekoli. Děti mají přirozený sklon běhat v rámci různých her, proto by rodiče měli tuto jejich energii směrovat ke sportu. Kromě toho je běh jedním z nejjednodušších způsobů, jak začít.

Šťastné dítě, šťastní rodiče

Nejlepší součástí běhu je to, že dává dítěti smysl a zvyšuje jeho sebeúctu, sebekázeň a sebevědomí. Pamatujete si na ten pocit, když jste v rámci soupeření porazili třeba svého sourozence? Naše tělo při běhu uvolňuje endorfiny (hormony vylučované mozkem, díky nimž se budete cítit šťastní), a to spolu s radostí z pobytu venku, a vzrušením z dokončeného běhu je receptem na úspěch.

Špičková forma

Děti, které začnou cvičit v útlém věku, zjistí, že jejich aerobní kondice na hřišti je lepší než jejich fyzicky neaktivních přátel. Rychlost a hbitost je velmi důležitá pro rozvoj základní síly, která je nezbytná zejména pro sporty, jako je fotbal, ragby, tenis, basketbal, gymnastika a plavání, atd.. Brzkým započetím s během zajistíte především to, že budete během života dodržovat jistou rutinu, což bude důležité pro vaše celkové zdraví.

Rodinná zábava

Nejlepší výhodou běhu je to, že se může zapojit celá rodina a organizované tematické běhy jsou ideální událostí, do které se můžete zapojit. I když je skvělé být motivován soupeřením, běh jako rodinná záležitost by měl být především zábavný.  

Zábava a hry

Vzpomínáte na hry, které jste v dětství hrály (na honěnou, na schovávanou, vybíjenou.....)?? Co měly všechny společné? Je to konkurenceschopnost, zábava, bouřlivá atmosféra, ovšem především zahrnovaly běh! Nakonec některé děti zjistí, že se chtějí běhu věnovat a všechny ty roky zábavy a her je vedou k tomu, aby se skutečně běhu začaly věnovat na 100% a začaly s běžeckým tréninkem včetně soupeření s konkurencí. Z těchto dětí pak vyrostou dospělí, kteří snad svou lásku k běhu předají svým vlastním dětem.

Tipy pro děti

Běh je "snadný" sport, ale děti by měly mít odborné vedení a trénink, aby lépe pochopily své schopnosti a zároveň je rozvíjely tím správným směrem.

Zde je několik jednoduchých rad:

Před každým tréninkem zajistěte, aby dítě bylo dobře hydratované a nepoužívalo nápoje sycené oxidem uhličitým nebo aby neobsahovaly kofein a podobná "povzbuzovadla"..

Před každým tréninkem se zahřejte a po tréninku zklidněte - vychladněte.

Naplánujte přestávky mezi vzdálenostmi pro mladší nebo začínající běžce (dle jejich věku a trénovanosti). Neustále provádějte posilovací a kompenzační cvičení pro vlastní zlepšování dovedností. Neustále sledujte jejich běžecký projev pro jeho případnou nápravu (proto není dobrá skupina s příliš velkým  počtem dětí). I tak je vhodné, aby se děti připojily k běžecké skupině, protože je to zábavnější, a být s vrstevníky je skvělý motivátor.

Nejlepší způsob, jak zajistit, aby se vaše děti rozběhly, je dobrý příklad......

Vytvořte si čas na cvičení se svými dětmi a vždy podporujte jejich úsilí. Jakkoli to zní jako klišé, rodina, která společně běhá, je soudržnější rodinou!

 

Pozn. s použitím zahraničních materiálů.