#RunEveryDay

Tempová rychlost (maratonci/respektive vytrvalci)

je to v podstatě závodní rychlost maratonce na tratích 5 - 10km, případně až 20km.


Pokud chceme, aby trénink TR měl smysl a přinesl očekávaný užitek, tak je třeba postupovat v tréninku hodně obezřetně, přihlížet k věku běžce, jeho běžecké historii - délce trénování a dosavadní výkonnosti na těchto tratích.

Co se týče délky úseků, tak se doporučují spíš delší úseky (1 - 2km, běhané opakovaně s odpočinkem, než úseky kratší 200-400m s meziklusem).
Kratší úseky (200-400m) se mohou používat jen pro oživení tréninku v sezoně, a nebo při vyladění před závodem.


Celková délka úseků při tréninku TR by měla být cca 50 - 60% délky závodní trati, v jejímž tempu trénujeme (např. 2 - 3x1km v tempu 5km, 3x2km v tempu 10km, atd.).


Na začátku přípravného období (prosinec - únor) je možno v rámci tréninku TR zařadit do fartleku několik kratších úseků, svižně proběhnutých, ale bez předchozího určení rychlosti.


Při tréninku TR na 5 - 10km se běhá při 95 - 100% VO2max., a tepové hodnoty se pohybují v pásmu 170 -190tepů/min.( to je samozřejmě hodně ovlivněno aktuální trénovaností).


Trénink TR začíná začátkem března a kulminuje koncem dubna a v květnu. Ovšem to je závislé na celkovém naplánování tréninkových cyklů dle závodního kalendáře.

 

0091_rh

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení