#RunEveryDay

Tempová rychlost (maratonci/respektive vytrvalci)

je to v podstatě závodní rychlost maratonce na tratích 5 - 10km, případně až 20km.


Pokud chceme, aby trénink TR měl smysl a přinesl očekávaný užitek, tak je třeba postupovat v tréninku hodně obezřetně, přihlížet k věku běžce, jeho běžecké historii - délce trénování a dosavadní výkonnosti na těchto tratích.

Co se týče délky úseků, tak se doporučují spíš delší úseky (1 - 2km, běhané opakovaně s odpočinkem, než úseky kratší 200-400m s meziklusem).
Kratší úseky (200-400m) se mohou používat jen pro oživení tréninku v sezoně, a nebo při vyladění před závodem.


Celková délka úseků při tréninku TR by měla být cca 50 - 60% délky závodní trati, v jejímž tempu trénujeme (např. 2 - 3x1km v tempu 5km, 3x2km v tempu 10km, atd.).


Na začátku přípravného období (prosinec - únor) je možno v rámci tréninku TR zařadit do fartleku několik kratších úseků, svižně proběhnutých, ale bez předchozího určení rychlosti.


Při tréninku TR na 5 - 10km se běhá při 95 - 100% VO2max., a tepové hodnoty se pohybují v pásmu 170 -190tepů/min.( to je samozřejmě hodně ovlivněno aktuální trénovaností).


Trénink TR začíná začátkem března a kulminuje koncem dubna a v květnu. Ovšem to je závislé na celkovém naplánování tréninkových cyklů dle závodního kalendáře.

 

0091_rh