#RunEveryDay

Běhání na sněhu? Nasaďte si sněžnice!



Hromady sněhu nemusí znamenat konec běžeckého tréninku
Sněžnice jsou pro běžce vynikajícím doplňkovým sportem a v zimních měsících, když je zima jako letos (2016-2017), mohou být plnohodnotnou alternativou ke klasickým běžeckým botám. Ty totiž zvládnou ledacos, ale víc než pár centimetrů sněhové přikrývky ne. Pokud tedy žijete na horách nebo se na hory chystáte na dovolenou a budete mít tu možnost, sněžnice rozhodně vyzkoušejte a vůbec se nebojte, že tím svůj běžecký trénink nějak ošidíte. Právě naopak!

Běžcům, kteří do svého tréninku v zimním období začlení běh a chůzi na sněžnicích, se podle některých zdrojů v porovnání s ostatními za dané časové období výrazněji zvýší hodnota VO2 max (maximální kapacita plic).
Dobrou zprávou jsou sněžnice také pro klouby. K nim je totiž pohyb na sněžnicích mnohem šetrnější než pohyb v běžeckých botách, a to bez ohledu na to, jak kvalitní boty to jsou.
Když použijete i hole, do práce zapojíte většinu svalů těla a spálíte údajně až o 45 % kalorií více než při „obyčejném“ běhu stejně rychlým tempem (za jednu hodinu 400-1000 kalorií podle toho, jak rychle, v jakém terénu a s jakým vybavením se budete pohybovat).

Sněžnice jsou v zásadě trojího typu:
• malé a lehké pro běh v nenáročném terénu
• o něco větší pro středně náročný rekreační pohyb do vzdálenosti zhruba 10 km
• velké pro dálkové pochody, pohyb v horách a těžkém, neznačeném terénu

Lidé s vyšší hmotností by vždy měli sáhnout po sněžnicích větších bez ohledu na jejich plánované použití.
Ponesete-li například těžký batoh nebo se chystáte to hlubokého prašanu, platí pro vás totéž (někteří výrobci uvádějí, že na každý půlkilogram tělesné hmotnosti připadá jeden palec čtvereční plochy sněžnice).
Hole pohyb na sněžnicích nevyžaduje, ale je s nimi vzhledem k obtížnějšímu udržování rovnováhy zvláště v členitém terénu pohodlnější a snadnější.
Stačit vám budou jakékoliv trekkingové. Když se postavíte rovně a obě hole zabodnete kolmo do sněhu, vaše lokty by měly svírat pravý úhel.

Pokud jde o obuv, ideální jsou jakékoliv pevné a především nepromokavé boty vhodné na pěší turistiku. Jedině když si na sněžnicích budete chtít opravdu „zaběhat“, poslouží vám lépe lehčí boty určené pro běh nebo kondiční chůzi.
Lyžařské boty se vám sotva podaří dostat do vázání, kterým sněžnice bývají vybaveny, takže použitelné v tomto případě nejsou.

Při výběru oblečení je třeba vzít v úvahu, že zvláště při rychlejším pohybu za sebou budete vykopávat do vzduchu sníh, který vám bude částečně dopadat na lýtka a často i na stehna. Proto byste na nohách měli mít kalhoty s voděodolnou povrchovou úpravou, abyste zůstali v suchu.
Počítejte také s tím, že se na sněžnicích zapotíte minimálně stejně jako při normálním běhu, takže na sobě mějte raději několik vrstev oblečení, pokud možno z funkčních materiálů, abyste jednu nebo více z nich v případě potřeby mohli odložit.

Jste-li na sněžnicích nováčky, možná vám zezačátku bude dělat trochu problémy zvyknout si, že se sněžnicemi na nohách je třeba kráčet zeširoka. Nohy byste měli mít od sebe zhruba na šířku ramen, abyste si jednou sněžnicí nešlapali na druhou. Jestliže opravdu teprve začínáte, začínejte pomalu. Než na sněžnicích získáte trochu jistoty, raději jen choďte a o běh se pokoušejte pozvolna. Třebaže pád je na sněžnicích zpravidla do měkkého, je to přece jenom vždycky pád.

Sněžnice jsou moderní a PLNOHODNOTNOU ALTERNATIVOU k běhání, když se do cesty vašemu tréninkovému úsilí postaví větší množství sněhu.
Bez obav si je můžete nasadit už od 15 cm bílé nadílky. Při jejich VÝBĚRU byste vždy měli vzít v úvahu, jakou hmotnost ponesou a kam se na nich hodláte vydat.
K dalšímu vybavení patří především NEPROMOKAVÉ BOTY A KALHOTY a dále HOLE pro pohodlí a účinnější pohyb.