#RunEveryDay

Trénink v zimním období

MW Hybrid door scene-4629
 
Trénink v zimním období

Ať jste běžec profesionál, výkonnostní či "pouze" amatérský, tak by jste měl věnovat zvláštní pozornost tréninku v zimních měsících.
Z jednoho prostého důvodu - nejenom neztratit dosaženou výkonnost, ale především vytvořit si pevný základ pro další trénink a nastávající sezonu.

Proto by jste měli v zimních měsících řešit následující:

Bohužel žijeme v takových evropských zeměpisných šířkách, kde musíme počítat s tím, že zima v zimních měsících opravdu bude. Proto je třeba mít na paměti pár zásad!!

Zima - chlad

Je třeba si uvědomit, že pro běh v chladném a větrném počasí, je třeba extra dbát na oblečení. Nedostatečné oblečení by se nám mohlo "pěkně" vymstít.
Kombinace špatného, nedostatečného oblečení s fyzickým vyčerpáním v důsledku našeho tréninkového běhu nás může dostat do vážných potíží.
Takzvaný wind-chill efekt (pocitová teplota) (působení větru vede k daleko výraznějšímu ochlazení povrchu těla než při bezvětří - viz tabulka).

Windchill_chart


Pokud poběžíte po větru, tak chlad budete vnímat ještě jako přijatelný. Pokud však poběžíte proti větru, tak dochází k rychlejšímu odvodu tělesného tepla a tím i k dřívějšímu nástupu podchlazení.

Proto je nezbytné mít v chladném počasí vysoce funkční oblečení. Více tenkých vrstev (metoda cibule) je výhodnější než méně vrstev i když silnějších!!
Všechny vrstvy by měly dobře propouštět pot, tzn. odvádět vlhkost vně těla. Žádná vnitřní vrstva by neměla bránit odvodu této vlhkosti.
Mějme na paměti, že v chladném počasí platí: čím sušší kůže, tím lépe!! Stejně tak, že je lepší být tepleji oblečen, než naopak!!
Při větrném počasí úplně postačuje jako vnější vrstva bunda z materiálu, který je odolný proti větru, ale nesmí bránit odvodu vlhkosti vně těla. Pokud by tak nebylo, tak zadržená vlhkost by na vnitřní straně bundy kondenzovala a efekt by byl stejný, jako kdybychom běželi neoblečeni ve studeném dešti.

Při teplotách pod -10°C by jste si měli rozmyslet, jestli není lepší venkovní trénink nahradit tréninkem vnitřním!! Při tak nízké teplotě totiž dochází k přílišnému, prudkému ochlazení svalů a může taktéž docházet i k podráždění dýchacích cest!! (je to však velice individuální a záleží na tom daném jedinci a jeho zkušenostech).
Jako alternativu zvolte spinning, běh na běžeckém trenažeru, apod. Tato fyzická aktivita Vám nahradí běžecký trénink a sníží riziko onemocnění a zranění na únosnou mez!!, které je při teplotě pod -10°C vysoké!!

TIP: při takovýchto teplotách je možné předejít nachlazení používáním homeopatických léků např. Dulcamara C30 a Aconitum D4

Funkční oblečení

Prodyšné, odolné proti větru a případně nepromokavé by mělo postačovat. Důležitý je transport potu od pokožky a tím zachování pokožky co možná nejsušší! Optimálním oděvem je tzv.druhá kůže. Z materiálů jsou doporučovány především materiály na syntetické bázi (Tactell, nylon, Duro-Tex, Supplex, goretex, ...) a to nejenom pro oblečení jako takové, ale i ponožky. Ty jsou bohužel neprávem podceňovány a přehlíženy!! Jsou minimálně stejně důležité jako ostatní oblečení.
Nezapomínejte si chránit vhodným oblečením i krk, hlavu i ruce!!
Rolák, čepice i rukavice jsou zde víc jak na místě!!

Výběr oblečení je v současné době velký, jen se v nabídce umět zorientovat a vybrat to ideální pro danou fyzickou aktivitu!!
Jiné oblečení je vhodné na turistiku, jiné pro cyklistiku, jiné pro klasický běh.

TIP: Při dobře zvoleném funkčním oblečení je v každém případě běh příjemnější a zdravější, respektive sníží riziko zranění a onemocnění!! Zapomeňte v tomto ročním období (nejenom v tomto) na oblečení z bavlny - potem nasáklá bavlna nejenom velmi nepříjemně chladí, ale se i nepříjemně lepí na tělo a způsobuje případně oděrky. Investice do funkčního oblečení se každopádně vyplatí!! I samotná údržba tohoto oblečení je snadnější, rychlejší, a v neposlední řadě i ekonomičtější.

Tolik podceňované běžecké ponožky - Hilly splní ty nejvyšší požadavky
 
poly