#RunEveryDay

Cvik pro zlepšení běžeckého projevu - plantární flexe kotníku

01          01a

Zaměření cviku

 Význam předního svalu tibialis spočívá v jeho pružnosti, kterou poskytuje ke kotníkům a chodidlům. Výrazně se podílí na zvýšení stability při běhu na nerovném terénu, protože pomáhá "upravit" polohu nohy. "Výsledkem" běhu ve zvlněném a nerovném terénu je zvýšená námaha svalu tibialis. Pokud není  tento sval dostatečně posílen, tak se rychle unaví a tím i zpomalí běžce. Zároveň se zvyšuje riziko podvrtnutí kotníku. Jeho posílení také pomáhá omezit pronaci a supinaci.

 

Provedení

1.Posaďte se vzpřímeně na pohodlnou židli s tvrdým opěradlem. Nohou, kterou budete cvičit, stojíte celou ploskou na podlaze s ohnutým kolenem cca 90°, v závislosti na výšce židle. Potom zvedněte patu ze země jako baletka. Podržte v této pozici 15 sekund a opakujte až 10krát, dvakrát nebo třikrát za den, každou nohou.

2.Umístěte židli na místo, kde máte možnost připevnit pružný elastický pás (například a TheraBand) k nepohyblivému předmětu třeba na zdi. Posaďte se do stejné polohy popsané v 1. kroku a "nasaďte" pás kolem střední části chodidla při jeho současném napnutí. Použijte tento pás jako odpor  - uvolňujte nohu dále do inverze a zatahujte proti jejímu odporu, aby se posílil přední sval tibialis. Podržte v této pozici po dobu 15 sekund a opakujte až 10krát, dvakrát nebo třikrát denně, každou nohou.

 

Zapojené svaly

Primární: Tibialis anterior

 

I zde však platí - dbát na kvalitu provedení!!

Co se týče četnosti, tak se může provádět celoročně.

 

Pozn. s použitím zahraničnich materiálů a osobních zkušeností.

 

V případě zájmu o další, respektive přesnější informace, mě neváhejte kontaktovat na  pavel@babos-sports.cz

 

Bezpečnostní prvky pro Váš běh - ZDE https://1url.cz/1zSDp

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení