#RunEveryDay

Jaké jsou nejvhodnější ponožky pro váš běh?Věřte tomu nebo ne, zkrátka jsou různé typy ponožek pro různé sportovní aktivity. Je velký rozdíl mezi ponožkou určenou pro tenis a ponožkou pro běh, o ponožkách na běžné chození ani nemluvě. Rozdíl poznáte nejenom v pohodlí, ale s největší pravděpodobností také ve výkonu.
Hlavními parametry, chcete-li vlastnostmi, ovlivňujícími výběr pro ten který sport jsou především co nejmenší míra tření, vhodné odpružení a udržování nohy v suchu.
Správnou volbou ponožky snížíte riziko vzniku puchýřů a lépe ochráníte už tak dost namáhanou končetinu.

Vyvarujte se bavlněných ponožek!

Bavlněné ponožky nejsou doporučovány pro žádný druh sportu a pro běh obzvláště ne. Z jednoho prostého důvodu – mají totiž tendenci zadržovat vlhkost, a navíc během používání ztrácí svůj tvar, roztahují se, a mohou tak způsobovat různé otlaky, puchýře, odřeniny apod. Používání bavlněných ponožek ve sportovní obuvi může být rovněž příčinou řady kožních onemocnění, protože vlhkost a tmavé, teplé prostředí jsou místem, kde se jim opravdu daří. Jestliže se chcete takovýmto nepříjemnostem vyhnout, snažte se udržovat svoje nohy v suchu.

Vlněné ponožky?

Vlna (Merino©) má jednu velkou výhodu – výborně drží teplo v chladném počasí. Je to přírodní vlákno, které nejenom výborně drží teplo, ale i dobře tlumí, a to za sucha i za mokra. Nevýhodou je však to, že trvá delší dobu, než vlna uschne. Aby se kladné parametry vlny zlepšily a záporné ponížily, používají se pro výrobu ponožek směsi se syntetickými materiály.

Pro běh běžecké ponožky!
V současné době se při výrobě sportovních ponožek používají tzv. hydrofobní vlákna. Tato vlákna mají, mimo jiných, jednu výbornou vlastnost – mají tendenci odpuzovat vodu. Kromě toho, že jsou hydrofobní, disponují syntetická vlákna z CoolMaxu, Drymaxu, Smartwoolu, polypropylenu a jim podobných materiálů malými kanálky, jež odvádějí vlhkost od pokožky do vnější vrstvy ponožek, kde se vlhkost díky zvláštní struktuře vlákna snadněji odpaří.
Nezanedbatelnou výhodou běžeckých ponožek je fakt, že se běžně dají prát v pračce, jejich nevýhodou je pořizovací cena, která bývá vyšší než u ponožek z přírodních materiálů, jako je třeba bavlna.

Odpružení sportovních ponožek
Při výběru sportovních ponožek byste měli dávat pozor nejenom na materiály, z nichž jsou vyrobeny, ale i na jejich strukturu, tzn. způsob, jakým jsou ušity (např. jestli mají pro lepší tlumicí vlastnosti a vyšší trvanlivost silnější vyztužení v exponovaných místech, jako jsou pata a ploska, zdali mají jinou vazbu na nártu pro lepší odvod vlhkosti atd.). Zapomínat byste neměli ani na to, že všechny tyto ponožky obsahují určité procento elastanu, Lycry, Spandexu nebo jiných elastických materiálů, a že se tudíž trochu protáhnou. Proto doporučuji kupovat si ponožky z těchto materiálů „akorát“ a ne větší.
Pokud přece jenom budete chtít používat ponožky z nasákavého materiálu, na nohách byste potom měli mít obuv, která neomezí odvod vlhkosti od pokožky, v žádném případě ne boty, jež „nedýchají“ (méně vhodný je z tohoto důvodu i Goretex).

Z vlastní víc jak šestileté zkušenosti mohu doporučit běžecké ponožky anglické značky Hilly, které se poslední dobou dle The Running Awards umísťují na prvním místě mezi běžeckými ponožkami.
V nabídce najdete ponožky pro dlouhé i kratší běhy, pro běhy na silnici nebo v terénu, pro běh v těch nejteplejších či nejstudenějších dnech. Zkrátka každý běžec si určitě vybere a jsem bytostně přesvědčen, že bude nadmíru spokojen.
Aktuální nabídku bežeckých ponožek Hilly najdete ZDE www.babos-sports.cz/e-shop/bezecke-ponozky