#RunEveryDay

Iluze pokroku v oblasti sportovních technologií

Iluze pokroku v oblasti sportovních technologií

Neustálé hledání konkurenční výhody ve sportu něco stojí. Říká se tomu efekt Červené královny.

Jakákoli konkurenční výhoda je krátkodobá. "Jakmile se ve sportu prosadí účinná technologie, stává se tyranskou" Thomas Murray, filozof, který se zabývá etikou sportu.

Co to je ve zkratce efekt Červené královny? Myšlenka vznikla v evoluční biologii v článku Leigha Van Valena z roku 1973 o konkurenci mezi druhy a její název pochází ze scény z knihy Lewise Carrolla Through the Looking-Glass: Červená královna říká Alence: "Vidíš, tady je potřeba běhat, co to dá, abys zůstala na stejném místě." Když jsou králíci rychlejší, lišky je následují; když některé sekvoje vyrostou do výšky 300 stop, musí všichni (pokud chtějí přežít). A podle článku antropologa Thomase Hylanda Eriksena, který byl publikován v časopise Frontiers in Sports and Active Living, je to logika, která stále více podbarvuje náš vztah k výkonnosti.

Eriksen je Nor, takže začínal u běžeckého lyžování: přechod od dřevěných lyží ke karbonu, neustálé zdokonalování technologie vosků, obrovský skok, když Bill Koch v osmdesátých letech zpopularizoval techniku skate-lyžování, a tak dále. Běžecký pás se točí i na společenské úrovni: týmy se snaží překonat své ligové soupeře v honbě za omezeným počtem talentů; sporty jsou stále rychlejší a hlasitější, protože soupeří o naši pozornost; národy obdařují své olympijské sportovce nejmodernější technikou v honbě za výhodou, která nikdy nevydrží. Například skokanský můstek Vikersund v Eriksenově rodném Norsku byl v průběhu desetiletí opakovaně vylepšován, aby si udržel právo být "lepší" před svým hlavním rivalem, slovinskou Planicí. Obě země vynakládají stále více prostředků na výstavbu větších můstků, aby se mohly skákat delší skoky, i když to nemusí nutně vést k lepší konkurenci - a jak Eriksen poznamenává, "i když to může znamenat, že se slovinský stát bude muset možná vzdát některých výhod pro své seniory nebo školáky".

Je vidět, že Eriksen je trochu skeptický k olympijské logice rychlejší, vyšší, silnější. Sportovní věda stále hledá nové technologie, tréninkové metody, doplňky a vybavení, které by nás měly zrychlit. A tak nějak se zapomíná na důležitý cíl každého sportovce (alespoň to by měl být cíl) - postupné zdokonalování. V posledních několika letech se však něco zásadně změnilo - jsou to běžecké boty.

20220418_135207_4d6db2ca71be3719d6b095c2a89aabb6_rrss-post

Sledovat maratonské běhy a atletiku v poslední době je bizarní zážitek, a to zde není na mysli pandemie.  Jak u mužů, tak u žen bylo devět z deseti nejrychlejších maratonů v historii zaběhnuto od roku 2016, kdy byly představeny boty Nike Vaporfly - první z nové generace bot se zabudovanými deskami z uhlíkových vláken, které prokazatelně snižují energetickou potřebu k udržení daného tempa. Také na dráze se boty zlepšily a časy klesly. V letech 1964 až 2017 zaběhlo deset středoškoláků míli pod čtyři minuty; jen letos se to podařilo pěti (a to už se počítá). "Je vzrušující sledovat, kolik padá rekordů." "Je to jako obrovská mísa zmrzliny," řekl jednomu irskému novináři Geoff Burns, vědec v oblasti biomechaniky z Michiganské univerzity. "Teď je to úžasné, ale mám podezření, že v dlouhodobém horizontu to bude na ho......"

Nejvíce je překvapující, jak oblíbené se staly Vaporfly a jim podobné od konkurenčních značek mezi rekreačními běžci. Výrazné boty s tlustou podrážkou se rozšířily na všech silničních závodech, a to nejen v čele balíku. Stejně jako u cyklistů investuje spousta běžců cca 200 a více dolarů v naději, že zkrátí svůj maratonský čas o pár minut, možná to má smysl pro ambiciózní profesionály (je to jejich práce a výdělek), ale pro nás ostatní se to zdá méně přesvědčivé - pokud se tedy neměříte podle vnějších měřítek. Pokud se snažíte kvalifikovat do Bostonu, dvě minuty mohou znamenat rozdíl mezi utrpením a extází. Pokud však všichni usilují o stejnou hranici, nastupuje efekt Červené královny. Kvalifikační časy do Bostonu se v roce 2020 plošně zrychlily o pět minut.

Když už nic jiného, sledování toho všeho nás nutí zamyslet se nad tím, čeho se snažíme dosáhnout při vlastním tréninku a závodění. Používání externí pomůcky ke zrychlení může některým z nás připadat jako zkracování si cesty na hřišti.

Existuje nějaký únik před Červenou královnou? "No, krátká odpověď zní ne, myslím, že ne," říká  Eriksen. "Touha vyniknout a soutěživost pohánějící sportovní aktivity nakonec vždycky získá navrch, až na pár světlých výjimek." Stejně jako se sekvoje nemohou dohodnout, že přestanou růst, když dosáhnou 100 stop, je nepravděpodobné, že by budoucí "kvalifikanti" do Bostonu dosáhli nějaké globální dohody, že se zdrží pokročilých technologií v obuvi. Eriksen však vidí roli tvůrců sportovních pravidel, kteří by měli nastavit parametry inovací. Nevěří však, že se jim někdy podaří vypnout běžecký pás, a my bychom to po nich nejspíš ani nechtěli. Mohou však zabránit tomu, aby se točil příliš rychle. Vzpomeňte si spíše na závody Nascar než na Formuli 1. Nebo si vezměte příklad olympijského jachtingu, kdy závodníci ve třídě Laser dostávají při příjezdu na regatu identické lodě.

Pro většinu z nás je boj s Červenou královnou osobní. Některé cesty k výkonu o 2 procenta rychlejšímu vám dodají skutečný pocit úspěchu, pocit, že jste lepší než předtím. Jiné vás zanechají na stejném místě, kde jste začínali, i když se čísla na hodinách změnila. Dělící čára je pravděpodobně pro každého jiná. Alex H. doporučuje: pokud to je v lahvičce, vyžaduje to baterie nebo je to chráněno portfoliem patentů, zacházejte s tím opatrně. "Na rozdíl od stromů hledajících sluneční světlo", uzavírá Eriksen, "my lidé máme na výběr, a v tom spočívá naše výsada i naše zatracení".

GroupShoot_VisionQuest_1913

 

Pozn. s použitím článku Alexe H.