#RunEveryDay

Motivace | 3. část

Každý z nás je jiný, a proto neexistuje univerzální návod, jak překonat špatné časy, ty běžecké ani jiné. To, jak si povedeme v těžkých chvílích, bude pokaždé záviset na mnoha věcech, z nichž ne všechny budeme moci ovlivnit.

Zranění, nemoc a podobné, často zdánlivě nepřekonatelné překážky s námi umí pořádně zatočit, ale když to jenom trochu půjde, zkuste si vždycky uvědomit, že přestože jste zrovna mimo provoz, neznamená to hned, že jste mimo hru, a zaměřte se na pochopení rozdílu mezi těmito dvěma stavy.
Neseďte a nelitujte se. Vstaňte a buďte aktivní. Využijte své nedobrovolné nečinnosti ke zlepšení. Žádný trénink není nikdy dokonalý a právě nemožnost trénovat nám leckdy dává potřebný odstup, abychom mohli přemýšlet o tom, co začít dělat, co přestat dělat a co dělat lépe.
Netrapte se tím, že vám utekl závod, na který jste se dlouho připravovali, protože budou jiné závody.

Vzpomeňte si na to, jak se říká, že všechno zlé je pro něco dobré. Určitě se vám přinejmenším zahojí nějaká ta drobná bolístka, které jste se díky neustálému tréninku pořád nebyli schopni zbavit, ale otravovala vás už delší dobu a mohla klidně přerůst ve vážnější zranění.

Pokud za normálních okolností běháte s někým, držte se svých běžeckých přátel i tehdy, když běhat nemůžete. Pocit vyloučení nebude tak neodbytný a dostane se vám pochopení, kterého se od lidí, kteří neběhají, asi nedočkáte.
Nejde o to, aby vás někdo litoval, povzbuzení a rada od někoho, kdo ví, o čem je řeč, protože sám třeba prošel něčím podobným, však může pomoct překonat nejhorší.
Jestliže vám to dovolí zdravotní stav nebo jiné okolnosti v případě, že vaše přestávka není vynucena zdravotně, pokračujte v dodržování každodenního tréninkového režimu a čas, který byste jinak strávili během, věnujte jinému druhu pohybu.

Bez ohledu na příčinu vašeho výpadku, psychicky a hlavně z hlediska snadnějšího a rychlejšího návratu k běhání totiž vždycky výrazně pomůže jiná sportovní aktivita - plavání, cyklistika nebo s během na mysli zvolené a prováděné posilování, a dokonce i lehký strečink, jóga nebo pouhá chůze mohou mít dalekosáhlý pozitivní dopad na vaše pozdější opětovné zapojení do života v tréninkovém rytmu. Zachováte si alespoň nějakou, třebaže nižší (nevadí!) kondici a za tu budete vděční ve chvíli, kdy znovu přijde váš velký den a vy znovu vyběhnete.

Samozřejmostí by rovněž mělo být zachování všech běžných rutin, na které jste byli zvyklí, od správné životosprávy až po vedení běžeckého deníku.

Závěrem k motivaci bych chtěl říct vám všem, kterým teď není nebo někdy v budoucnu nebude lehko, abyste zkusili nebýt na to nikdy sami.
Tma je vždycky černější, když v ní svítí jenom jeden pár očí, a až náhodou nebudete mít nikoho, kdo by vám ve vašem běžeckém trápení rozuměl, nic vás nebude stát, když si zapnete počítač a přijdete na chvíli za mnou na www.babos-sports.cz a nebo na www.facebook.com/groups/1906011649642360/ Jenom tak, pro pocit a inspiraci. Pro pocit, že v tom nejste sami, a pro inspiraci do dalšího boje s oním démonem nejistoty, který ve stejnou chvíli jako vás, a to mi věřte, stejným způsobem trápí na celém světě bezpočet jiných běžců a běžkyň, kteří se všichni v duchu opírají o sílu velké běžecké rodiny, jejíž součástí jste přece i vy.

every