#RunEveryDay

Slabý jako čaj?

čaj

Slabý jako čaj?

Když se řekne šálek čaje, asi se vám vybaví spíš nedělní návštěva u babičky než vylepšení „osobáku“, ale pro častější pití čaje u běžců mluví hned několik důvodů. Například myši, kterým byl v rámci studie zveřejněné ve Spojených státech podáván výtažek ze zeleného čaje, byly nejenom schopny běžet po dobu o 30 % delší než dříve, ale měly ve svalech i větší množství glykogenu a menší množství kyseliny mléčné. Rovněž v čaji obsažený kofein může mít pozitivní vliv na běžeckou výkonnost, jak vyplývá z výzkumu uskutečněného v Austrálii (sportovci, kteří pili kofeinové nápoje, vydrželi cvičit o třetinu déle než sportovci, kteří je nepili).

Užitečnost čaje však ani zdaleka nespočívá jenom v obsahu kofeinu. Černé a zelené čaje jsou mimo jiné zdrojem draslíku, jenž reguluje hladinu tělních tekutin, optimalizuje činnost srdce a zlepšuje funkci svalů, a dále vitamínu A (důležitý antioxidant) a vitamínů B1, B2 a B6, bez nichž má naše tělo potíže s využitím tuků a sacharidů a svaly nepracují, jak mají.

Je-li to vaším cílem, pomocí čaje můžete také trochu zhubnout. Výzkumníci Ženevské univerzity zjistili, že tím, že zrychluje metabolismus, napomáhá zelený čaj spalování tuků a že nějakou tu kalorii navíc spálíte i díky katechinu, dalšího antioxidantu, který v tomto čaji najdete.
Vysoký obsah antioxidantů v čaji má však ještě další, pro člověka blahodárné účinky. Jak černý tak zelený čaj snižují hladinu cholesterolu v krvi a chrání proti infarktu (zvláště ty, kterým již byla stanovena diagnóza srdečního onemocnění) a japonští vědci dokonce přišli na to, že epigalokatechin galát (EGCG) v zeleném čaji zpomaluje růst rakovinných buněk.