#RunEveryDay

Pravda o "adaptivním" zkrácení

"Adaptivní" zkrácení je napětí ve svalech způsobené tím, že je sval nucen zůstat ve zkrácené poloze delší dobu. Ať už jde o řízení auta, sezení u stolu nebo na gauči. Úhrnný čas strávený v těchto pozicích má zásadní důsledky na svalovou strukturu. Toto zkrácení způsobuje snížený rozsah pohybu, pocit napětí ve svalech a zvýšené napětí ve šlachách. Většina příznaků se však neobjeví, dokud sval není výrazně zkrácen. Výsledkem je posturální zkreslení a nahrazení normálních kontraktilních prvků  (svalů) nekontraktilní tkání. Je pravděpodobné, že svaly jsou již nevyvážené. Čím dřív však začneme s  nápravou, tím rychlejší a lepší budou výsledky!

V každém pohybu existují čtyři hlavní funkce přidružených svalů:

Agonistické - procvičované/namáhané svaly.

Antagonistické - protichůdné svaly působící na rozdíl od agonistických.

Stabilizátory - svaly, které drží kloub ve správné poloze.

Asistenční - svaly, které pomáhají agonistickým svalům.

Svalová vyváženost mluví primárně o agonistických a antagonistických svalech při jakémkoli daném pohybu. Je důležité mít rovnováhu, aby nedošlo ke zranění, a proto je strečink pro běžce tak důležitý. Když se jeden sval napne, uplatní se i jeho antagonista a může dojít dokonce i k jeho zranění. Naše svaly jsou motorem, kterým se pohybuje naše tělo. Ovládají rovnováhu, naši schopnost sedět, stát, kroutit se, ohnout se, chodit a samozřejmě i běhat. Když se naše svaly zkracují, způsobuje to problémy jinak zdravým lidem, jako jsme my. Pravdou je že, většina lidí si neuvědomuje, že příčinou jejich problémů jsou napjaté nebo zkrácené svaly. Dopad zkrácených svalů na celé naše tělo nás nenapadne, dokud nezačneme pociťovat negativní příznaky. To se může projevit nepříjemným zraněním nebo špatným držením těla způsobeným tzv. horním a nebo dolním syndromem. Zkrácené svaly a výsledný omezený rozsah pohybu v kloubech postihují téměř každého, ale jen málokdo si uvědomuje, že ovlivňují každý aspekt celého těla. Diagnostika adaptivního zkrácení může být složitá. Je pravděpodobné, že problém sami neodhalíte, dokud již zásadně neomezí váš rozsah pohybu. Dobrou věcí je, že to lze napravit.

Odhalte svůj plný potenciál pomocí sekvenční metody. Prodloužení svalů, zejména psoas, je třeba provádět ve správném pořadí, s rozvahou a záměrem. Soustředění na jeden sval před druhým může problém spíše zlepšit, než zlepšit. To je důvod, proč se tolik lidí vzdává, když během prvních dnů nezaznamená očekávané výsledky. Realita je taková, že prodloužení svalů vyžaduje čas a rozdíl pocítíme až během několika týdnů. Zatímco mnoho cviků již známe, rozdíl bude v tom, že stanovené cviky je třeba provádět ve správném pořadí a při správném postavení po správnou dobu. Cílem je pomoci "rozplést" všechny tkáně včetně svalu, fascie, pojivové tkáně a nakonec i samotného kloubu.

Co způsobuje zkrácení psoas? Sezení, ať už u stolu, při řízení auta nebo na gauči, nakonec vede ke zkrácení a nedostatečně vyvinutému svalu psoas. Proč se o tom nemluví? Diagnostika hlavní příčiny příznaků může být složitá a je obtížné přesně určit tento sval "schovaný" hluboko v trupu. Musíme si uvědomit, že to není naše chyba! Nyní, když to víme, tak je na nás, abychom s tím něco udělali. Kořen problému není to, co si myslíme ... Každý z nás má své vlastní body bolesti, ať už jde o ramena a krk, hamstringy, atd. Co si však možná neuvědomujeme, kořen těchto problémů je spojen s jedním svalem - ten, o kterém jsme pravděpodobně nikdy neslyšeli. Je to "schovaný" sval, který je klíčem k uvolnění našeho plného potenciálu. Psoas je sval, který spojuje spodní část těla s horní. Je to jeden ze dvou svalů, které tvoří iliopsoas, a je mostem mezi horní a dolní částí těla. Téměř každý pohyb zahrnuje zapojení psoas, což z něj činí nejen jeden z nejdůležitějších svalů v těle. Když je psoas zdravý a funguje správně, vytváří neutrální zarovnání pánve, stabilizuje boky a podporuje spodní část zad a břicha. Když je nevyvážený nebo zkrácený, téměř v každé části našeho těla najdeme vážné důsledky.

 

Pozn. s použitím zahraničních studií