#RunEveryDay

Biomechanika a fyziologie běhu do kopce a z kopce

PB3_0049

 

Většina běžeckých studií počítá s během po rovině, přesto je regulace lokomočního chování během běhu do kopce a z kopce zásadní pro lepší pochopení lidské lokomoce.

Jak to tedy je s biomechanickou, neuromuskulární a fyziologickou adaptací v rámci běhu do kopce a nebo z kopce?

Ve srovnání s během po rovině se běh do kopce vyznačuje vyšší krokovou frekvencí, zvýšenou vnitřní mechanickou prací, kratší dobou trvání letové fáze a větším činitelem zatížení, zatímco běh z kopce se vyznačuje zvýšeným časem letové fáze, sníženou frekvencí kroku a sníženým činitelem zatížení.

Také upravuje vzory došlapu chodidla s progresivním přijetím vzoru došlapu na střední až přední část chodidla při běhu do kopce a vzoru došlapu na zadní část plosky nohy při běhu z kopce.

U běhu do kopce svaly dolních končetin vykonávají vyšší čistou mechanickou práci ve srovnání s během po rovině a nebo z kopce, aby zvýšily potenciální energii těla.

Při běhu z kopce obecně převládá rozptýlení energie ve srovnání s její tvorbou. Zvýšené nároky na výkon se zvyšujícím se sklonem svahu jsou pokryty zvýšením výkonu ve všech kloubech, zejména kyčlích. To znamená, že běh do kopce vyžaduje větší svalovou aktivitu ve srovnání s během po rovině a nebo z kopce.

Energetické náklady na běh lineárně rostou s kladným sklonem, energetické náklady při běhu z kopce klesají, dokud není dosaženo minimálního sklonu na -20 %, načež se energetické náklady opět zvyšují.

Účinky sklonu svahu na biomechaniku, vzorce svalové kontrakce a fyziologické reakce mají důležité důsledky pro prevenci zranění a vlastní výkon běžců.

fenixb

Pozn. s použitím zahraničních materiálů