#RunEveryDay

Cross-training jako důležitá součást tréninku

Pokud se zeptáte 10-ti různých běžců, proč by měl být cross-training (nebo-li doplňkový fitness trénink) součástí jejich běžecké přípravy, alespoň 8 z nich zmíní prevenci zranění.

Ale i když je tento názor mezi běžci zdaleka nejvíce uznávaný, je prakticky jediný. Cross-training ovšem má daleko širší využití a může být prospěšný nejen při rehabilitaci zranění, ale také může zlepšit celkovou fyzickou kondici, podpořit regeneraci organismu, zvýšit motivaci a osvěžit mysl i tělo během přestávky v běžné tréninkové přípravě. V souvislosti s prevencí zranění, může také prodloužit vaši běžeckou kariéru.

To samozřejmě neznamená, že musíte cross-training zařadit do své přípravy jako její plnohodnotnou složku, může ale vytvořit prospěšný doplněk vašeho tréninkového plánu (např. zařazením cyklistiky nebo plavání).


Prevence zranění
Zranění je prokletí běžeckého života (nejen jeho!), které nás může postihnout kdykoliv a kdekoliv. Nicméně, zranění nejsou nevyhnutelná. Většině úrazů lze předejít, nebo alespoň zabránit jejich návratu (více než polovina úrazů se přihodí opakovaně). Většina z nich bývá ovlivněna těmito čtyřmi faktory:


1. Nedostatečné zotavení mezi tréninkovými dávkami


2. Biomechanický problém (jako nadměrná pronace, ploché nohy apod.)


3. Svalové disbalance způsobené během samotným (například silné hamstringy a slabé čtyřhlavé svaly)


4. Nevhodná nebo opotřebovaná běžecká obuv – cross-training vám sice nemůže pomoci s volbou správného typu běžecké obuvi, ale může vaše tělo pro běh lépe připravit. Jestliže patříte mezi začínající běžce, můžete postupně kombinovat běh s jinými sportovními aktivitami, do doby než si vytvoříte dostatečnou fyzickou kondici pro větší běžeckou zátěž, stejně tak jako vaše kotníky, kolena a dolní části zad.


Rehabilitace zranění
Pokud již ke zranění dojde, může cross-training přispět dvěma způsoby – tím, že vám pomůže udržet fyzickou kondici bez zhoršení vašeho zranění nebo prodloužení doby zhojení zranění a v některých případech může dokonce napravit příčinu újmy.

Nejlepší alternativy jiných sportovních aktivit jsou běh ve vodě, běh na eliptickém trenažéru, jízda na kole, spinning a in-line bruslení, protože dokáží věrně simulovat akci a nároky na tělo, podobně jako při klasickém běhu. Pokud zvládnete přibližný objem a snad i intenzitu jako při běžném tréninku, měli byste být schopni udržet vaši trénovanost, v horším případě přinejmenším zvrátíte proces její rychlé ztráty.


Větší fyzická kondice
Existuje mnoho důvodů proč běhat, ale touha běžet rychleji je asi nejzákladnější. I když jste pomalejší než většina běžců, můžete si stanovovat svoje osobní cíle, jejichž dosažení vám zajistí srovnatelné uspokojení.

Cross-training je velmi spolehlivý způsob, jak se stát rychlejším běžcem. Obecně lze říci, že kombinací běhu s jinými sportovními aktivitami, může téměř každý běžec získat lepší trénovanost, než pouze samotným během.

Existují tři hlavní oblasti, kterými můžeme doplňkovým tréninkem vedle běhu zvýšit svoji schopnost běžet:


1. zvýšit efektivitu běhu


2. zvýšit sílu a výkon


3. zvýšit dobu tréninku v níž budeme schopni podávat výkon bez přestávky


Aktivní regenerace
Je to nevyvratitelná, ale příliš často přehlížená skutečnost, že vám pravidelný trénink pomůže dosáhnout lepší výkonnosti pouze tehdy, když následuje adekvátní odpočinek a aktivní zotavení organismu.

Pravidelný odpočinek je jako takový samozřejmě nezbytný, ale běžci, kteří mezi klíčové části tréninku zařadí také aktivní zotavení, získají ve finále lepší trénovanost. Běžci, kteří naopak neprovádí aktivní zotavení, zajistí sice tělu více klidu, jejich organismus se ovšem zregeneruje později. Je to především proto, že první 2 hodiny bezprostředně po tréninku jsou mnohem hodnotnější pro většinu adaptivních procesů v těle (včetně obnovy zásob glykogenu, například), než jsou hodiny následující. Může se to zdát neintuitivní, ale je pravda, že v souvislosti s přísným tréninkovým plánem, urychlí lehká sportovní aktivita proces regenerace v těle.


Zvýšení motivace
Nezáleží na tom, jak silná je vaše vášeň k běhání, pokud budete běhat příliš často, nebo budete příliš opakovat tréninkové postupy, stane se pro vás trénink nudný. Většinu lidí stimuluje rozmanitost a naopak odrazuje jednotvárnost. Cross-training vám pomůže udržet si nadšení pro svůj sport, takže budete schopni trénovat intenzivněji a s větší důsledností a nakonec dosahovat i lepších výsledků v závodech.

Cokoliv můžete udělat pro zvýšení vaší motivace v tréninku, stojí za to to udělat. Jinými slovy, vaše rozhodnutí jak budete trénovat, nemusí mít vždy zcela logické vysvětlení, aby bylo pro vás správné. Když budete chtít zařadit do svého tréninkového plánu více cross-training aktivit na úkor běhání, tak to udělejte! Stejně tak, pokud budete mít pocit, že byste dnes radši zařadili trénink na kole něž běhání, tak běžte na kolo! Budete na tom stále lépe, než je běžec, který jiné doplňkové fitness aktivity nedělá a může si tedy jen vybrat jestli trénovat (běhat) vůbec bude a jak intenzivně.


Revitalizace
Tak jako žádný strom nemůže nést ovoce ve všech ročních obdobích, ani žádný běžec nemůže tvrdě trénovat celý rok. Pokud chcete běhat příští rok ještě lépe, než jste to zvládli v tom letošním, pak musíte svému tělu a mysli dát po sezoně pauzu.

Toto období v našich podmínkách většinou přichází na přelomu podzim – zima (záleží na vás, jestli se chcete ještě připravit na závody v hale a nebo plánujete v zimním období nějaký závod někde na jihu) a mělo by začít přibližně 2-týdenním úplným klidem. Tyto volné dny by měly stačit k úplnému zotavení organismu po nedávno dokončené sezoně. Následovat by měl 8-mi týdenní cyklus uvolněného tréninku, ve kterém můžete dělat to chcete – spinning, plavání, posilování, jógu apod. a doplňovat to lehkým během. Hlavní prioritou tohoto období je prosté – užívat si trénink!


Užívání si jiných sportů
Vytrvalost je vysoce univerzální schopnost. Silné srdce a plíce, vám můžou sloužit stejně tak dobře při běhání, jako v plavání, jízdě na kole, bruslení a obecně v jiných vytrvalostních sportech. Přesto je vytrvalost také vysoce specifická, protože jediným způsobem, jak rozvíjet výkonnost v dané činnosti, je vykonávat tuto činnost často. Takže, zatímco by trénovaný běžec dosáhl nepochybně lepších výkonů na kole, než netrénovaný běžec, nedosáhl by pravděpodobně lepších výkonů než trénovaný cyklista.

Dalším faktorem je genetická individualita každého z nás. Různé svalové, nervové a metabolické vlastnosti našeho těla určují, že nemusíme být stejně dobrý cyklista jako jsme dobrý běžec, bez ohledu na to, jak moc se cyklistice věnujeme. Na druhou stranu, můžeme pouze začít fušovat do cyklistiky a zjistit, že nám jde tento sport ještě o dost lépe než běhání.

Proto můžete vyzkoušet trénovat i v jiném vytrvalostním sportu. Možná to pro vás bude jenom zajímavá zkušenost, ale třeba se i zúčastníte nějakého závodu a budete dobří. Každopádně bude váš trénink pestřejší a možná budete mít nakonec i lepší pocit z běhání.

 

Běžecké (nejen) ponožky Hilly pro vaše sportovní aktivity.

 

Cushion Socklet - Pink - 2