#RunEveryDay

Spánek

Spánek ovlivňuje vše, tedy i Váš běh.

I proto vědci, kteří se zaobírají spánkem, respektive prováděli a provádějí různé výzkumy ohledně spánku doporučují:

1) nejprve zjistěte kolik spánku doopravdy potřebujete, aby jste se cítili dobře. Nejjednodušší způsob, jak to zjistit je následující: v průběhu minimálně 14 dnů (lepší je jeden měsíc) si zaznamenávejte v kolik hodin jste šli spát, kolik hodin jste spali, a jak jste se cítili následující den.

2) zajistěte si co nejlepší prostředí pro váš spánek, tzn. místnost, kde spíte by měla být dobře potemnělá (čím větší tma, tím lépe), co možná nejvíce zvukotěsná (to je hodně velký oříšek, obzvláště ve městě) a neměla by být nijak přetopena, ale ani výrazně studená!! A v neposlední řadě, tedy spíš první v řadě, optimální matrace a přikrývka.

3) v zimních měsících zařaďte buď horkou lázeň a nebo saunu. Podle studie, kterou provedli v Univerzitě v Loughborouge v Anglii, horká koupel několik hodin před spaním má velice pozitivní vliv na váš spánek.

4) pozitivní vliv má i jistá rutina vašich činností, které provádíte před spánkem, a i po probuzení.

5) alkohol, nikotin a kofein se negativně projevují na kvalitě spánku, a často vedou k přerušovanému spánku. Už malé množství kofeinu působí až šest hodin. Zejména v pozdních večerních hodinách je třeba se co nejvíce vyhýbat látkám a lékům, které narušují vlastní spánek.

6) pozdní jídlo náročné na strávení (skladba a přílišné množství) - je dobré se vyvarovat ( fazole, syrová zelenina, ovoce, hlávkový salát, atd., které jsou dobré přes den, ale před spaním nikoliv).

7) pokud v průběhu týdne naberete spánkový deficit, tak by jste se ho měli snažit dorovnat přes víkend. Ovšem ne formou pozdního stávání, ale jít dříve spát a vstávat ve stejnou dobu, jak jste zvyklí (to se lehko řekne).
Možné je také si zdřímnout v průběhu dne, ale za předpokladu, že nemáte problém s usínáním.

8) pokud máte nekvalitní spánek díky stresu, tak je ideální váš trénink zařadit na pozdní odpoledne (ne na příliš pozdní hodinu to by bylo kontraproduktivní, on totiž organismus po tréninku potřebuje určitý čas na zklidnění) .
Vůbec všeobecně - kdo pravidelně cvičí, má kvalitnější spánek.

Podle RW.

Kvalitní běžecké ponožky Hilly mohou nepřímo ovlivnit i váš spánek, díky tomu, že pozitivně ovlivní váš běh.


Hilly New Trail X-Static