#RunEveryDay

Cvik pro zlepšení běžeckého projevu - žabáky

žabák

Zaměření cviku

Jedná se o cvičení, při kterém musí sportovec explodovat z počáteční pozice zapojením čtyřhlavého svalu, hamstringů a hýždí. Ideální pro sprintery (starty z bloku) a jako všechna plyometrická cvičení, může (a pomáhá) také pomoci běžcům na delší distance - zlepší ekonomiku běhu díky síle zatěžovaných svalů, čímž se sníží spotřeba energie.

 

Provedení

1.Zaujměte polohu v plném dřepu s chodidly mírně od sebe a stehny vodorovně k zemi. Dolní část zad je mírně prohnutá, hlava je vystředěná a brada mírně pozvednutá. Paže jsou natažené před tělem.

2.Zhluboka se nadechněte a přitom máchněte pažemi vzad a poté rychle vpřed až nad hlavu, čímž se vyvinete maximální hybnost, která pomůže nohám naplno explodovat z pozice dřepu. Po dosažení vrcholu skoku se připravte na dopad. Po dopadu se zafixujte do stejné polohy (plný dřep), jako na začátku cviku.

žabák_2

3.Pohyb vás povede mírně vpřed, čímž zdůrazníte sílu ve svislé i vodorovné rovině.

4.Po obnovení správné polohy dřepu okamžitě skok opakujte.

 

Zapojené svaly

Primární: Quadriceps (rectus femoris, vastus lateralis, vastus medialis, vastus intermedius), gluteus maximus, gastrocnemius, soleus

Sekundární: Hamstringy (semitendinosus, semimembranosus, biceps femoris), deltoid, rectus abdominis, vnější šikmé, vnitřní šikmé

 

I zde však platí - dbát na kvalitu provedení!!

Co se týče četnosti, tak se může provádět celoročně.

 

Pozn. s použitím zahraničnich materiálů a osobních zkušeností.

 

V případě zájmu o další, respektive přesnější informace, mě neváhejte kontaktovat na  pavel@babos-sports.cz