#RunEveryDay

Zdravotní problémy a přetěžování dolních končetin u běžců na dlouhé tratě

MW sundown doubles-8788

 

Běh je jedním z nejoblíbenějších sportů na světě, který přitahuje statisíce běžců všech věkových kategorií. Běh je účinný způsob, jak zlepšit své zdraví. Na druhé straně je však zároveň spojen s vysokým rizikem zranění. Podle posledních studií 1 ze 2 běžců hlásí minimálně 1 zranění ročně.

Některá zranění jsou důsledkem nehody. Většina z nich je však způsobena přetěžováním. Nejčastějšími diagnózami jsou patelofemorální bolestivý syndrom, syndrom tibiální šlachy, tendinóza Achillových šlach, syndrom iliotibiálního pásu, plantární fasciitida a stresové zlomeniny ossa metatarsalia nebo tibie.

Koleno je nejčastěji zraněným kloubem u běžců na jakoukoli vzdálenost.

Poranění v oblasti stehna je obvykle akutním poraněním ischiokrurální svaloviny.

Poranění kyčlí jsou u běžců vzácná, a jejich diagnostika a léčba je složitá.

Poranění dolní končetiny může zahrnovat stresovou zlomeninu bérce, zánět okostice  nebo vzácně chronický kompartmentní syndrom závislý na zátěži.

Mezi běžci na dlouhé vzdálenosti je nejčastěji zraněným kloubem hlezenní kloub.

Nadváha a nadměrný počet kilometrů naběhaných za týden jsou považovány za rizikové faktory zranění. Úloha dalších faktorů, jako je obuv, strečink a biomechanika, není jednoznačná, respektive jasná.

V každém případě je pro správnou diagnózu nebo indikaci zobrazovacích metod a terapie nezbytná přesná anamnéza a vyšetření.

PORTO1

Pozn. s použitím zahraničních materiálů