#RunEveryDay

Kontrastní trénink

Kontrastní trénink,

který se pozitivně "podepíše" na vašem běžeckém kroku.


Několikrát týdně po odpovídajícím zahřátí a rozcvičení zařaďte do svého tréninku tzv. kontrastní trénink.

Nejprve je potřeba si vybrat to správné prostředí pro tento trénink. Povrch musí být měkký a rovný, jako je tráva, plážový písek, apod.


Během každého 50metrového (v žádném případě neprodlužujte) úseku si uvědomte, jak odlišný je každý prováděný běžecký styl a jak pociťujete (si uvědomujete) ty rozdíly nárazů při dopadu.

Kontrastní běh pomáhá posilovat nejen plosky nohou při dopadu, tzn. klenbu, achilovku, holeň respektive lýtko, ale i zbylou část organismu, to vše však ve spojení se správnou kadencí (180). Vůbec se podílí na optimalizaci běžeckého kroku.

Pokud nejste schopni tuto kadenci udržet, tak tento kontrastní trénink zatím neprovádějte.

  1. Mírnou rychlostí a kadencí 180 kroků za minutu (přibližně) proběhněte úsek dlouhý 50 metrů s rovnýma, tvrdýma nohama, a s malou flexí kolen při kontaktu se zemí.
  2. Odpočiňte si na chvíli a pak běžte stejný úsek při střední rychlosti, tzn. o trochu rychleji s toutéž kadencí 180 kroků za minutu, s měkkými, mírně ohnutými koleny při kontaktu se zemí.
  3. Opětně zařaďte krátký odpočinek a poté běžte mírnou rychlostí stejných 50 metrů s rovnýma, tvrdýma nohama a kadencí opět 180 kroků za minutu, s dopadem na patu při každém kroku.
  4. Krátce odpočiňte a poté běžte opětně 50 metrů při střední rychlosti s kadencí 180 kroků za minutu a s měkkými, mírně ohnutými koleny při kontaktu se zemí, a snažte se, aby každý dopad byl na střední části plosky nohy.
  5. Toto opakujte ještě jednou.

3481_rh