#RunEveryDay

Piriformis syndrom (falešný ischias) a jak se léčí?

 

Piriformis syndrom (falešný ischias) a jak se léčí?

Piriformis je malý sval, který se nachází hluboko v kyčli, ale jeho význam je pro běžce víc jak zásadní. Při běhu, zejména při delších krocích a na nerovném terénu, dochází k velkému zatížení páteře, které se do páteře dostává od nohou přes kyčle.

piriformis

Běžci pozor: je vaše hýžďová oblast při běhu zatížená a bolestivá, vyzařuje bolest směrem k zadní straně stehna a zhoršuje se, když prodloužíte krok nebo zvýšíte rychlost běhu? Běžci, pokud vás bolí hýždě, když dlouho sedíte, tak se u vás může jednat o syndrom piriformis.

Pokud je napětí nadměrné, může dojít k přetížení křížové kosti, zablokování kloubu a intenzivní,  nepříjemné bolesti svalu.

Příčinou piriformis syndromu je především zkrácení nebo kontraktura piriformis svalu.

Problém vzniká proto, že tímto svalem prochází sedací nerv, a pokud je velmi zkrácený, má tendenci nerv stlačovat. To se projeví necitlivostí, brněním a bolestí v oblasti podél dráhy sedacího nervu a lokálně v hýžďové oblasti. Zranění se pozná nejen podle bodavé bolesti při běhu, ale také podle toho, že se vyvíjí tak, že se při delším sezení objeví bolest v celé hýždi.

Toto zranění by nemělo být zaměňováno s ischiasem. Při ischiasu bolest vyzařuje ze zad a může zasáhnout i prsty u nohou. Jedná se o vyzařující bolest, která se šíří do celé nohy, zatímco u pyramidového syndromu bolest vyzařuje hlavně směrem k hýždím.

Cvičení při pyramidovém syndromu

Po stanovení diagnózy pyramidového syndromu je cílem léčby u tohoto typu pacienta zvládnutí zánětlivého procesu a související bolesti uvolněním svalové kontrakce. K tomu můžeme využít následující cviky, a to buď jako léčbu, nebo jako prevenci vzniku pyramidové kontraktury u běžců, kteří jsou k ní náchylní.

 

Některé cviky, které by vám mohly pomoci.

 

pi

 

Během období zranění by se tyto cviky měly provádět alespoň 5-10 minut (nikdy ne přes bolest), aby se piriformisový sval udržel uvolněný a nedošlo k zánětu nervu.

V období, kdy je zranění překonáno, by se tento postup měl dodržovat alespoň 5 minut po každém tréninku, aby se předešlo nové kontraktuře.