#RunEveryDay

Derek Clayton

Osobní rekord – maraton 2:08:33 (1969) ?

187 cm, 72 kg

První běžec na světě, který zaběhnul maratonskou trať pod 2 hodiny a 10 minut a posléze pod 2 hodiny a 9 minut. Dvakrát překonal nejlepší světový výkon.
Famózní australský běžec – maratonec, který se narodil 17. listopadu 1942 v Cumbrii v Anglii.
Dne 3. prosince 1967, tedy před 47 roky, v japonské Fukuoce zaběhl jako první člověk na světě maratonskou trať za méně než 2 hodiny a 10 minut (2:09:36).
S tímto výkonem se však nespokojil a 30. května 1969 v Antverpách zlepšil svůj vlastní nejlepší světový čas na, v té době fantastických, 2:08:33. Ptáte se proč fantastických? Je to zcela prosté. Tento výkon byl celých 12 let nejlepším světovým časem a překonal ho až v roce 1981 další Australan Rob de Castella. Byl to tak úžasný výkon, že v následujících desetiletích se spekulovalo, jestli trať nebyla kratší než 42 195 m!
Bohužel LOH mu nikdy nevyšly podle jeho představ. V roce 1968 v Mexiku skončil na 7. místě v čase 2:27:23 a o čtyři roky později v Mnichově na 13. místě za 2:19:49.

Fukuoka 1967 - Japonsko - Seiichiro Sasaki (11) spolu s Derekem Claytonem jako vedoucí běžci (viz foto)

Když se Claytona ptali, jestli lze při maratonu překonat hranici 2 hodin, odpověděl:
„Tuto otázku mně položili již před čtyřiceti léty a odpovím stejně, jako tehdy – já se toho nedožiju!“ (pozn. a dožil se)

A jak reagoval na tehdy současný světový rekord Haileho Gebrselassieho 2:03:59?
„Začíná to být docela rychlý!“

Sám o své přípravě říká: „Byl to experiment! Neměl jsem žádné knihy, časopisy, žádné informace. Nebylo s kým se poradit. Bylo hodně odborníků - trenérů na 1500 m a 5000 m, ale nikdo na maraton. Byl jsem průkopníkem!“

Derek Clayton byl maximalista. Po průlomovém čase v Antverpách chtěl svůj výkon ještě zlepšit a v průběhu přípravy (12 – 10 týdnů před závodem) běhal 250 mil týdně, jenomže jeho organismus řekl STOP! „Chtěl jsem zjistit, co na to moje tělo. Nebyla to dobrá cesta, byl to začátek zranění a zdravotních problémů,“ řekl.
Tvrdí se, že jeho trénink byl tak vražedný, že někdy i močil krev! Během 12 let své sportovní kariéry prodělal sedm operací – 4x Achillovy šlachy, 2x kolena a 1x paty.
Sám přiznává, že v přípravě na antverpský maraton běhával průměrně 170 – 180 mil.

Říká: „Mnoho mil z toho bylo velice kvalitních. Myslel jsem si, že kvalita je důležitou součástí tréninku.“

Ještě jedna perlička týkající se toho, v čem Derek Clayton trénoval: „Hodně kilometrů, hlavně v počátečních létech tréninku, jsem naběhal v teniskách Dunlop, které měly měkký plátěný svršek a velmi tenkou podrážku ve srovnání s dnešní běžeckou obuví.

Zajímavý je ještě jeden pohled Dereka Claytona: „Běh je o závodění a ne o dosažených časech!“

Co se píše o tomto historickém běhu? (s použitím zahraničních materiálů)

Byl to historický závod. Derek Clayton z Austrálie se stal prvním maratonským běžcem v historii, který prolomil magickou hranici 2 hodin a 10 minut.
O několik let později, Clayton připomíná tento den takto: „Mezinárodní maraton ve Fukuoce 3. prosince 1967 byl nejpamátnějším dnem v mém životě. Tak to taky zůstane do konce mého života.“

V roce 1967 byly v tomto závodě dosaženy nejenom tři nejlepší výkony roku, ale i tři nejlepší časy z první pětky všech dob.

Stejně jako v předchozích letech bylo pozváno mnoho běžců světové třídy: vítěz z roku 1966 v maratonu z britských Her Commonwealthu Jim Alder z Velké Británie, obhájce titulu Mike Ryan z Nového Zélandu, Hidekuni Hirošima, který byl druhý v roce 1966, jeden z nováčků a velký talent, teprve 22letý Japonec Sei-Ichiro Sasaki (OR 2:13:38 z února roku 1967) jako čtvrtý nejrychlejší maratonec v historii a řada dalších. Kdo by si pomyslel, že s tolika výbornými běžci ve startovním poli bude hrdinou a navíc ve fantastickém čase Derek Clayton, jehož nejlepší čas v té době byl „pouze“ 2:18:28! (ano, čtete dobře – v tomto závodě se zlepšil o neuvěřitelných 8 minut a 52 sekund!). Byl to navíc teprve jeho pátý maraton a vůbec první mimo Austrálii.

Jak je tento závod popisovám přítomnými:

Závod začal velmi rychle za ideálních maratonských podmínek (13 °C a částečně zatažená obloha) a počáteční tempo předčilo veškerou fantazii.
Obhájce titulu Mike Ryan spolu s Australanem Derekem Claytonem začali opravdu zostra. Prvních 5 km běželi za 15:06. Vypadalo to, že Mike Ryan má v úmyslu držet nasazené tempo po celou dobu závodu!
Po závodě řekl: „Vždycky jsem měl v plánu běžet takovým tempem. Může se to zdát rychlé ve srovnání s konvenčním maratonským tempem, ale já jsem si to nemyslel. Byl jsem přesvědčen, že jsem schopen v nasazeném tempu pokračovat.“ Jim Alder, který nakonec skončil pátý, řekl: „Bylo to tak rychlé... myslel jsem, že umřu. Chtěl jsem zůstat ve vedoucí skupině, ale to bylo nemožné, protože tempo bylo tak rychlé.“
Dalších 5 km se tempo ještě stupňuje. Metu 10 km probíhají vedoucí běžci za 29:57, tzn. že druhých 5 km běželi za 14:51! Japonec Sasaki ztrácí na vedoucí běžce na 8. km. 15 km zvládnou Ryan a Clayton za 44:57 (třetí pětka za rovných 15 minut). Sasaki ztrácí 200 m a probíhá 15. km o 39 sekund později. V tom čase se vítr obrací proti běžcům a začíná padat lehký déšť. Clayton běží v čele již osamocen, Mike Ryan zaostává. Clayton probíhá 20. kilometr za 59:59 (pětka za 15:02) a stává se tak prvním běžcem v historii maratonu, který běží tuto distanci pod jednu hodinu. Ryan zaostává o více než 100 m a probíhá touto metou o 23 sekund později. Sasaki se vzpamatovává a čtvrtou pětku běží za fantastických 14:59, čímž ubírá 3 sekundy z náskoku Claytona a ztrácí 13 sekund na Ryana.
Clayton probíhá metou půlmaratonu za 1:03:22, víc než o minutu rychleji, než Bikila v roce 1964 na LOH (1:04:26). Taktéž Ryan (1:03:51) a Sasaki (1:03:56) jsou na této metě dříve.
V průběhu olympijského závodu Bikila zpomalil a druhou polovinu maratonské trati běžel za 1:07:45. Vzhledem k tomu, že Clayton, jenž byl 1,88 m vysoký a neměl typickou postavu maratonského běžce, většina pozorovatelů a odborníků očekávala, že zpomalí ještě více než Bikila. Někteří dokonce očekávali, že ze závodu odstoupí.
Brzy po metě půlmaratonu Sasaki dobíhá Ryana. Od 25. km je Sasaki, který běžel podruhé za sebou 5 km pod 15 minut (14:56), na druhém místě pouhých 20 sekund za Claytonem, jenž probíhá 25. kilometrem za 1:15:11. Sasaki pomalu dohání Claytona. Jedna hodina a 27 minut závodu, těsně před značku 29. km, Sasaki konečně Claytona dohání. Dalších 5 km běží bok po boku. Míjejí 30. km společně v čase 1:30:32. 1,88 m vysoký Clayton běží ruku v ruce s 1,64 m vysokým Sasakim (viz foto). Většina japonských pozorovatelů si myslela, že je jen otázkou času, kdy se Sasaki dostane na vedoucí pozici. Všichni poukazují na to, že Clayton oproti Sasakimu nemá postavu maratonce. Oba se navzájem testují nástupy. Sasaki však na 34. km náhle zpomaluje a toho využívá Clayton k nástupu, čímž získává okamžitě náskok asi 50 m. Sasaki na 35. km ztrácí 12 sekund (Clayton 1:45:11, Sasaki 1:45:23). Vyvstává otázka, zdali je Clayton schopen zaběhnout nejlepší světový výkon! Clayton začíná zpomalovat, vzdálenost mezi 35. a 40. km probíhá za 16:05. Poprvé v závodě přes 16 minut. Ale mezičas na 40. kilometru 2:02:16 naznačuje, že by to mohl být výsledný čas poprvé pod hranicí 2 hodin a 10 minut! V cíli Claytonovi stopky ukazují neuvěřitelných 2:09:36 a tím překonává tehdejší nejlepší světový výkon Moria Shigematsua z roku 1965 (2:12:00) o 2 minuty a 24 sekund. Sasaki je druhý v čase 2:11:17, což je druhý nejrychlejší výkon v historii. Dave McKenzie z Nového Zélandu je třetí za 2:12:25, tedy pátým nejrychlejším výkonem v historii.
Clayton bezprostředně po závodě řekl: „Doufal jsem, že mohu zlepšit svůj osobní rekord, ale nikdy jsem si nemyslel, že mohu zaběhnout nejlepší světový čas. Vlastně jsem o možném vítězství začal přemýšlet až během druhé poloviny závodu.“

• 42.195 km 2:09:36.4 (7:20.4)

Prostě nezbývá, než napsat FANTAZIE, kterou může pochopit jen ten, kdo alespoň jednou běžel maraton!