#RunEveryDay

Otázka na tento týden - výběr běžecké obuvi

Pavle, podle čeho si vybíráš běžeckou obuv? Podle uvedených recenzí - testů, podle značky, podle barvy, podle hmotnosti obuvi, podle doporučení kamaráda - běžce, podle doporučení prodejce, podle toho, že v nich běhá nějaký super běžec, podle čeho??

Na lehkou otázku, lehká odpověď: "Podle ničeho uvedeného!" Hned sdělím proč.

Tak za prvé, o recenzích si myslím svoje. Většinou dopadnou podle toho, kdo si recenzi objednal a zaplatil. Pokud jsou opravdu "nezávislé" a "neovlivněné", tak (obzvláště u nás) jsou ne moc říkající. Protože u nich nejsou uveřejněny adekvátní informace o tom, kdo recenzi - test prováděl. To, že je tam napsáno, že test prováděl Pepík či Lojzík, a že miluje běh, a že má doma v botníku 30 párů obuvi, a že chce běžel půlmaraton za 1:15, a že je dopisovatelem toho a toho...., je sice pěkné, ale pro test až tak ne moc důležité....Chybí mi tam daleko důležitější údaje, jako je jeho hmotnost a podobné parametry. Takže recenze - testy v žádném případě ne. Respektive na mě nefungují.

Podle značky?? To také ne. Vím totiž, že skoro u všech značek výrobců běžecké obuvi, bych si vybral nějaký model, který by mně vyhovoval. Neříkám schválně, že u všech, ale troufnu si říci, že u většiny z nic, ano. Takže je mně úplně jedno, jestli na nich budou tři pruhy, nebo "fajfka", nebo nějaké jiné logo či nápis. O značce to není, neboť u většiny z nich je nějaký model, který mně bude vyhovovat, ale jsou i takové modely, které mně u stejné značky vyhovovat nebudou!!

Podle barvy? Tak ta už je mně úplně "ukradená". Podle barvy si boty rozhodně nevybírám. Snad jen v růžové bych z určitých důvodů neběhal a z praktických důvodů údržby, bych úplně nevyhledával takový model, kde by převládala bílá. Ovšem, kdyby nešlo jinak, tak i tyto dvě barvy bych akceptoval :-) Takže barva není v mém případě prioritou.

Podle hmotnosti obuvi? Tak ta pro mě také není nejdůležitější. Je fakt, že bych nemusel model, který by měl půl kila, ale stejně tak nemusím model, který má 100g a méně. Ono je totiž vždy něco za něco. Nemohu počítat s tím, ani s tím nepočítám, že model s méně jak 100g vydrží stejně jak model s.......... Takže honba za co nejnižší hmotností mě nechává úplně klidným. Podle mne jsou důležitější parametry obuvi, které rozhodují (alespoň u mě) při výběru běžeckého modelu. Takže hmotnost obuvi mě ovlivňuje, ale ne zásadně.

Podle doporučení kamaráda? Rád si vyslechnu zkušenosti od běžců. Obzvláště od těch, co už mají něco odběháno, a ví o čem mluví. Ani to však není pro mě bernou mincí. Každý totiž máme jiné priority (mimo jiné) a to se samozřejmě týká i běžecké obuvi. Takže info si zapíši do povědomí, ale beru to stále jako informaci, která má svoji hodnotu.

Podle doporučení prodejce? Tak to rozhodně také ne. Mám totiž tolik informací o běhu a o běžeckém vybavení, včetně obuvi, že nemám potřebu dalších informací, třeba i od prodejce. Teď mně na mysli vytanula jedna událost, které jsem byl účasten. Před nějakým časem se v Brně otvírala a otevřela běžecká speciálka. Tak jsem tam po nějakém čase zašel, abych se podíval jak vypadá a co nabízejí. Interiér pěkný, hezky takový běžecký - paráda. Ovšem ostatní už taková paráda nebyla. To, že u vystavených bot nebyly uvedeny ceny, mě docela naštvalo, ale mělo to svůj důvod. Jak jsem zjistil později. Hned po vstupu do prodejny, když jsem se zastavil u jednoho modelu se ke mně vrhl jeden mlaďoučký prodejce (podle vizáže to byl jistě běžec, nebo někdo, kdo běhá), a hned mně začal vychvalovat ten model, u kterého jsme stáli. Popsal mně veškeré jeho technologické vychytávky (aniž by věděl něco o mých fyzických a jiných parametrech a dalších mých požadavcích) a samozřejmě nezapomněl vyzvednou cenu. Ta, speciálně pro mě, měla být se slevou 20% oproti běžné ceně. Ovšem měl tu smůlu, že jsem naprosto přesně věděl za kolik se tento model běžně prodává. No, zkrátka, když to shrnu, tak mě s avizovanou slevou 20% navrhoval takovou cenu, za kterou bych je měl skoro všude jinde bez té slevy. No, měl mě minimálně za neznalého věci, v horším případě za hlupáka......."Zachránilo" ho jedině to, že když jsem mu chtěl sdělit něco o té "zvýhodněné" ceně, kterou mně nabízel, tak ho přiběhl "vystřídat" další prodejce, můj známý. Ten dobře věděl, že to, co platí na některé ostatní zákazníky, neplatí na mě :-) Takže doporučení prodejců také ne. Nemám tu informační potřebu.

Podle toho, že v nich běhá nějaký super běžec? Tak to už vůbec ne. Co si budeme povídat. Ti super běžci mají běh i jako výdělečnou činnost, a jsem bytostně přesvědčen, že to v jejich případě není o loajálnosti ke značce, ale o penězích. Je pravdou, že znám běžce, kteří od začátku své kariéry až do jejího konce běhali v botách jediného výrobce, ale taktéž znám i takové, kteří za svou kariéru vystřídali více značek. To zde ještě pominu, že někteří mají modely vyrobeny speciálně na míru, a o jejich fyzických parametrech a výkonech ani nemluvě. Takže je pěkné, že třeba v Pumě běhá Bolt, ale toto mě absolutně neovlivňuje při mém výběru běžecké obuvi.

Samozřejmě jsou i další "parametry" při výběru, jako jsou reklamní kampaně jednotlivých značek, a jejich zviditelňování se, ale to je v mém případě při mém výběru běžecké obuvi podobné, jako předešlé uvedené.

Když jsem tedy všechny doporučení "zavrhl", tak bych měl říci, co u mě rozhoduje ve výběru běžecké obuvi :-)
Já na to jdu "obráceně". Mám totiž úplně jasno o svých parametrech, na co obuv požaduji a co od ní očekávám. Takže vybírám takovou obuv, respektive takový model, který bude odpovídat mým parametrům, tzn. mojí hmotnosti, mému došlapu, mému způsobu běhu, jestli v nich budu běhat především objem kilometrů, nebo spíš něco tempovějšího, jestli budu běhat v terénu nebo spíš po zpevněných cestách či silnici a chodnících, jestli si vybírám model pro které roční období, atd. Podle těchto parametrů si předvyberu pár modelů a z těch potom vyberu jeden z nich. Zkrátka nic složitého, když víte, co požadujete a hledáte :-)
Vlastně mám jednu závěrečnou, technickou - potřebuji model, který má drop co možná nejmenší. Optimum 4 nebo 5mm.

Přeji všem "šťastnou" ruku při výběru běžecké obuvi :-)

Pozn. Není nic horšího, než když si vyberete super běžecký model obuvi, pro Vás a Vaše potřeby nejvhodnější, a vše "pokazíte" nevhodnou ponožkou!!
Největší výběr běžeckých ponožek anglické značky Hilly ( v roce 2016 vyhlášeny dle The 2016 Running Awards jako nejlepší) na www.babos-sports.cz