#RunEveryDay

MZANTPC4 - New Balance - moje zkušenostToto není to žádný test, ale popsání mých pocitů z běhání v běžeckém modelu od New Balance MZANTPC4.

Po více jak třech týdnech běhání (samozřejmě jsem je střídal i s jinými modely), ale minimálně jak 200km, je už možné poznat co ta bota umí a co ne.

Nemám rád superlativy a moc chvály, ale u tohoto modelu udělám výjimku - jsou výborné. V podstatě za poslední tři, čtyři roky, kdy jsem běhal spoustu modelů od různých značek, a všechny byly dobré až výborné (všechny měly plusové body), tak tento model je nad nimi.
Škoda, že nebyl k mání před pětadvaceti, třiceti léty, kdy jsem opravdu usilovně trénoval. Zkrátka se u New Balance tento model povedl, a doufám, že ho v nezměněné podobě budou minimálně ještě i v příštím roce vyrábět.

Podešev - pryž vkuse, bez jakýchkoliv přerušení a vybrání či zalomení - jen dobrý vzorek, aby zajišťoval výborný, tedy spíš bezpečný dopad a odraz na zpevněných površích. Čím zpevněnější, tím lepší. Ovšem i lesní nebo polní cesta není překážkou, ale nejlépe (samozřejmě tím pádem i běžec) se model cítí na silnici či chodníku.

Co však dělá tento model opravdu běžeckým modelem a vyvyšuje ho nad ostatní je mezipodešev. Nejen materiál, z kterého je vyrobena (Fresh Foam), ale i její tvar, který krásně odvaluje, tzn. pohyb ve fázi dopad - odraz je bez jakéhokoliv prodlení. Navíc, v podstatě "nutí" nohu došlapovat na přední část plosky, respektive, když vezmeme v potaz, že došlap je ten nejposlednější pohyb při běžeckém kroku, který začíná v ramenou a jde přes trup, kyčle, kolena a kotníky až do klenby plosky nohy, tak respektive nebrání jejímu přirozenému došlapu na přední část. V mém případě, kdy noha při došlapu dopadá na podložku ve svislici pod kolenem je to ideál. Stejně tak drop 6mm (výškový rozdíl špička - pata) se zdá jako optimální pro většinu běžců, tedy i pro mě. Když náhodou ke konci běhu, chcete-li tréninku, už Vás únava začne ovlivňovat víc než je zdrávo, tedy, že sem tam došlápnete na patu, tak mezipodešev Fresh Foam Vám udělá víc jak dobrou službu, a dopadnete jak do peřinky. Ne, že by jste se do ní zabořili, a to vše by Váš běh zpomalilo, ale naopak vystřelí Vás vpřed.

Svršek je pro mě velice decentní, bezešvý, jen se zpevněním v oblasti nártu a šněrování, a je vidět, že to jde, aby bota byla maximálně běžecká, ale nebyla nijak přeplácaná nápisy různých technologických "upoutávek", a "serepatičkami", které jsou spíš ke škodě, než k užitku. Ovšem to záleží na každém z nás, co je mu blíž. Svršek, respektive celou botu bych přirovnal, co se týče oblečení, k obleku od Hugo Bosse - elegance, kvalita, funkčnost, vkusnost.....a cítíte tam tu preciznost. Takže neplatíte jen značku, ale především to něco navíc!!

Uvidíme co dál - tento model jsem běhal v těch největších vedrech, a maximální spokojenost co se týče odvodu vlhkosti, respektive větrání. Jsem zvědav jak se svršek vypořádá s cykly déšť - vysušení - déšť - vysušení, a jak se zimou, respektive sněhem.
Vím však už teď, že vzorek podešve a svršek není pro běh ve sněhu ideální (to už mám na zimu vybrán jiný model od New Balance - MTHIERY - goo.gl/WKKvCN ).
Jinak v tomto modelu se dá běhat jak objem (záleží jakou máte hmotnost - pro stokilové běžce to není to pravé), tak i kvalitu, chcete-li intenzitu, a dovedu si úplně představit, v něm běžet silniční závod s klidem i maraton.

Kdo chce opravu pohodlnou, rychlou botu, a nemá příliš širokou přední část plosky nohy a příliš vysoký nárt, tak tento model je super volba!