#RunEveryDay

Kolena - artritida - běh

Osteoarthritis_left_kneeCo se týče osteoartrózy, tak kolena čítají téměř polovinu zaznamenaných případů.

Co je to vlastně ta osteoartróza kolena?

Když je kloub postižen artritidou, to znamená, že je poškozen, a to se rovná, že je bolestivý a ztuhlý.
K tomu dochází kvůli rozpadu chrupavky a její neschopnosti se opravit a regenerovat stejně efektivně jako jiné struktury v těle, jako je třeba sval a nebo kůže. Jak se chrupavka opotřebovává, mezera mezi kostmi se zužuje, což způsobuje, že se kosti začnou třepit a tvoří se tzv. osteophyty.

Artritida jakéhokoli kloubu způsobuje, že klouby se stanou nestabilní, takže podpěrné struktury kloubu jsou pak nuceny více pracovat k jeho stabilizaci, takže se samy stanou více náchylné ke zranění. Nosné struktury kolena zahrnují svaly, šlachy, vazy a meniskus.
Bolest a nedostatek mobility mohou mít a mají zásadní vliv na fyzický, společenský a duševní život jednotlivce.

Co způsobuje artritidu kolena?

Existuje mnoho faktorů, které předurčují jedince ke kolenní osteoartróze. Velká část populace je toho názoru, že to je genetika a roky nadměrného užívání, které hrají největší roli. Výzkumy však ukazují, že další faktory, které dokonce více ovlivňují daný stav, jsou výživa, životní styl, a naše životní prostředí.

Pokud je artritida v koleni genetického "charakteru", nebo roky nadměrného užívání, pak se musíme ptát, proč mnoho jedinců trpí artritidou pouze jednoho kolene a ne obou. Pokud by to bylo čistě na genetice, tak by člověk očekával, že obě kolena budou stejně opotřebovaná. Samozřejmě genetika a nadměrné užívání hrají jistou roli, ovšem do určité míry. Hlavní příčinou jsou ale především jemné disbalance (vyosení) v biomechanice buď pánve a nebo kotníků, které si jednotlivec často ani neuvědomuje.

Pokud se jedná o vyosení kotníku (např. nohy do "O"), může se při chůzi a stoji výrazně ovlivnit/změnit úhel v koleni, což "nutí" okrajové části chrupavky k výraznějšímu zatížení a následnému opotřebení. Pokud se jedná o pánevní vyosení, může to vést k tomu, že jedna noha se "jeví" jako kratší, což způsobí nerovnováhu v zátěži na kolena. Člověk denně průměrně udělá cca 6000 až 10000 kroků, a pokud je jedno koleno při těchto krocích zatěžováno více než druhé, tak chrupavka na tom více zatěžovaném koleni je daleko více zatěžována a časem i opotřebována. Takže příčina "let nadužívání" je částečně pravdivá, ale především kvůli přetěžování jedné strany kolena díky neschopnosti vyrovnat se s těmito vyoseními.

Běh a artritida = zhoršení stavu?

Běh bude zhoršovat artritidu pouze v případě, že podpůrné struktury kolena už nejsou v dobrém stavu a vaše tělo není správně "vyrovnané".
Nosné struktury kolena zahrnují svaly, šlachy a vazy. Jejich úkolem je absorbovat náraz a stabilizovat koleno, což zabraňuje nadměrnému tření chrupavky. Jak již bylo uvedeno výše, pokud je vaše pánev a vaše kotníky špatně "postavené" v průběhu jakékoliv aktivity, ať už se jedná o běh, stoj a nebo chůzi, pak tato aktivita stav zhorší.

Jak mohou běžci zabránit artritidě kolen?

Především pravidelným strečinkem, a to jak před během, tak po běhu. Nesrovnalosti/disbalance v těle jsou často způsobeny působením, respektive "uhýbáním bolesti" v rámci předchozích zranění, a proto je velmi důležité, aby vaše "srovnání" po zranění (a to i po několika dnech od vzniku zranění a následného vyléčení) kontroloval osteopat nebo chiropraktik, případně fyzioterapeut.

Samozřejmě je třeba si uvědomit, že na správné funkci kolen se významně podepisuje i obuv, a to jak klasická, tak především ta běžecká. A to nejen díky jejímu tlumení nárazů při chůzi či běhu, ale i především pro správné srovnání nohou a tím zajištění optimálních úhlů v rámci dolních končetin, a nejen jich.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení