#RunEveryDay

Maratón začíná po třicátém kilometru??

Maratón začíná po třicátém kilometru?? (naschvál jsem zde dal dva otazníky, neboť maraton začíná mnohem dřív - minimálně Vaším rozhodnutím maratón běžet).

… maratón to není běžecká disciplína, to je životní styl … je to život, vášeň, adrenalin a napětí…zároveň také potem a dřinou, ale vždy fantastickým zážitkem. Nikdy nevíte, jaké bude počasí? Jak jsou na tom Vaši soupeři? Jestli nebudete mít kolizi a kdy přijde krize a jestli ji překonáte? Zkrátka, zda vůbec proběhnete cílovou páskou. Naprosto jasné je vždy jen jedno. Na začátku je start, na konci pro ty vyvolené možná cíl!

Historie – proč zrovna maratón? Je to prosté. Název byl odvozen od slavného běhu řeckého vojáka, který byl vyslán roku 490 př.n.l. z Marathónu do Athén, aby oznámil, že Řekové zvítězili nad přesilou Peršanů. Vzdálenost proběhl bez zastávky a po předání zprávy vysílením zemřel. Ovšem tehdy se nejednalo o vzdálenost 42.195m. Ta byla stanovena až v roce 1908 v Londýně.

Závod
Předstartovní rozcvičení není jen bezduchou frází. Je dobré se lehce rozklusat, protáhnout a do startu udržovat svaly v teple. Při větších závodech to chce hodně trpělivosti, jelikož na samotný start čekáte i několik desítek minut (pokud nejste nasazen díky svým kvalitním výkonům a můžete přijít na start těsně před a ještě do první startovní řady).

Přijde start a od této chvíle jste jen Vy a již zmiňovaných 42.195 m. Během maratónu se ukáže vše: celková úroveň Vaší přípravy, fyzická kondice, psychická odolnost, vůle a chuť zvítězit, když ne v samotném závodě, tak určitě sám nad sebou. Někdy za Vás rozhodne náhoda – déšť spojený s případným zraněním, atd. (Svoji nepřehlédnutelnou roli hrají také klimatické podmínky. U nás jsou za ideální období pro závod považovány jaro a podzim s přibližně cca 13 – 15 °C.). Věřte, že závod sám o sobě bude bolet. Ovšem právě kvalitní příprava může být Vaším velkým pomocníkem, aby bolest byla co možná nejmenší.

Musíte počítat s tím, že trénink na maratón je dlouhodobou a fyzicky náročnou záležitostí.
Matematika je neúprosná, pokud nenatrénujete určitý počet km v určité rychlosti, respektive tempu, tak nemáte nárok uběhnout maratónskou trať v určitém čase.

Zkuste počítat se mnou: délka trati cca = 42,195km x 5min./1km(tempo na 1km) = 211min. = 3hod.31min.; při rychlosti 4min./1km = 168,8min. = 2hod.48,8min. A teď si spočítejte, že nejlepší světový čas je (byl) pod 2hod.3min.; cca 123min. / 42,195km = 2min.54,9sek.,to je krásné číslo, při nejlepším světovém čase běžel maratónec v průměru každý kilometr lehce kolem 2minuty 55sekund. Až budete mít někdy čas a chuť,tak si toto tempo vyzkoušejte na atletickém oválu. 1 kilometr na 400m atletickém oválu jsou dvě a půl kola. Aby jste měli stejnou rychlost jako závodník při nejlepším maratónském čase, tak budete muset jedno kolo (400m) běžet za 1minutu 10,2sekund!!!!! Přeji krásný zážitek!!
 
(pozn. to nemluvě o super výkonu Eliuda Kipchogeho v roce 2019 z Prátru ve Vídni, kdy s vodiči dosáhl výkonu 1:59,40,2 = 2:50,1/1km, tzn. 400m za 68,04sek.)

Pokud chcete udělat maximum v přípravě, tak doporučuji před vlastním závodem prodělat závěrečný, speciální osmitýdenní trénink (možnost i dvanáctitýdenní) s vrcholem maratónského závodu. Všechny závody, kterých se účastníte v tomto období, považujte za součást tréninku. Neměli by být víc jak dva, tři, a měli by být kratší. Jen jeden z nich by mohl být o délce 1/2maratónu.

Můžete být vyloženě tréninkovým typem, tj. v závodě nikdy neprodáte to, co máte natrénováno. Nebo Vás nazvěme typem závodním, tj. v samotném závodě své tréninkové ukazatele překročíte.

mohlo by někoho zajímat.
Kdo plánuje maraton za cca 2:45, tak by měl v přípravném období zvládnout:

běhy ve speciálním tempu 3:50/km
běhy v tempové vytrvalosti 4:10 - 4:20/km
běhy v obecné vytrvalosti 4:50 - 5:05/km

pokud by jste měl někdo ambice na maraton za cca 2:30, tak by jste měl v přípravném období splňovat:

běhy ve speciálním tempu 3:30/km
běhy v tempové vytrvalosti 3:50 - 4:00/km
běhy v obecné vytrvalosti 4:30 - 4:45/km

Nezapomínejte i na adekvátní běžecké vybavení (textil) a tolik přehlížené běžecké ponožky 

Jediná značka běžeckého textilu a doplňků s běžeckou historií, která nese jméno vynikajícího běžce - vytrvalce Rona Hilla, který jako druhý člověk na světě zaběhl maraton pod 2:10, a to již v roce 1970.
 
Není nic jednoduššího než se zde na e-shopu přesvědčit

ronhilla