#RunEveryDay

Srdeční zástava při běhuposlední dobou se z médií sem tam dozvídáme o náhlém úmrtí účastníka běžeckého závodu.
Třeba 52 letá účastnice běhu na 10km, nebo 29 letý muž při maratonu, respektive 100m před cílem. A to vše na srdeční zástavu.
Zkrátka v tomto případě si smrt nevybírá. Je jí úplně jedno, jestli to je muž a nebo žena, jestli se jedná o maratonskou distanci, či kratší vzdálenost, a věk, jak je vidět taky není specifický.

Věděli jste, že na 100.000 účastníků běžeckých závodů připadá 2,3 úmrtní na srdeční zástavu ročně? A že u "neběžců" to je pouze 0,9 úmrtí na 100.000 lidí ročně?

Jak poznáte "blížící se" srdeční zástavu??

Podle Dr. Lea, to je: bez zjevné příčiny náhlý pokles vytrvalosti, studený pot a bolest na hrudi.
Takže pokud toto potká běžce, tak ihned přerušit běh a co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc.

Co dělat, když se běžec zhroutí?

A jestliže se běžec "bezdůvodně" zhroutí v průběhu závodu či tréninku kvůli srdeční zástavě, tak Dr. Lee dodává, že jeho šance na přežití je obecně nízká.
Šance na přežití je asi 11%, ovšem v případě okamžitého lékařského zásahu, například s pomocí defibrilátoru, se tyto šance nepatrně zvyšují.

Co byste měli dělat, když běžec zkolabuje během závodu či tréninku?

Dr. Lee říká: "Takže pokud se Vám "poštěstí" být u toho, tak by jste měli okamžitě volat sanitu, a v případě, že pacient nedýchá a nemá puls, tak okamžitě začít CPR (kardiopulmonální resuscitace).


Samozřejmě, doufejme, že těchto případů bude co možná nejméně.

Běžecké doplňky anglické značky Ronhill.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení