#RunEveryDay

Jak se obléci na běhání od podzimu do jara...

AW20-Day2-JPG-109

 

Podzimem počínaje, jako každý rok, až do jara následujícího roku, začíná nejnáročnější období, co se týče Vašeho běhání, respektive běžeckého tréninku. A to nejenom co se týče délky dne, neboť ten se bude zkracovat a z většiny z nás se stanou "noční" běžci, ale především co se týče venkovních teplot a počasí vůbec.
V létě to je v podstatě jednoduché: maratonky + běžecké ponožky + běžecké šortky + běžecké tílko nebo tričko s krátkým rukávem, případně běžecká čepice, a je to!!

Zkrátka co se týče oblečení, tak není běhání v létě nijak složité a náročné. Ovšem v období od podzimu přes zimu až po brzké jaro, to je zásadně jiné - náročnější. Troufnu si říct, že toto období je na běžecký textil, a tím pádem na ochranu Vašeho zdraví, daleko náročnější než na běžeckou obuv.
V podstatě s běžeckou obuví, ve které jste běhali přes léto, tak můžete "přeběhat" i zimu (ovšem jestli již nemají svoje odběháno).
To ovšem v běžeckém textilu nezvládnete. Nedovedu si představit, že by někdo "přeběhal" zimu v tílku a trenýrkách (samozřejmě mám na mysli naše klimatické podmínky).

Ti, co už běhají nějaký ten pátek respektive rok, tak Ti ví, co je čeká a nemine. Dokonce už i Ti, co běhají minimálně od loňského podzimu ví, na co se mohou "těšit". Ano, znám běžce, kteří se na běh v zimě těší, ale já to rozhodně nejsem.

Když pomineme volbu běžecké obuvi, tak běžecký textil a doplňky velice ovlivní Váš běh v tomto ročním období. Především značně ovlivní, jestli přečkáte tuto část ve zdraví, či nikoliv. Jestli nevhodnou volbou běžeckého oblečení si nezaděláme na zdravotní problémy. Může se to týkat nachlazení, či zranění, které bude způsobeno nedostatečným prohřátím organismu, respektive jeho přílišným ochlazováním. Což by zásadně ovlivnilo Vaši přípravu na novou sezonu. Takže v žádném případě nepodceňujte volbu běžeckého textilu a doplňků.

Když začneme od nohou, tak základ je mít "nohy v teple", a to při běhu platí minimálně dvojnásob. To se týká samozřejmě i achilovky!! Takže zapomeňte na ponožky v délce pod kotník. Není nic horšího než běhat v zimním období, chcete-li v období, kdy je již chladno, s obnaženou achilovkou. Je totiž velká pravděpodobnost, že si tím zaděláváte na značný zdravotní problém, který se může projevit okamžitě, ale stejně tak i za nějakou dobu, třeba i několik let.
Potom je nutno také počítat s tím, jestli vybíháte z tepla a vracíte se do tepla (to je ta nejlepší varianta), anebo jestli máte nějakou prodlevu venku.
Při chladném počasí (to moc nedoporučuji), to zavání právě tím onemocněním. Takže ponožky, když to shrnu, délka vyšší, nad kotník. Co se týče materiálu, tak takový, který Vám drží pěkně nohu v teple (pokud bude břečka), tak pokud budou držet teplo i vlhké a nebo dokonce mokré, tak tím lépe. Samozřejmě je třeba také počítat s tím, jak kdo je, či není choulostivý na chlad!! Abych byl konkrétní, tak ohledně ponožek doporučených na toto období bych vybíral ZDE - https://1url.cz/bzZ2L

pace_quarter_burgundy_angle
 

 

A co dál?? Tak teď, když se posuneme nahoru, tak jsme u dolních končetin. Zde opětně záleží jaké povětrnostní podmínky v ten daný okamžik jsou a jaká je venkovní teplota (pocitová teplota - je třeba počítat, že rychlost větru výrazně ovlivňuje pocitovou teplotu).

 

Windchill_chart

 

Někomu budou postačovat klasické dlouhé elasťáky bez jakéhokoliv vyteplení, a někdo už bude potřebovat ty s vyteplením.
Samozřejmě Ti, kteří z nějakého důvodu nemají rádi uplé, elastické kalhoty, tak mohou použít dlouhé, volného střihu např. Ronhill Trackster Evolution a nebo volné šusťákové kalhoty. U těch si však v každém případě pod ně nezapomeňte obléci ještě jednu vrstvu nějakých běžeckých elastických kalhot, nebo silnější punčocháče. Samotné, šusťákové kalhoty by Vás totiž před chladem neochránily!! Ty Vás ochrání maximálně před větrem, ale to je v tomto případě málo.
To by jste poznali velice rychle. Navíc šusťákové kalhoty na holé nohy nejsou vůbec příjemné.

běžecké kalhoty naleznete

- dámské ZDE https://1url.cz/eze4X

- pánské ZDE https://1url.cz/IzZ2z


A teď tělo a ruce. Opětně záleží jaká je pocitová teplota, která je ovlivněna sílou větru. Nezapomeňte, že platí pravidlo vícero tenčích vrstev než jedna tlustá. Základ je první, spodní vrstva, která musí dobře odvádět pod od těla do dalších vrstev. Měla by být z pružného materiálu, který by odpovídajícím způsobem obepínal tělo. Důležitá, v podstatě nejdůležitější vlastností tohoto materiálu by měla absorpce potu a jeho následný transport do dalších vrstev.
Případné ploché švy budou jen přidanou hodnotou, pro nedráždění pokožky. U běžeckého textilu se většinou jedná o materiál polyester (z dutých vláken), nebo polyamid v kombinaci s elastanem. Ještě je vhodné pamatovat i na ochranu krku, takže když bude límeček vyšší, bude jen dobře.
 

Pocitová teplota určí, jestli bude následovat druhá (prostřední) vrstva, či nikoliv. Ta by měla být z takového materiálu, kterým může bez potíži prostoupit pot z první vrstvy vně od těla a vypařit se, a zároveň by měla "udržovat" určitý teplotní komfort. Záleží již na Vás, jestli budete dle Vašeho zvyku a venkovním podmínkám volit dlouhý a nebo krátký rukáv.

běžecká trika dlouhý rukáv naleznete
 
- dámská ZDE https://1url.cz/XzZ2e
 
- pánská ZDE https://1url.cz/HzZ2w

 

Třetí, poslední vrstva (v našich zeměpisných šířkách by to mohlo třetí vrstvou končit) má v podstatě jediný úkol - chránit Vás před větrem, sněhem, deštěm, atd.. Ovšem nesmí bránit odvodu potu vně od těla do okolního prostoru. Takže toto vše mají na starost bundy, a záleží jen na aktuálních povětrnostních podmínkách. Jestli v ten daný okamžik bude pršet, nebo bude sněžit, případně obojí, a nebo bude "jen" foukat studený vítr. Pokud to bude "jen" nepříjemný déšť, tak bude "postačovat" lehce odolná bunda proti dešti, třeba např. některá z nabídky Ronhill. Pokud by se však venku "všichni čerti ženili", tak už je třeba se podívat po odolnější bundě. Podle toho, jak se budou "ženit", tak dle toho je třeba bundu vybírat. Jestli to bude svatba "jako řemen"........

Těch bund, je v nabídce spousta a záleží jen na Vás jaký parametr, který bunda nabízí, hledáte. Jestli opravdu i přes zimu budete běhat denně, za jakéhokoliv počasí, anebo vyběhnete jen za příjemnějšího počasí.
Pokud uvažujete o tom, že přes zimu se "přestěhujete" do fitka na pás, tak máte po starostech a vystačíte s "letním" textilem.

Kompletní nabídku bund naleznete ZDE  https://1url.cz/5zJRN

Jak kdosi chytrý řekl: "Není špatné počasí na běh, je jen špatně zvolené oblečení!"

Zimní doplňky - rukavice + čepice, případně návleky na ruce či krk, a jejich výběr a využití je ovlivněno počasím a Vaší vlastní vnímavostí na chlad. Jako nakonec veškeré používání běžeckého textilu nejen v zimním období, ale v podstatě celoročně.

Běžecké doplňky najdete na https://1url.cz/WzZNT
 



Takže ať nám to běhá i od podzimu do jara!!