#RunEveryDay

Vyrobte si vlastní minerální vodu



Stovky aktivních, zdravých a především stoletých lidí žije na poloostrově Nicoya na Kostarice.
To je jedna z největších světových oblastí, kde žije tak vysoké procento stoletých lidí. Dr. Mehmet Oz, který studoval životní styl těchto lidí, připisuje jejich dlouhý, aktivní život skutečnosti, že pijí tvrdou vodu, tj vodu s vysokým obsahem vápníku a hořčíku, který pomáhá udržovat silné a zdravé kosti.

Naproti tomu se odhaduje že v USA přibližně 28 milionů lidí mají osteoporózu a dalších 18 milionů mají nedostatečnou kostní strkturu. Mnoho z těchto případů by mohlo být způsobeno tím, že pitná voda je příliš "čistá", tzn. nemá dostatek minerálů pro udržení rovnováhy minerálních iontů v kostech.
Situace se zhoršuje využitím domácích změkčovadel vody, které v podstatě snižují obsah vápníku v pitné vodě.

"Vzorec" pro rovnováhu vápníku = příjem vápníku, jeho absorpce a jeho vylučování.

Pokud tedy chceme, aby vápník v organismu byl v rovnovážném stavu, tak příjem válníku by měl vyrovnat jeho "ztrátu", ať už stolicí, močí či pokožkou.
Pokud tohoto stavu není dosaženo, a příjem je menší než výdej, tak je vápník odebírám z kostí a osteoporóza je "odstartována". To se zde nebavíme o horizontu měsíců či let, ale je to otázka dnů.

Vápník (Ca ++)
jeho příjem je důležitý v každém věku, ale jeho potřeba je vyšší především během dětství, těhotenství a kojení. Klinické testy ukazují, že výskyt osteoporózy se přímo snižuje zvýšením příjmu vápníku. Strava, která je obohacena vápníkem může snížit rychlost úbytku kostní hmoty a výskyt zlomenin především ve stáří, a to zejména mezi ženami.
Navzdory tomuto nutriční výzkumy ukazují, že více než polovina Severoameričanů konzumuje nedostatečné množství vápníku a v průměru dospělé ženy spotřebují pouze 60% požadované denní dávky vápníku.
Pozn. nedělám si iluze, že v ČR je tomu jinak.
Mnoho potravin, jako je pomerančový džus, a další výrobky jsou nyní obohacené o vápník, ale samozřejmě biologická dostupnost vápníku je především téměř výhradně v mléce, mléčných výrobcích a vodě.
Pitná voda může být významným zdrojem vápníku.
Minerální voda může u dospělých poskytnout více jak jednu třetinu doporučeného denního příjmu tohoto minerálu.

Epidemiologické studie také ukazují, že zvýšený příjem hořčíku (Mg ++) snižuje výskyt ischemického onemocnění srdce, srdeční arytmie a i "náhlé" smrti.
Zvýšené hladiny hořčíku v pitné vodě, jsou spojeny se sníženým výskytem srdečního onemocnění. Většina populace v USA má denní dávku hořčíku daleko menší než by bylo zdrávo.
Mnoho jednotlivců dokonce méně jak 80% doporučené denní dávky.
Hořčík je obsažen v potravinách, jako jsou ořechy, zelená listová zelenina, obiloviny, a mořské plody.
Nicméně, hořčík ve vodě je vysoce biologicky vstřebatelný, a je absorbován přibližně o 30% rychleji a lépe než hořčík z potravy.

Minerální voda recepty:

Recept 1:
Vápník / voda Hořčík
1 litr filtrované vody z kohoutku
1/8 lžičky síranu hořečnatého
1/8 lžičky chloridu vápenatého


Recept 2:
alkalická voda Hořčík
1 litr filtrované vody z kohoutku
1/8 lžičky hydrogenuhličitanu sodného
1/8 lžičky hydrogenuhličitanu draselného
1/8 lžičky síranu hořečnatého


Poznámka: Chlorid vápenatý by neměl být kombinován s hydrogenuhličitany, protože uhličitan vápenatý se vysráží.

Dávkování provádějte velice přesně. Ujistěte se, že lžíce jsou naplněny v jedné rovině, a ne vrchovatě. Pokud nemůžete najít odměrku 1/8 čajové lžičky, můžete zdvojnásobit receptůru.
Použijte dva litry vody a 1/4 lžičky.
Je vhodné, aby voda z kohoutku byla filtrovaná, aby neobsahovala těžké kovy, jako je např. olovo.

Smíchejte všechny složky, až se minerální soli zcela nerozpustí.

Složení:
Všechny tyto složky jsou obecně považované za bezpečné.

Síran hořečnatý heptahydrát (MgSO 4 • 7H 2O), má laxativní vlastnosti, pokud jsou použity více jak 2 lžičky najednou. Většinou se prodává v drogeriích a některých obchodech s potravinami.
Chlorid vápenatý (CaCl 2), se používá k zachování chutě zeleniny při jejím zavařování. Čistý chlorid vápenatý je k dispozici v obchodech, které prodávají ingredience pro konzervování a uchovávání potravin.
Hydrogenuhličitan sodný (NaHCO 3), jedlá soda, se používá jako antacidum a kypřící prostředek. Má široké uplatnění ve výrobě nadýchaných pekařských výrobků. Jedlá soda je k dispozici ve většině obchodů s potravinami. Nepleťte si však jedlou sodu s práškem do pečiva!!
Hydrogenuhličitan draselný (KHCO3) se používá k neutralizaci kyselosti vín. Hydrogenuhličitan draselný lze koupit ve vinařských potřebách.
Tyto hydrogenuhličitany v alkalické vodě mohou zvýšit pH tělních tekutin. Molekulová hmotnost těchto látek může být použita pro výpočet množství každé minerální látky v receptuře.

Molární hmotnost CaCl2 = 110,984 g / mol (36,112% hmotnostních Ca)
Molární hmotnost MgSO 4 • 7H 2O = 246,475 g / mol (9,861% Mg hmotnostních)
Molární hmotnost NaHCO 3 = 84,007 g / mol (27,367% Na hmotnostních)
Molární hmotnost KHCO3 = 100,115 g / mol (39,053% K hmotnostní)

Molární hmotnost je fyzikální veličina, která udává hmotnost jednotkového látkového množství dané látky (tedy hmotnost 1 molu).

Vzhledem k tomu, 1/8 lžičky každé složky váží přibližně 0,6 gramů (600 mg), množství každé minerální látky lze vypočítat násobením hmotnostního procenta v molární hmotnosti a látek používaných v receptu, např. 600 mg × 0,27 sodíku.
Poznámka: Složení domácí minerální vody závisí také na minerálních látkách obsažených ve vodě před přidáním těchto minerálních solí.
Zkontrolujte, respektive zjistěte zda je možné získat ve Vašem bydlišti analýzu minerálů v místním vodovodu (možno zjistit u dodavatele vody v místě).

Složení "naší" minerální vody

Recept 1:
Vápník / Hořčík
Vápník Ca ++ 216 mg / l
magnézium mg ++ 59 mg / l

Recept 2:
alkalická voda Hořčík
magnézium mg ++ 59 mg / l
Sodík na + 162 mg / l
Draslík K + 234 mg / l
hydrogenuhličitan HCO 3 - 798 mg / l

a když jste si minerální vodu vyrobili, tak by bylo dobré ji v rámci tréninku z něčeho pít - běžecké bidony a jiné doplňky Ronhill pro pitný režim.