#RunEveryDay

Máte odvahu běžet pomalu?

Máte odvahu běžet pomalu?

Ptám se proto, že přesně tohle pomalé vyklusávání (schválně neříkám jogging, protože pro některé je to skoro jako nadávka) někdy vyžaduje odvahu. Jste si opravdu natolik jistí běžcem či běžkyní hluboko uvnitř sebe, že vám nevadí, když se v den, kdy před sebou máte jenom lehký, regenerační běh, necháte předběhnout lehce obézní sousedkou s iPodem v jedné ruce a vodítkem, na jehož konci je čivava, v ruce druhé?

I když si zrovna vy třeba sami sebou jistí jste, snad mi i tak dáte za pravdu, že běžet pomalu není vůbec snadné a že to často vyžaduje notnou dávku disciplíny. Jenomže skutečné běhání (tedy žádný jogging) už je jednou takové a skutečným běžcům a běžkyním na tom, co si myslí ti, kdo běhání nerozumí, nezáleží. Chápou totiž, že když chce člověk zůstat zdravý a když chce hlavně dobře závodit, chtě nechtě musí někdy běžet taky pomalu, aby tělo dostalo šanci zotavit se po tréninkové nebo závodní zátěži a připravilo se na další.

Ale jak pomalu je dostatečně pomalu? Např. pro někoho, kdo uběhne 5 km v rámci závodu za 20:15, je to tempo kolem 6:30/km, takže zhruba 60 % maximálního úsilí, a to už je opravdu hodně, hodně pomalu. Má to však svoje důvody.

Především, v „lehké“ dny je důležitější, aby byl běh příjemný pro vaše srdce a plíce, méně tak pro vaše nohy. Proč? Protože čím více kyslíku, tím více tuku svaly spalují kvůli energii. Uhlohydráty, které sníte během 48 hodin mezi dvěma intenzivními zátěžemi, jsou tak ušetřeny a mohou se přeměnit v glykogen, jinak také palivo rychlého běhání.

Je to prosté. Čím blíže spodní hranici své aerobní zóny poběžíte, tím více uhlohydrátů ušetříte, zatímco svaly budou spalovat tuk. Rychleji se vám obnoví zásoby glykogenu a ten bude vašim svalům k dispozici, až při dalším těžkém tréninku nebo závodě budou pracovat v pásmu anaerobním.

gráfica-horizontal-vallas (2)

Výše uvedených hodnot byste se měli zkusit držet, zejména pokud budete mít den před závodem. Pokud ne, je možné nebýt na sebe tak přísný (přísná) a běžet trochu rychleji – zhruba na 65-70 % maximálního úsilí (u 5 km za 20:15 tomu odpovídá tempo cca pod 6:20/km). To proto, že regenerační běh slouží ještě dalšímu účelu, než jenom regeneraci, a tím je rozvoj obecné vytrvalosti.  Když svaly kromě tuku spotřebují také určité množství glykogenu, enzymy v nich obsažené budou tuk na energii štěpit efektivněji.

Tak co? Je vaše regenerační tempo dost pomalé?