#RunEveryDay

Horko a jeho vliv na vznik zranění bez zjevné příčiny

I v takovém to horku (léto 2018) vás neminulo zranění "bez zjevné příčiny"??
Začal Vás bolet třeba kotník, koleno či nějaký jiný kloub a nebo nějaký sval, úpon či šlacha v těle?? A Vy marně pátráte po tom, co jste udělali špatně. Vždyť se před každým během řádně zahřejete, rozcvičíte, běžeckou obuv máte tu správnou, pro Vaši aktivitu, fyzickou kondici a konstituci, Vaši hmotnost, atd., dodržujete všechny možné rady......, ale stejně se dostavila bolest, která Vás limituje.

Tak vězte, že příčinou může být horko, respektive Váš boj s ním.

Jak vlastně s tím aktuálním horkem bojujeme?? No, třeba jezdíme v autě s otevřeným okýnkem, aby nás ochlazoval proud vzduchu, nezřízeně na sebe necháme foukat studený vzduch z klimatizace, necháváme se ovívat větrákem, dokonce kolikrát sedíme v průvanu, jen abychom se ochladili. Jenže.....

Ano, většinou se stává, že se neochlazujeme rovnoměrně po celém těle, ale právě díky proudu vzduchu se víc ochlazujeme třeba na jedné straně.
No, a co se stane, když je sval ochlazován?? Samozřejmě na to zareaguje tím, že se stáhne.
Takže na jedné straně máte ochlazený, stažený sval případně svaly, a na druhé nadměrně uvolněný, prohřátý. Čím déle tento stav trvá, tak také déle trvá než dojde k opětovnému prohřátí ochlazených svalů, respektive k jejich vrácení do původního stavu.

Co se může stát, když v tomto nerovnovážném, disbalančním stavu, vyběhneme (kolikrát může stačit, že v tomto stavu musíme jen chodit)??
Klidně se můžeme před během rozklusat, rozcvičit (ovšem záleží, jestli to je dostatečně dlouho), ale to nemusí stačit.
Tělo na tento stav zareaguje po svém, neboť právě díky tomu nerovnovážnému stavu se změnily, třeba jen nepatrně, určité úhly v těle, prodloužily se, respektive spíš zkrátily některé svaly a šlachy, taktéž minimálně, ale přece......

A najednou je všechno jinak - krok je kratší než bývá, úhel v koleni je jiný než bylo tělo navyklé, došlap je o něco málo jiný, atd., a toto vše může být příčinou těch našich "zranění bez příčiny".

Takže opatrně při našem vlastním ochlazování.

race_day