Jak se obléci na závod v zimních měsících??
Ano, každý člověk jsme jinak "tolerantní" k chladnému počasí. Někomu je zima, když je 10°C nad nulou, a někomu je teplo i při -10°C.
Proto i oblečení při Vašem běhu se bude různit. Ovšem, ať je to jak chce, tak je třeba Vaše svaly, respektive tělo, se snažit udržovat v komfortním teplotním stavu.
Při tréninkovém běhu v zimních měsících je to docela složité. A co potom při takových závodech v zimních měsících?? To je ještě složitější.
Chcete se obléci tak, aby jste se cítili teplotně komfortně, ale na druhou stranu toho nechcete na sobě mít moc!! Zkrátka obléci se co nejméně, ale abych "nezmrzl".
Závod je závod.
Takže jak na to??
Tady jsou tipy, které se Vám mohou hodit.
1. předzávodní oblečení
to se odvíjí i od toho, co je to za závod, tedy jak dlouho před startem budete stát ve startovním koridoru a jaká je možnost tohoto předzávodního oblečení se "zbavit". Pokud je možnost, tedy máte na startu i nějakého kamaráda, tak v podstatě není co řešit, oblečení, které máte přes závodní dres, v kterém poběžíte závod, podáte těsně před startem kamarádovi. Pokud však v okolí žádného kamaráda, nebo někoho, kdo by se o Vaše oblečení postaral, nemáte, tak nezbývá než si přes závodní dres obléci takové oblečení, které Vás před startem udrží v "provozní" teplotě, a když se ho těsně před startem zbavíte odhozením mimo startovací koridor, tak Vám nebude líto o něj přijít (tedy něco staršího). Také se dá použít izolační folie, která Vám bude držet teplo, které se taktéž před během zbavíte. Vše to vysloveně záleží na závodu, tzn. počtu startujících, jestli je cíl jinde než start, délce závodu a samozřejmě teplotě.
Ať je to jak chce, tak je důležité být "v teple".
2. závodní oblečení
nehledejte zde nic složitého. Jednoduchá pomůcka - začněte postupně jednotlivými vrstvami od té, která je nejblíže Vašemu tělu. Dobrým pravidlem je oblékat se tak, jako by bylo o 10 stupňů tepleji, než skutečně je. Jakmile se totiž dostanete do pohybu, tak se jistě zahřejete. Ovšem toto pravidlo platí jen v případě, pokud je teplota nad bodem mrazu a nefouká vítr!! V tom případě stačí (ano, je to individuální jako vše při běhu) funkční triko s krátkým a nebo dlouhým rukávem, šortky nebo 3/4 elasťáky, případně nějakou, lehkou běžeckou čepici či čelenku. Někteří mohou použít i běžecké rukavice. Ještě nezapomenout na speciální, běžecké ponožky, které Vám budou držet achilovky pěkně v teple (žádné ponožky pod kotník), a budou dobře odvádět pot od pokožky (není nic horšího, než když Vás vlastní pot začne studit. To platí nejen u ponožek).
Náročnější to je se závodním oblečením, když teplota klesne pod bod mrazu, a nebo je sice teplota lehce nad nulou, ale je větrné počasí (pozor na pocitovou teplotu).
Wind Chill (pocitová teplota) od 0°C do -60°C
To je správné oblečení víc jak důležité. Jednoznačně platí, že je mít na paměti jeden důležitý bod, respektive jednu důležitou funkci oblečení - odvod potu od pokožky. To platí u nejspodnější vrstvy ne dvakrát, ani třikrát, ale minimálně desetkrát!! Především je třeba se "postarat" o trup, takže první vrstva - triko s dlouhým rukávem z takového matriálu, který umožňuje bezkonfliktní odvod potu od pokožky. Následuje druhá vrstva - ta by měla propouštět pot dále do ovzduší, a zároveň chránit tělo před větrem, případně deštěm (ovšem pokud by při mínus X°C pršelo??!!, což není moc pravděpodobné, ale.......). Pokud je tak nízká teplota, že dvě vrstvy jsou málo, tak to je třeba "řešit" třetí - tou, která bude mezi vnitřní a vnější (podobný parametr jako ta první - odvádět pot od těla).
Co se týče nohou, tak v podstatě něco obdobného - funkční spodní prádlo (zapomeňte na bavlnu a podobné materiály), jehož materiál bude odvádět pot od pokožky, a druhou vrstvu dlouhé elasťáky, z materiálu, který bude taktéž odvádět pod do ovzduší, a pokud bude mít i větruodolný parametr, tak jen dobře.
A nezapomeňte opětně na ponožky - ty musí být z materiálu, který bude také odvádět pot od pokožky, a navíc nezůstanou vlhké, aby nezmrzly (velice se "bavím" když vidím běžce, kteří ať už trénují a nebo závodí při teplotách pod bodem mrazu, a mají nekryté achilovky).
A to vše doplňte běžeckou, zimní čepicí či čelenkou + běžecké rukavice + případně tzv. gaiter na krk (taktéž z funkčních materiálů s podobnými parametry jako ostatní běžecký textil, tzn. pot musí jít rychle od těla do okolního ovzduší).
3. je potřeba se zahřát
Pokud běžíte krátký závod, jako například 5km, 10km, nebo podobnou vzdálenost, tak asi 30-40 minut před začátkem závodu zařaďte 15minutový běh volného tempa na zahřátí (samozřejmě pokud to jde dle závodu, viz výše, ale většinou na takové kratší distance to nebude o tisícovkách startujících) + 4-6 rychlejší 20sekundové úseky s lehkým strečinkem. To vám pomůže připravit Vaše svaly pro vlastní závod.
Vzhledem k tomu, že tyto distance jsou tak krátké, tak je důležité, abyste se dostatečně zahřáli ještě před tím, než si stoupnete na startovní čáru.
Distance 10km Vám po startu ještě poskytne trochu času na zahřátí, respektive dostání se do závodního tempa.
Ovšem při 5km a kratších distancích tento čas mít nebudete - zde musíte být připraveni hned od startovního výstřelu.
Pro delší závod, jako je půlmaraton nebo maraton a podobné vzdálenosti, zařaďte asi 30minut před vlastním startem 5 - 10minutový běh pro zahřátí (ovšem i zde, respektive hlavně zde platí, pokud to je díky počtu startujících možné). Jakmile zazní startovní výstřel, tak se nevyrazte na trať hned v "plném" tempu, ale využijte první stovky metrů, případně i nějaký ten počáteční kilometr pro zahřátí se pro Vaše zamýšlené závodní tempo.
4. nezapomeňte pít!
Ano, přesně tak. Někomu se to bude zdát, díky nízké teplotě a suchému vzduchu, jako nedůležité, ale opak je pravdou!!
U delších závodů, jako je půlmaraton a delší distance, nezapomeňte dostatečně pít již před vlastním závodem (teď mám na mysli nejen hodiny, ale i dny), stejně tak při vlastním závodu. Ačkoli studená voda nebo iontový nápoj nemusí být v chladném dni příliš příjemný (jen jednou jsem při maratonu v Bad Arolsenu při Advent Wald Marathonu (pěkný maraton - členitá trať celá v lese, většinou po lesních cestách, teď už se neběhá v zimě - ještě do teď tam držím traťový rekord, viz www.arrs.net/HP_AdWMa.htm ), byl na občerstvovačce ohřátý iontový nápoj), ale opravdu se snažte hydratovat svůj organismus, a pravidelně pijte (i když aktuálně nemáte pocit žízně). Pokud to je nutné, tak při pití zastavte a v klidu se občerstvěte (není třeba se při občerstvování při běhu polít - v zimě by se to mohlo vymstít). Poslední tři hodiny před maratonem doporučuji vypít minimálně 0,5l hypotonického nápoje, čaje, atd. (samozřejmě postupně po malých dávkách po celou tu dobu). Zapomeňte na džusy, sycené nápoje, atd.
5. nezapomeňte na chlad po závodě
Chlad je nejen před závodem, během závodu, ale i po závodě. Po závodě je o to nebezpečnější, že díky našemu rozehřátí z vlastního závodu, ho kolikrát ani řádně nevnímáme. Takže ihned po doběhu, co nejrychleji, můžete případně využít "teplotní" přikrývky, kterou dávají při některých závodech, vyměňte svůj závodní, propocený dres (celý, nenechávat na sobě nic propoceného) za suché oblečení (radši, když není jiné možnosti, se převlékněte do suchého i venku na mrazu - lepší chvilku protrpět zimu a pak být v suchém a teplém, než v propoceném hledat teplou místnost na převlečení). Pokud na Vás v cíli čeká někdo se suchým oblečením, tak to je super. Pokud však ne, a Vy máte suché oblečení třeba v autě, nebo šatně, atd., tak co možná nejkratší cestou se vydejte k tomuto místu.
Vše ostatní teď počká (výsledky, rozhovory s kamarády, případně vyhlášení vítězů, atd.). V suchém a teplém oblečení budete mít dost času později.
I běžeckým závodům v zimních měsících zdar, tedy Vám ZDAR!!
Veškerý běžecký textil a doplňky pro Vaše zimní běhání či závodění naleznete (a pokud by jste si s něčím nevěděli rady a potřebovali pomoc s výběrem, tak mě kontaktujte na pavel@babos-sports.cz)