#RunEveryDay

Zranění dolních končetin u běžců

Pokroky v predikci


Rekreačnímu a závodnímu běhu se věnuje mnoho jedinců, aby zlepšili kardiorespirační funkce a celkovou pohodu.

Hlavním negativním aspektem běhu je vysoká míra zranění dolních končetin.

Několik dobře navržených populačních studií nezjistilo žádné významné rozdíly v míře zranění mezi muži a ženami, žádný zvyšující se vliv věku na zranění, klesající míru zranění s přibývajícími roky běžecké praxe, žádný podstatný vliv hmotnosti nebo výšky, nejistý vliv psychologických faktorů, ale silný vliv předchozího zranění na zranění budoucí.

Ze studovaných modifikovatelných rizikových faktorů je nejsilnějším prediktorem budoucích zranění týdenní objem naběhaných kilometrů.

Ostatní charakteristiky tréninku (rychlost, frekvence, povrch, trvání) mají po zohlednění uběhnuté vzdálenosti na budoucí zranění malý nebo žádný vliv.

Je zapotřebí dalších studií, které by se zabývaly vlivem vhodných strečinkových postupů a náhlé změny tréninkových vzorců.

Pro rekreační běžce, kteří utrpěli zranění, zejména v posledním roce, se doporučuje snížení objemu naběhaných kilometrů pod 32 km týdně.

Pro ty, kteří začínají s během, je nejlepší radou umírněnost.

U závodních běžců (nejen jich) je třeba dbát na to, aby byla předchozí zranění dostatečně vyléčena, než se pokusí o jakýkoli závod, zejména maraton.

race_day

Pozn. s použitím zahraničních materiálů