#RunEveryDay

Co bývá příčinou, že člověk skončí s během??

kompress

 

Co bývá příčinou, že člověk skončí s během??

Hodně je příspěvků kdo a proč a jak začal s běháním, ale naopak, proč někdo s běháním přestal ať už dobrovolně nebo ho donutily okolnosti, tak těch je málo, pokud vůbec nějaké jsou. Tedy nikdo je moc neventiluje obzvláště v běžecké komunitě.

Důvodů, respektive příčin by mohlo být skoro stejně jako těch důvodů proč kdo začal.

Jako jednu z hlavních příčin bych to viděl na zdraví, respektive na úraz a jeho následky, a je jedno jestli se stal při běhu a nebo nějaké jiné aktivitě.  Zkrátka co se stalo stalo se...... Chybělo určité štěstíčko.Potom by to tak stejně mohlo být to, že si někdo během "vyběhá" zdravotní problém, který se časem stane neslučitelným s dalším běháním.  Může to být způsobeno tím, že člověk měl nějakou vrozenou vadu, o které nemusel vědět, a která se mu právě během "připomněla".  Mám kamaráda, který před mnoha lety začal běhat, a docela mu to šlo, tedy běhalo. Až do určité doby. Následovalo lékařské vyšetření, při kterém se zjistilo, že má nějakou vrozenou srdeční vadu - něco s chlopní. Díky běžeckému tréninku srdce jako sval samozřejmě reagovalo, ovšem chlopeň už méně, a docházelo tak k její nedomykavosti (nejsem kardiolog, tak omluvte moje laické vysvětlení).  No zkrátka kdyby netrénoval a žil nesportovním životem, tak se na to nemuselo nikdy přijít, tato situace nastat, a on se o tom ani nemusel nikdy dovědět.  Následovala okamžitá běžecká STOPKA a operace.  Ta zřejmě dobře dopadla a kamarád už zase pobíhá, ale jen velice lehce - běžecké ambice jsou pryč, ale ta možnost alespoň pomalého běhání je k nezaplacení (dle jeho slov).  Ovšem také si můžete vyběhat zdravotní problém aniž by jste měli nějakou vrozenou vadu - úplně bude postačovat špatně vedený běžecký trénink. 

V horším případě potom můžete mít celosportovní stopku, v lepším případě se může jednat jen o stopku běžeckou, ale sporty jako jízda na kole, spinning, plavání, turistika, atd. vám nebudou odepřeny. Takže zdraví bych viděl jako první běžeckou stopku.

Pozn. ovšem když vidím sportovní výkony postižených sportovců, před kterými nelze nic jiného než hluboce smeknout, tak si nejsem svým závěrem vůbec jist.

Potom by to mohla být ztráta motivace - zkrátka najednou nevidíte ve vaší běžecké činnosti přínos - benefit, který vás doposud hnal dopředu. Teď jsem si vzpomněl na kamaráda, kteří dříve běhal a již neběhá právě díky ztrátě motivace. To bylo ještě v době, kdy běh byl především sportem a běhalo se pro výkon a ne pro účast. Trénoval i dvoufázově, našel si i takové zaměstnání, aby tak mohl trénovat, zkrátka tomu věnoval hodně - možná všechno. Dotáhnul to do reprezentace, 5000m měl osobák pod 14minut, atd. A najednou přišla doba, kdy si uvědomil, že už se nezlepší, že maximálně bude jeho výkonnost stagnovat spíš že to bude sešup dolů (věk nezastavíš),  že už tomu nechce věnovat veškerý svůj čas, a že jen takové pobíhání by ho neuspokojovalo. Takže toho v podstatě ze dne na den nechal a s veškerou vervou se dal na podnikání, v kterém je dá se říct úspěšný.  Od té doby neběhá, běh nesleduje,  a ani se nevěnuje žádnému jinému sportu (už dávno nemá tu svoji běžeckou hmotnost). Ještě jsem si vzpomněl na jednoho kamaráda. Ten sice v běhu nebyl tak úspěšný - dosáhnul svého běžeckého maxima a zjistil to stejné, že dál to nejde....... O co byl míň úspěšný v běhu o to víc byl a je úspěšný v podnikání. Ztráta motivace také dost často funguje i u úspěšných, profesionálních běžců, ale to je tak trochu jiná kategorie.

Jako další důvod ukončení běžeckého života vidím ve splnění si svého běžeckého snu jako je třeba zvládnutí půlmaratonu nebo maratonu bez jakékoliv ambice výsledného času. Zkrátka zvládnout avizovanou vzdálenost a hotovo. Znám pár případů, že se lidé vrhli na běh s takovým cílem, který po nějaké době (někteří po měsících, někteří po letech) splnili a běh opustili.  Sice jejich počínání tak úplně nechápu, ale je to tak.  

Také jedním z důvodů by mohlo být splnění jistého úkolu, který si člověk dá - upravení hmotnosti, zlepšení fyzické kondice. Začnu běhat a až si úkol splním, tak s ním skončím. V těchto případech se dost často stává, že se k běhu stále vrací, protože bez jisté fyzické zátěže jakou běh jistě je, a pokud ji nenahradíte jinou adekvátní fyzickou aktivitou,  jde nabitá fyzická kondice šupem dolů a hmotnost nahoru. Takový běžecký jojo efekt :-) Ovšem jsou i tací, kteří nabitou fyzickou kondici a optimální hmotnost, které měli jako úkol,  uplatní následně v jiných sportovních aktivitách.

Jednu z příčin taktéž vidím v časové náročnosti a o prioritách. Může se stát, že najednou zjistíme, že rodina, zaměstnání a další jiné důležité aktivity nás stojí tolik času, že ať děláme co děláme, tak na běh zkrátka čas nezbude.....

Samozřejmě jako důvod může být i úplná klasika - běh mě přestane bavit.

Ještě mě napadá jeden, dle mne takový důvod - nedůvod. Znám ve svém okolí pár lidí, kteří dělají sport, který je zrovna v kurzu.  Dříve to byl aerobic, potom zase něco jiného, dnes je to běh, a pokud zítra bude v kurzu rybaření, tak běhu hned nechají a dají se na rybaření.......

Pozn. by mě zajímalo kolik lidí by běhalo a nebo neběhalo kdyby nebyl facebook, instagram, twitter, a různé běžecké aplikace.