#RunEveryDay

Tři nejčastější běžecké úrazy, respektive syndromy přetížení.

Jedná se o tyto:

- iliotibiální syndrom (ITBS)

- bolestivost na přední hraně holení kosti (známý jako zánět okostice)

- bolestivost plantární fascie

Jaká je jejich nejčastější příčina??

V poslední době, v rámci výzkumu vědci zjišťovali, co je příčinou těchto zdravotních problémů, respektive proč k nim došlo a dochází.

Zjistili následovné.

Po analýze biomechaniky (např. stupeň pronace), antropometrie (např. rozdíly v délce nohou) a tréninkových návyků vědci vyvodili následující závěry:

- bolestivost na přední hraně holení kosti (zánět okostice), tak to se týkalo ve zvýšené míře především běžců, kteří měli nadměrnou pronaci

- problémy s plantární fascií se týkaly především běžců, kteří měli výrazně větší rozsah pohybu v plantární flexi, tzn. schopnost ohýbat špičku nohy k podlaze.
Více jak 53% ze zkoumané skupiny mělo tentýž problém v případě, že rozdíl v délce jejich dolních končetin byl minimálně 0,64cm.
O 20% více zraněných bylo těch, co upřednostňovali běh v kopcovitém terénu, respektive měli výrazně zvýšený počet seběhů z kopce.

- o 20% více zraněných (ITBS) bylo těch, co běhali především po silnici, respektive po krajnici silnice, kde je vyspádování vozovky směrem ke krajnici, tedy nestejná výška podkladu po kterém běžíte.

 

Shin_Splints

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení