#RunEveryDay

Elektrolyty a sacharidy

Každý litr potu obsahuje zhruba 900 mg sodíku, 1 mg hořčíku, 300 mg draslíku a 15 mg vápníku. Dobrá strategie hydratace nahradí všechny tyto elektrolyty, poskytne dostatečné množství tekutin a nějaké ty kalorie.

Konkrétní obsah bidonu závisí hodně na počasí, typu tréninku a fyziologii běžce sportovce.

K dispozici jsou tři hlavní typy sportovních nápojů.

Hypertonické nápoje - mají nejvyšší koncentraci cukrů (10% a více) a používají se hlavně k oživení. Tráví se poměrně pomalu, takže nejsou vhodné pro spotřebu při tréninku, jelikož by jste museli zpomalit nebo by mohly nastat problémy s trávením. Nejčastěji se tedy používají po tréninku a nebo závodu.

Izotonické nápoje - Tyto nápoje mají podobnou koncentraci cukrů (6 - 8%) jako krev, což znamená, že se vstřebávají rychle, zatímco stále dodávají jezdci poměrně hodně energie. Tyto druhy sportovních nápojů se většinou používají v první fázi regenerace po tréninku či závodu, a v některých případech při tréninku např. mezi úseky, a nebo při delších závodech, ale v místech menšího úsilí - rovina, atd.

Hypotonické nápoje - mají nejnižší koncentraci cukrů (1 - 4%), ale umožňují nejrychlejší hydrataci ze všech tří možností. Tyto nápoje jsou často používány ve velmi horkých dnech v rámci tréninku i závodu, aby mohlo dojít k dostatečné hydrataci, bez přetížení sacharidy a bez zažívacích potíží.
 
 
lahev